Większy rozjazd cenowy między dieslem a benzyną

Większy rozjazd cenowy między dieslem a benzyną
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W ostatnim tygodniu powiększyła się odległość między cenami paliw podstawowych na polskim rynku. Nie powinniśmy także spodziewać się szczególnie dotkliwych podwyżek w następnych dniach. Pytanie tylko, czy bliżej piłkarskich mistrzostw Europy stacje paliw nie zechcą pokusić się o dodatkowy zarobek?

Obecny poziom cen na polskich stacjach to: 5,84 zł/l benzyny bezołowiowej 95, a więc dokładnie tyle samo, co tydzień temu, 5,72 zł/l oleju napędowego - co oznacza obniżkę o trzy grosze na litrze i pogłębienie różnicy, wynikające z rozjazdu cen hurtowych w koncernach, wreszcie 5,99 zł/l benzyny 98, która o 1 grosz podniosła swoją ogólnopolską średnią.

Niewzruszenie na poziomie 2,84 zł/l trwa autogaz, który jest imponująco stabilny cenowo (od października w tym samym przedziale). Nie poruszyły go nawet poważne obniżki w hurcie, jakich świadkami jesteśmy w ostatnich tygodniach.

Jeśli chodzi o prognozy na najbliższe dni - koszty tankowania nie powinny ulegać specjalnym zmianom - nie ma bowiem dostatecznych przesłanek ani do raptownego wzrostu, ani do dalszego opuszczania cen. Nie należy również spodziewać się ogólnokrajowej zwyżki związanej z nieodległym już przecież turniejem EURO 2012. Stacje nie pozwolą sobie raczej na chwilowe podbicie swych marż, wiedzą bowiem doskonale, że samym tylko zwiększonym obrotem i korzystnymi cenami będą w stanie przyciągnąć do siebie klientów i satysfakcjonująco zarobić. Nie należy zatem spodziewać się podwyżek o większej skali w większości kraju, a odejścia od tej normy winny raczej być sporadyczne.

Obecnie najdroższymi z województw są Mazowieckie, gdzie benzyna kosztuje 5,86 zł/l, oraz Opolskie i Świętokrzyskie z dieslem po 5,78 zł/l. Najtaniej tankują Górnoślązacy - Pb95 po 5,76 zł/l, a ON po 5,63 zł/l.

Jeśli chodzi o stolice województw - najtaniej zatankować można w Katowicach - za litr benzyny 95 płaci się tam 5,80 zł/l, a za litr diesla 5,69 zł/l. Na przeciwnym krańcu tabeli lokują się Gorzów Wlkp. z ceną 5,80 zł/l diesla, a także Lublin i Opole, gdzie za benzynę 95 trzeba zapłacić 5,88 zł/l.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Większy rozjazd cenowy między dieslem a benzyną

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!