XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wraca pomysł na współpracę MOL-a z Orlenem

Wraca pomysł na współpracę MOL-a z Orlenem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Węgierski koncern MOL, notowany na giełdach w Budapeszcie i Warszawie, deklaruje chęć rozpoczęcia rozmów o połączeniu z PKN Orlen.

Z ustaleń "Gazety Prawnej" wynika, że powraca pomysł nawiązania współpracy pomiędzy polskim i węgierskim koncernem paliwowym. Jak się dowiedziała "GP" wkrótce po ogłoszeniu chęci przejęcia MOL-a przez austriacki OMV, przedstawiciele węgierskiej spółki nawiązali kontakt z władzami Orlenu, aby wybadać możliwość podjęcia na nowo rozmów o współpracy. Ostatnia taka próba miała miejsce cztery lata temu.

Ferenc Szabolcs, dyrektor ds. komunikacji, zapytany o oficjalny komentarz w tej sprawie mówi, że kierownictwo MOL nigdy nie wykluczało konsolidacji regionalnej.

Jego zdaniem, z uwagi na różne obszary działania MOL-a i PKN i brak powielania się obszarów działania, firma uważa, że przyszła kooperację pomiędzy dwoma firmami byłaby całkiem rozsądna i taka, która ma duży potencjał stworzenia wartości na takich samych argumentach jak ustalona współpraca w 2003 roku.

Analitycy na razie ostrożnie podchodzą do deklaracji węgierskiej spółki.

Jak mówi Tordai Peter, analityk KBC Securities w Budapeszcie, aama fuzja MOL-a z Orlenem wydaje się teraz mało prawdopodobna. Bardziej realne wydaje się nawiązanie współpracy przez obie firmy. Gdyby jednak udało się uzyskać akceptację obu rządów, to połączenie spółek przyniosłoby pewne korzyści, m.in. w zakresie zakupów ropy, wykorzystania rafinerii czy petrochemii.

Ewentualny alians obu koncernów uchroniłby też obie firmy przez atakami podobnymi do próby wrogiego przejęcia przez OMV. Analitycy mówią, że spółki regionu mogą być atrakcyjne dla funduszy private equity lub rosyjskich koncernów paliwowych. Tylko Łukoil zgodnie z programem rozwoju do 2016 roku zamierza zainwestować w przerób ropy naftowej i rozwój sieci sprzedaży detalicznej około 24 mld dol.

Po fiasku pierwszych rozmów o współpracy kapitałowej pomiędzy MOL-em a PKN Orlen, ta pierwsza spółka zrobiła ogromny postęp. Zdobyła dostęp do własnych złóż ropy naftowej i jej kapitalizacja teraz jest prawie dwa razy wyższa niż PKN Orlen. Dodatkowo mimo nadal dużych politycznych wpływów nie doszło do zmian na stanowisku prezesa, a w tym czasie PKN Orlen miał czterech prezesów.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wraca pomysł na współpracę MOL-a z Orlenem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!