PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wielkie kary pieniężne dla prezesów Petrolinvestu

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
30-03-2016 12:19
Wielkie kary pieniężne dla prezesów Petrolinvestu
Fot. mat. pras.

Komisja Nadzoru Finansowego utrzymała w mocy kary finansowe nałożone na prezesów Petrolinvestu: Bertranda Le Guerna oraz Marka Pietruszewskiego. Ten pierwszy ma zapłacić 180 tys. zł, ten drugi 160 tys. zł. Według KNF prezesi są odpowiedzialni za rozpowszechnianie nierzetelnych informacji.

Jak czytamy w komunikacie Komisji: ukaranie prezesów nastąpiło w związku ze stwierdzeniem, iż rozpowszechniali oni w raporcie bieżącym (nr 108/2011) spółki Petrolinvest nierzetelne informacje dotyczące obiektu Shyrak, które mogły wprowadzić w błąd w zakresie akcji spółki Petrolinvest S.A.
Jak ustalił KNF, 12 października 2011 r. spółka o godzinie 19:11 przekazała do publicznej wiadomości raport bieżący nr 108/2011 dotyczący raportu sporządzonego przez McDaniels & Associates Consultans (dalej: „McDaniels”). We wskazanym raporcie oceniono zasoby węglowodorów tzw. kontraktu TOO OilTechnoGroup (dalej: „OTG”) należącego do OTG - spółki zależnej spółki położonego w Republice Kazachstanu według stanu na październik 2011 r.

W treści raportu McDaniels znajduje się opis wyników odwiertu Shyrak 1 wykonywanego na obszarze Shyrak, będącego częścią kontraktu OTG. McDaniels nie sformułował w raporcie wniosku o odkryciu złoża w ramach obiektu Shyrak, ale ocenił zasoby perspektywiczne ww. obiektu.

Spółka dokonała w treści raportu bieżącego nr 108/2011 z dnia 12 października 2011 r. streszczenia najważniejszych - w jej ocenie - wniosków i informacji zawartych w ww. raporcie McDaniels.

Po przedstawieniu głównych tez raportu McDaniels spółka zamieściła w treści raportu następujące zdanie "Zarząd spółki podkreśla, że przedstawiony przez audytora raport potwierdza publikowane przez spółkę wnioski geologiczno-złożowe potwierdzające odkrycie złoża węglowodorów w ramach struktury Shyrak".

Raport został zaakceptowany do publikacji przez Bertranda Le Guerna oraz Marka Pietruszewskiego.

Tymczasem, jak ustaliła Komisja Nadzoru Finansowego, informacje były nierzetelne, gdyż raport bieżący zawierał dwa sprzeczne ze sobą komunikaty, ponieważ informował o zwiększeniu prawdopodobieństwa sukcesu odkrycia złoża oraz jednocześnie mówił o tym, że raport McDanielsa potwierdził dane stwierdzające odkrycie złoża na obiekcie Shyrak. Raport przy tym nie wyjaśnił przyczyn ww. sprzeczności.

Komisja wskazała, że manipulacja dotyczyła okoliczności istotnych z uwagi na charakter prowadzonej przez spółkę działalności, tj. inwestycje w spółki poszukujące węglowodorów, a mianowicie informacji dotyczących prac na obszarze Shyrak. Informacje te wskazywały, że spółka zależna spółki odkryła złoże podczas, gdy z raportu McDanielsa nie można było wyciągnąć takich wniosków. Rozpowszechnione przez Bertranda Le Guerna oraz Marka Pietruszewskiego informacje mogły więc wprowadzać w błąd w zakresie akcji Spółki, ponieważ mogły mieć wpływ na nieprawidłowe ukształtowanie się ich cen.

Dariusz Malinowski

NA GIEŁDZIE

Petrolinvest SA [OIL]

kurs:

7.66 PLN 0.15 (2.00%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


37 017 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 663 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP