Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wiceprezes Orlenu: downstream naszym fundamentem

Autor: WNP.PL (Rozmawiał: Adam Sofuł)
23-07-2014 17:35
Wiceprezes Orlenu: downstream naszym fundamentem
Fot. Piotr Waniorek

Koncentrujemy się na downstreami i poszukiwaniu gazu i ropy w Polsce oraz zwiększeniu wydobycia w Kanadzie. W naszym planie bazowym nie planujemy większych akwizycji, ale też ich nie wykluczamy, gdy trafi się atrakcyjna oferta - mówi w rozmowie z wnp.pl Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes PKN Orlen.

Ze strategii wynika, że Orlen stoi na trzech nogach downstream, upstream i detal, ale za najsilniejszą, najbardziej godną uwagi - gdyby brać pod uwagę nakłady inwestycyjne - jest downstream. Dlaczego?
- Downstream jest fundamentem naszej działalności więc siłą rzeczy nakłady na ten obszar są największe. Pamiętajmy, że w skład tego segmentu wchodzą w przypadku Orlenu petrochemia i rafinerie i energetyka. A przypomnę, że jeśli chodzi o energetykę to budujemy dwa nowe bloki gazowe - EC Włocławek - 463 MWe i EC Płock - 600 MWe. To duże projekty, które w okresie, który obejmuje strategia pochłoną ponad 3 mld zł z 6,4 mld zł, jakie w strategii przeznaczyliśmy na downstream. Mamy też projekty w branży petrochemicznej Polietylen oraz instalacja Metatezy.

Podsumowując; wielkość nakładów na downstream wynika więc z wielkości tego segmentu naszej działalności. Ale to nie oznacza, że zapominamy o upstreamie. W strategii na ten cel przeznaczamy 3,2 mld zł do 2017 roku, nie zapominamy też o detalu, na który wydamy 1,2 mld zł.

3 mld zł na upstream do 2017 roku wskazuje, że stawiacie na wzrost organiczny. Nie ma raczej miejsca na większe akwizycje, na wzór ubiegłorocznej kanadyjskiej.

- Jeśli chodzi o upstream to naszym celem jest konsekwentne prowadzenie poszukiwań gazu i ropy w Polsce, w tym dalsze prace nad poszukiwanie gazu łupkowego i dostosowanie do tego technologii i zwiększenie wydobycia w Kanadzie z 7 tys. baryłek dziennie obecnie do 16 tys. w 2017 roku. W Kanadzie obejmuje to odwierty na polach, które mamy plus punktowe dokupowanie gruntów. Nie mamy jednak na dziś w planach jakiejś znaczącej transakcji. Naszym celem jest utrzymanie pozytywnego free cash flow czyli EBIDTA minus CAPEX. W związku z tym planowane w strategii nakłady dostosowaliśmy do poziomu zysku operacyjnego, który spodziewamy się wypracowywać. A zakładane przez nas w latach 2014-17 średnioroczna EBIDTA to 5,1 mld zł. Średnioroczne nakłady inwestycyjne - na wszystkie segmenty - w wysokości 4,1 mld zł wydają się więc adekwatne.

Oczywiście wykluczyć niczego nie można - jeżeli pojawią się jakieś atrakcyjne projekty inwestycyjne, w które warto wejść, to będziemy się nad tym zastanawiać. Decyzja będzie jednak zależała od wielu czynników - do poziomu free cash flow, dostępności dodatkowych źródeł finansowania, możliwości realokacji CAPEX-u z innych segmentów do upstreamu. Niczego zatem nie wykluczamy, ale w planie bazowym koncentrujemy się na projektach eksploracyjnych w Polsce i projektach produkcyjnych w Kanadzie.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP