XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Więcej biopaliw oznacza mniej żywności

Więcej biopaliw oznacza mniej żywności
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rosnące zainteresowanie biopaliwami dla uzupełnienia malejących zasobów kopalnianych surowców energetycznych powoduje zmniejszenie areału pod uprawę zbóż, a tym samym groźbę niedoboru żywności w obliczu rosnącego zapotrzebowania - pisze w piątek londyński "Times"

Cytowany przez dziennik główny naukowy doradca brytyjskiego rządu profesor John Beddington ocenia, że ludzkości będzie trudniej się wyżywić i że żywność będzie coraz droższa.

Według niego do 2030 r. wzrost liczby ludności będzie taki, że produkcja żywności będzie musiała zwiększyć się o 50 proc., a do 2080 r. - aż o 100 proc. Wyżywienie nowych ludzi, których liczba przyrasta w tempie 6 mln miesięcznie, brytyjski naukowiec przyrównał do wyzwania, stwarzanego przez globalne zmiany klimatyczne.

Wypowiedzi Beddingtona są sprzeczne ze strategią brytyjskiego rządu, który w najbliższych dekadach chce zwiększyć zastosowanie biopaliw. "Trudno sobie wyobrazić, w jaki sposób świat może wytworzyć odnawialną energię ze zbóż, w tym samym czasie zaspokajając ogromne zapotrzebowanie na żywność" - ostrzegł doradca rządu.

Według brytyjskiego naukowca podaż żywności jest na stałym poziomie i już teraz widać, że biopaliwa przyczyniły się do dużej zwyżki cen pszenicy i innych zbóż na światowym rynku. Rosnące ceny paszy przełożą się niebawem na drożyznę w supermarketach. Przyrost ludności to także rosnące zapotrzebowanie na wodę, której jest mniej z powodu zmian klimatycznych.

Komisja Europejska chce, by 10 proc. paliw sprzedawanych na stacjach benzynowych w W. Brytanii w najbliższych 12 latach pochodziła z odnawialnych źródeł energii. Dla pobudzenia popytu na biopaliwa rząd brytyjski obniżył akcyzę na nie, przyznał dopłaty dla farmerów i pieniądze na badania nad ich zastosowaniem.

Wycinanie lasów tropikalnych w Ameryce Łacińskiej po to, by zwiększyć areał pod zasiew kukurydzy i rzepaku, z których uzyskuje się biopaliwa, brytyjski naukowiec nazwał "szalonym pomysłem".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Więcej biopaliw oznacza mniej żywności

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!