XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wojciechowski przytulił Ślaka

Wojciechowski przytulił Ślaka
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Znany finansista i nafciarz trafił pod skrzydła giełdowego dewelopera

Grzegorz Ślak zaczyna pracę u jednego z najbogatszych Polaków. Pomoże mu w wejściu w biopaliwowy biznes - pisze "Puls Biznesu".

Józef Wojciechowski, 15. na liście najzamożniejszych „Wprost”, do tej pory głównie budował. I to na wielką skalę. Jego J.W. Construction to jedna z najlepiej rozpoznawalnych firm deweloperskich w Polsce. Niedawno postanowił jednak rozszerzyć zainteresowania biznesowe i wejść w całkiem nową branżę — w biopaliwa.

— Rosną ceny ropy i paliw, więc przed paliwami alternatywnymi szykują się dobre perspektywy — ocenia Józef Wojciechowski.

Biopaliwa to jednak biznes dość specyficzny i odległy od deweloperki. Stąd przydałby się sojusznik znający się na rzeczy. Wojciechowski długo szukał i znalazł Grzegorza Ślaka, finansistę i zarazem jednego z pionierów produkcji biopaliw w Polsce. Ten ostatni doświadczenie w branży zdobywał, kierując kilkoma spółkami biopaliwowymi — choćby orlenowską Rafinerią Trzebinia. Kłopoty tej firmy stałysię też przyczyną jego sporów z wymiarem sprawiedliwości. Postawiono mu niepotwierdzone do dziś aktem oskarżenia — zarzuty niewywiązania się ze zobowiązań podatkowych w czasach, gdy rządził Trzebinią.Ostatnio Grzegorz Ślak najpierw został członkiem rady nadzorczej J.W. Construction, a potem założonej w lipcu spółki J.W. Biochemical - czytamy w "Pulsie Biznesu"

— Działalność operacyjną chcielibyśmy rozpocząć we wrześniu. Z importowanych estrów i oleju napędowego będziemy produkować biodiesel i sprzedawać go w kraju. Produkcja będzie odbywać się w składach podatkowych koło Szczecina i Warszawy — informuje Grzegorz Ślak.

Jednocześnie w Nowogardzie koło Szczecina J.W. Biochemical chce rozpocząć budowę instalacji do produkcji bioestrów. Plany zakładają, że zostanie oddana do użytku na początku 2010 r. Roczna produkcja ma wynieść 100 tys. ton. Koszt inwestycji to około 80 mln zł. Finansowanie ma zapewnić oferta publiczna, kredyty i Józef Wojciechowski.

To jednak nie wszystko. Należąca do Józefa Wojciechowskiego i założona w 2005 r. spółka REM z Nowogardu kończy budowę tłoczni oleju rzepakowego wartą 60 mln zł.

— Produkcja ruszy na przełomie 2008 i 2009 r. Rocznie chcemy wytwarzać niecałe 100 tys. ton — mówi Grzegorz Ślak "Pulsowi Biznesu".

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wojciechowski przytulił Ślaka

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!