XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wszyscy szukają sposobu na drogą ropę

Wszyscy szukają sposobu na drogą ropę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

We wtorek rusza akcja "jak jeździć oszczędniej". Na 45 tys. stacji benzynowych będą rozdawane ulotki z zaleceniami, co robić, by zużywać mniej paliwa. To reakcja na ich rosnące ceny.

Komisja Europejska i Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Naftowego (Europia) chcą pomóc kierowcom w obniżeniu kosztów jazdy samochodem - pisze "Rzeczpospolita".

Akcja "Jak jeździć oszczędniej" prowadzona jest w 29 krajach europejskich (UE plus Szwajcaria i Norwegia) pod patronatem unijnego komisarza ds. energii Andrisa Piebalgsa. Wzięły w niej udział m.in. koncerny naftowe. W Polsce – Orlen, Lotos, BP, Statoil, Shell i Neste.

Nie przyłączył się do niej natomiast Łukoil, chociaż w innych krajach bierze udział w tym przedsięwzięciu.

Od wtorku na ponad 45 tys. stacji benzynowych należących do 40 koncernów naftowych będą rozdawane ulotki z zaleceniami, co zrobić, aby używane przez nas auta były mniej paliwożerne.

– Sposób, w jaki jeździmy, nie tylko ma istotne znaczenie dla nas, naszych rodzin i innych osób, ale i ma wpływ na środowisko naturalne – tłumaczą zmotoryzowanym KE i Europia. Zdaniem komisarza Piebalgsa, jeśli jakieś auto spala 7,3 litra na 100 km, skorzystanie z rad KE i Europii pozwoli to zużycie obniżyć do 5 l/100, co z kolei przyniesie oszczędności w wysokości ok. 500 euro rocznie przy przejechaniu w tym czasie 15 tys. km.

Wysokie koszty transportu niepokoją społeczeństwa na całym świecie. Są już pierwsze dowody na to, że pod ich wpływem ludzie zaczynają zmieniać swe przyzwyczajenia. Niemieckie koleje (Deutsche Bahn) odnotowały od początku roku 20 mln pasażerów więcej niż rok wcześniej. Ankieta przeprowadzona wśród losowo wybranych klientów wykazała zaś, że koszt transportu kolejowego jest o 60 proc niższy niż korzystanie z auta. Także Amerykanie – tradycyjnie dojeżdżający autami do pracy – zaczęli przesiadać się na metro.

Od początku roku o 5 proc. wzrosła liczba pasażerów w Waszyngtonie i Nowym Jorku. Z transportu komunalnego coraz częściej korzystają także Koreańczycy – liczba pasażerów metra w Seulu wzrosła o 16 tys. Firma pobierająca opłaty za wjazd do centrum miasta zauważyła natomiast, że coraz rzadziej w samochodach jedzie tylko kierowca. Wzrosła sprzedaż rowerów.

Zdaniem Carlosa Ghosna, prezesa koncernu samochodowego Renault/Nissan, dla producentów aut nadchodzi trudny okres. Jego zdaniem w najbliższym czasie dojdzie do wielkiej transformacji w tej gałęzi przemysłu, a w 2010 na rynku pojawią się nowoczesne auta elektryczne, co pozwoli uporać się i z wymogami ochrony środowiska, i z wysokimi rachunkami przy dystrybutorach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wszyscy szukają sposobu na drogą ropę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!