PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wpływ właściwości zwilżalnych kolektora na efektywność wypierania ropy różnymi mediami

Autor: Jan Lubaś, Sławomir Szuflita - 7(195)/2014
25-12-2014 19:32 |  aktualizacja: 25-12-2014 18:44
Wpływ właściwości zwilżalnych kolektora na efektywność wypierania ropy różnymi mediami

W ostatnich latach na zlecenie organów państwa jak i przemysłu naftowego w Instytucie Nafty i Gazu wykonano szereg zaawansowanych badań modelowych, zarówno fizycznych jak i numerycznych, określających efektywność różnych metod wspomagających.

Fot. Fotolia

Celem zwiększenia stopnia sczerpania zasobów geologicznych złóż ropy naftowej niezbędnym jest zastosowanie odpowiednich metod wspomagających. Ich właściwy dobór względniający między innymi właściwości petrofizyczne kolektora pozwala w efekcie na uzyskanie zwykle podwojenia ilości wydobytej ropy w odniesieniu do metod wykorzystujących jedynie energię naturalną złoża.

W ostatnich latach na zlecenie organów państwa jak i przemysłu naftowego w Instytucie Nafty i Gazu wykonano szereg zaawansowanych badań modelowych, zarówno fizycznych jak i numerycznych, określających efektywność różnych metod wspomagających. Szczególną uwagę zwracano na dobór danej metody dla istniejących warunków złożowych.
W artykule przedstawiono wyniki badań laboratoryjnych wypierania ropy naftowej wodą i dwutlenkiem węgla z długich rdzeni wiertniczych w warunkach złożowych. Badano efektywność zastosowania wymienionych mediów w metodach wtórnych i trzecich na przykładzie kolektora węglanowego o mieszanym charakterze zwilżalności jak również wodozwilżalnego kolektora piaskowcowego. Artykuł weryfikuje doniesienia literaturowe, według których - zatłaczanie CO2 jako metody trzeciej po nawadnianiu jest przedsięwzięciem nieefektywnym.

Wprowadzenie

Eksploatacja złóż ropy naftowej jest racjonalna i efektywna szczególnie wówczas, gdy wdrożone zostaną odpowiednie dla istniejących warunków złożowych metody wspomagania jej wydobycia. Zastosowanie jedynie tzw. pierwszych metod eksploatacji wykorzystujących tylko energię złoża pozwala uzyskać niewielki stopień sczerpania pierwotnych zasobów geologicznych ropy naftowej. Średnio w warunkach polskich jest to poziom 20 %. Dopiero wdrożenie metod wspomagających tzw. wtórnych i trzecich wykorzystujących wypieranie ropy energią i mediami zewnętrznymi może pozwolić na efektywne i zgodne z zasadami sztuki górniczej sczerpanie odkrytych zasobów. Istnieją przykłady wdrożenia metod wtórnych i trzecich dających w efekcie uzyskanie końcowego stopnia sczerpania zasobów geologicznych na poziomie 50-60%.

Podział na metody wtórne i trzecie nie jest do końca wyraźny, w technice światowej uważa się jednak, że metody trzecie obejmują: wypieranie mieszające (miscible), metody cieplne, środki chemiczne oraz metody mikrobiologiczne.

W warunkach polskiego górnictwa naftowego metodę nawadniania traktujemy więc jako metodę wtórną, z kolei zatłaczanie CO2 w warunkach powodujących zmieszanie faz i następujące bezpośrednio po nawadnianiu jako metodę trzecią.

Do chwili obecnej w warunkach polskich wdrożono kilka projektów metody nawadniania złóż ropy naftowej. Spośród ważniejszych należy wymienić przedsięwzięcia zrealizowane na takich złożach ropy naftowej jak: Osobnica, Kamień Pomorski, B-3. W najbliższych planach przewiduje się jej zastosowanie również na złożu B-8.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

30 622 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

735 404 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 883 ofert w bazie

2 782 263 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP