PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wpływ subsydiowania cen paliw na światowy rynek ropy naftowej

Autor: Maciej Kaliski, Maciej Białek, Zdzisław Jedynak - Drilling Oil Gas
23-07-2012 00:00
Wpływ subsydiowania cen paliw na światowy rynek ropy naftowej
Fot. Fotolia
Tabela 1. Szacowane koszty subsydiów w światowej energetyce w latach 2007-2010 w mld USD Rys. 1. Model luki cenowej: średnia cena referencyjna i cena detaliczna (cena końcowa paliwa) Rys. 2. Poziom nakładów na subsydia dla paliw kopalnych (ogółem) w państwach eksporterach i państwach importerach surowców (w mld USD)

Problematyka subsydiowania paliw w gospodarkach narodowych dla konsumentów końcowych od dłuższego czasu stanowi jeden z istotnych elementów analiz dotyczących stanu rynków surowcowych na świecie. Zważywszy na bezprecedensowy wzrost notowań paliw kopalnych na giełdach międzynarodowych, w szczególności ropy naftowej (obserwowany od roku 2005), do tematyki subsydiowania paliw przywiązuje się coraz większą wagę. W szczególności, należy stwierdzić, iż wszelkiego rodzaju wsparcie finansowe rządów poszczególnych państw dla konsumentów paliw kopalnych wpływają negatywnie na rynki energetyczne, zniekształcając je poprzez oddziaływanie na globalny bilans popytu i podaży na surowce.

Niemniej jednak, negatywne skutki tego zjawiska nie są regułą. Wspieranie finansowe rozwoju technologii niskowęglowych oraz energetyki odnawialnej, może w szerokim horyzoncie czasowym przynieść pozytywne efekty. Nie dotyczy to jednak sektora paliw kopalnych. W tym przypadku koszt subsydiów przewyższa ewentualne korzyści, które płyną z wykorzystania tego narzędzia. Międzynarodowa Agencja Energetyczna w swojej corocznej publikacji World Energy Outlook 2011 dokonała dogłębnej analizy tego tematu [7].
W 2009 r. kwota przeznaczona na subsydia dla paliw kopalnych wyniosła 409 miliardów USD (tab. 1), z czego prawie połowa przypadała na produkty naftowe [7]. Utrzymujące się w ostatnich latach wysokie notowania ropy naftowej skłaniają jednak rządy poszczególnych państw do wycofywania się z dopłat do paliw i energii dla odbiorców końcowych, a dzieje się tak z uwagi na negatywny ich wpływ na budżety krajowe. Potrzeba reform dotyczących odejścia od subsydiów_dla paliw jest tym bardziej istotna, że w przypadku nie podjęcia żadnych działań mających na celu rozwiązanie problemu, ich koszt w skali globalnej może wzrosnąć do poziomu 660 mld USD w 2020 r., co odpowiada 0,7% światowego PKB. Ograniczenie wykorzystania tego narzędzia wpłynie również pozytywnie na spadek popytu na ropę naftową, gdyż szacuje się, że wycofanie do 2035 r. finansowania zakupu paliw ciekłych wywołała spadek światowego popytu na surowiec o 4,4 mln baryłek dziennie, a światowy popyt na energię spadłby o 5%, natomiast emisje CO2 o 5,8% (2,6 GT) [7].

Jedną z problematycznych kwestii stanowi dystrybucja subsydiów w ramach społeczności. Podkreśla się, iż wsparcie finansowe zakupu paliw związane jest z pomocą najuboższym warstwom społecznym, jednakże, zgodnie z danymi MAE, jedynie 8% spośród 409 mld USD asygnowanych na ten cel w 2010 r. trafiało do 20% najbardziej spauperyzo-wanej części społeczeństwa. Zatem, argumentem na rzecz stosowania tego typu dopłat nie może być zamiar zniwelowania tzw. „ubóstwa energetycznego". Subsydiowanie zakupu paliw płynnych wywołuje zniekształcenia rynku poprzez kreowanie wyższego poziomu konsumpcji paliw, co w erze wysokiego poziomu notowań surowców energetycznych i ich niestabilności, dodatkowo obciąża budżety poszczególnych państw. Jednorazowe i natychmiastowe wycofanie subsydiów dla paliw jest trudne. Podczas gdy ceny detaliczne paliw ciekłych na świecie wykazują tendencje wzrostowe, rządy państw, korzystając z instrumentu jakim są subsydia (o ile mogły sobie na to pozwolić), utrzymywały ceny na niższym od rynkowego poziomie, licząc na zmianę trendów wysokich notowań ropy naftowej. Nic takiego się jednak nie wydarzyło, a rezygnacja z opłat do zakupu paliw oznaczałaby ryzyko destabilizacji politycznej w danym kraju.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

36 818 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

718 868 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 987 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP