PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wybraliśmy "Tych, którzy zmieniają polski przemysł" [WIDEO]

Autor: wnp.pl (KW, ICH, AO)
01-02-2017 09:13 |  aktualizacja: 08-02-2017 22:24

Redakcja Magazynu Gospodarczego Nowy Przemysł oraz portalu wnp.pl już po raz siedemnasty nadała honorowe tytuły „Tego, który zmienia polski przemysł”. Wyróżniliśmy firmy i osoby, które w istotnym stopniu wpływają na pozytywne zmiany w polskim przemyśle i całej gospodarce.

Fot. PTWP (Michał Oleksy)
Fot. PTWP (Michał Oleksy)
Oto laureaci tytułu "Ten, który zmienia polski przemysł" A.D. 2016:


• Stalprodukt

• Polwax

• PCC Rokita

• Warbud

• Creotech Instruments

• Tomasz Domogała i TDJ

• Motoryzacja w Polsce

- GM w Polsce

- Volkswagen Poznań

• GE w Polsce

• Grupa Nowy Styl

• Griffin Real Estate

Uroczystość zwieńczyła odbywające się 6 lutego w Warszawie Forum Zmieniamy Polski Przemysł. Uczestniczył w niej Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju, a przy wręczeniu tytułów pomagali laureaci z lat ubiegłych.

- Tegoroczni wyróżnieni to ludzie i zespoły menedżerskie w różny sposób realizujący ideę innowacyjności, kreujący nowe wartości w polskiej gospodarce poprzez odważne konsolidacje i akwizycje, kooperujący z europejskimi liderami nowych technologii i wprowadzający na rynek nowoczesne produkty. To konsekwentni, odpowiedzialni i rzetelni inwestorzy budujący przesłanki wzrostu gospodarczego w Polsce - powiedział Wojciech Kuśpik, wydawca Nowego Przemysłu oraz portalu wnp.pl, prezes Grupy PTWP.

Zarządzanie i technologie. Stalprodukt

Grupa Stalprodukt - w sposób przemyślany, ale i odważnie - przygotowuje się na trudniejsze czasy - przede wszystkim inwestując w nowe technologie. Wysoka jakość zarządzania owocuje wynikami finansowymi.

Stalprodukt pozostaje wiodącym w branży producentem i eksporterem wysoko przetworzonych wyrobów ze stali: blach transformatorowych, kształtowników giętych na zimno, barier drogowych. Atutem spółki jest rozwinięta sieć dystrybucji. W całej Grupie Kapitałowej Stalproduktu stosowane są nowoczesne sposoby zarządzania wspomagane przez technologie informatyczne.

- Kiedyś amerykański pisarz literatury fantastycznej powiedział, że przyszłość już nadeszła , ale jest nierówno dystrybuowana. Dlatego też już na początku działalności naszej firmy podjęliśmy decyzję o jej ciągłym rozwoju poprzez wdrażanie nowych, często innowacyjnych technologii, wprowadzaniu na rynek nowych produktów jak również o zwiększaniu zdolności produkcyjnych. W efekcie udało się stworzyć grupę, której roczne przychody przekraczają 3 mld zł a udział eksportu w przychodach plasuje się na poziomie 50-60 proc. rocznie. - stwierdził Józef Ryszka, członek zarządu Stalprodukt.

Postaw na wosk. Polwax

Czołowy gracz na polskim rynku wosków, przykład modelowej prywatyzacji i restrukturyzacji, dzięki odważnej inwestycji buduje swoją międzynarodową pozycję w oparciu o nowe technologie.

Firma Polwax w roku 2016 podjęła historyczną decyzję o budowie kosztem 126 mln złotych nowej instalacji (a właściwie odrębnego zakładu) odolejania rozpuszczalnikowego. Projekt ten pozwoli Polwaksowi na potężny skok technologiczny i biznesowy - dzięki tej inwestycji spółka stanie się czołowym graczem na rynku wosków przemysłowych.

- Nasza spółka posiada drugie na świecie know-how, jeśli chodzi o woski do odlewnictwa precyzyjnego. Łopatki w wirniku silnika Boeinga i Airbusa będą produkowane w oparciu o naszą technologię, a dokładność to sześć miejsc po przecinku. Dzięki inwestycji, która została zauważona, Polwax zmieni jedno słowo w swojej wizji - nie będzie to spółka nowoczesna i europejska - będzie to spółka światowa. Wejdziemy do zupełnie innej ligi, do grona absolutnie najlepszych producentów wosków parafinowych i specyfików parafinowych na świecie - informował Dominik Tomczyk, prezes zarządu Polwax.

Polwax powstał na bazie rafinerii Czechowice, w której wyodrębnioną część zainwestował fundusz, a proces przekształceń, obejmujący m.in. debiut giełdowy, zakończył wykup menedżerski. Efekty tego poniekąd klasycznego scenariusza biznesowego możemy obserwować w postaci opisanej wyżej technologicznej ekspansji Polwaksu.

Aktywni i zapobiegliwi. PCC Rokita

Jedna z czołowych firm chemicznych w kraju stale zwiększająca zdolności produkcyjne, konsekwentnie inwestująca w specjalistyczne produkty, poprawę efektywności, współpracująca z nauką. Swoje produkty, pogrupowane w ramach trzech kompleksów, PCC Rokita kieruje do wielu branż, takich jak: meblarstwo, budownictwo, włókiennictwo, przemysł tworzyw sztucznych i inne. Taka dywersyfikacja uniezależnia firmę od koniunktury panującej w jednej branży, a w każdym z tych segmentów udziały i znaczenie PCC Rokita rosną. 

Inwestycje w poprawę efektywności (m.in. zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, niezbędnej w procesie produkcyjnym) przynoszą spore korzyści, a jednocześnie wpisują się w ważny proekologiczny trend.

Warto zauważyć współpracę spółki z naukowcami i z edukacją oraz przeznaczanie sporych kwot na rozwój innowacji. PCC Rokita, jako podmiot aktywny w wielu obszarach, intensywnie poszukuje nowych rynków - także tych odległych (m.in. w Azji).

- Bardzo dziękuję za to wyróżnienie, w imieniu swoim i naszego właściciela, czyli pana Waldemara Preussnera, który dzisiaj nie mógł tu być obecny. Myślę, że ta nagroda bardzo go ucieszy. To efekt pracy zespołowej wszystkich naszych pracowników - stwierdził Wiesław Klimkowski, prezes zarządu PCC Rokita.

Rzetelnie i solidnie. Warbud

Stabilna, wiarygodna i ciesząca się zaufaniem rynku i partnerów firma budowlana o zdywersyfikowanej działalności - aktywna w polskich miastach i z powodzeniem współpracująca z administracją.

Warbud działa m.in. w segmencie infrastrukturalnym, w którym specjalizuje się w budowie obiektów inżynieryjnych. Ponadto jest uznanym wykonawcą inwestycji kubaturowych: mieszkaniowych, komercyjnych, szpitali i innych obiektów użyteczności publicznej, m.in. tak spektakularnych realizacji jak nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Spółka jest też aktywna w budownictwie przemysłowym oraz należy do niestrudzonych propagatorów inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Obecnie Warbud realizuje m.in. pionierski projekt PPP - budowę Sądu Rejonowego w Nowym Sączu. To pierwsza rządowa inwestycja w tej formule.

- Tak naprawdę w tym miejscu powinni stać wszyscy pracownicy Warbudu, to jest ponad 1000 osób, które zapracowało na tą nagrodę. Chciałbym im podziękować. To oni od ponad 25 lat tworzą historię firmy. To oni stworzyli z malutkiego start-upu na początku lat 90., jeszcze z prezesem Włodzimierzem Włodarczykiem, firmę o obecnych rozmiarach, z obrotem ponad 1 mld zł - stwierdził Mirosław Józefczuk, członek zarządu Warbudu.

Strategicznym inwestorem spółki, tak skutecznie i spektakularnie wpisującej się w krajobraz polskich miast, jest francuska grupa Vinci - największy koncern budowlany w Europie.

Creotech Instruments

Przykład sukcesu w ramach rozwijającego się sektora kosmicznego. Firma wykorzystująca możliwości kooperacyjne, a jednocześnie posiadająca własną, śmiałą strategię budowania wartości w opartym na technologiach biznesie.

Creotech Instruments działa w branży kosmicznej od czterech lat, a ta specjalizacja przynosi dziś firmie 70-80 proc. obrotów. Kluczowym dla rozwoju spółki faktem i - jak to można już dziś ocenić - wykorzystaną szansą było przystąpienie Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w roku 2012. Innym ważnym faktem stała się decyzja Agencji Rozwoju Przemysłu (2014 r.) o zainwestowaniu środków w rozwój Creotechu poprzez objęcie pakietu akcji. W kilka lat Creotech chce stworzyć grupę firm zdolną do efektywnej działalności w segmencie nano- i mikrosatelitów czy do budowy niewielkich rakiet nośnych.

- Wystartowaliśmy cztery lata temu i zakomunikowaliśmy, że chcemy budować polskie satelity, podbijać kosmos z polskiej ziemi. Po czterech latach mamy obiekt, który krąży wokół Marsa i przesyła zdjęcia tej planety - to sonda ExoMars, częściowo konstruowana przez naszą firmę. Konstruujemy kilka innych obiektów kosmicznych, które polecą do Jowisza, badać Słońce, ale pracujemy też nad pierwszym polskim satelitą użytkowym, razem z dużą grupą polskich firm, polskich podmiotów naukowych. Satelita ten zostanie wysłany w kosmos w 2019 r. - informował Grzegorz Brona, prezes zarządu Creotech Instruments.

Tomasz Domogała i Grupa TDJ


Przejęcie przez należącą do Tomasza Domogały Grupę TDJ kontroli nad Kopeksem zwieńczyło największą akwizycję w branży maszynowej w Polsce. Konsolidacji towarzyszy konsekwentna budowa grupy przemysłowej. Spektakularna transakcja zakończy trwającą od lat rywalizację największych spółek na zapleczu polskiego górnictwa i pozwoli myśleć o stworzeniu narodowego championa gotowego do realizacji kompleksowych projektów o charakterze wydobywczo-energetycznym, operującego w skali globalnej.

- Dziękuję za uhonorowanie TDJ tytułem „Tego który zmienia polski przemysł”. Idea nagrody w pełni oddaje bliską nam wizję, jaką przed kilkoma laty nakreśliliśmy przed grupą TDJ. Jej kluczowym aspektem jest przemiana. W naszym przypadku ma ona doprowadzić do stania się nowoczesną firmą inwestycyjną działającą od przemysłu przez nieruchomości aż po nowoczesne technologie. Zaledwie dwa lata temu uruchomiliśmy projekt biurowca KTW obok katowickiego Spodka. W minionym roku przejęliśmy kontrolę nad naszym dotychczas największym konkurentem grupą Kopex a w obecnym roku zamierzamy uruchomić nowy dla nas obszar - fundusz venture capital. Mogę śmiało powiedzieć, zmiany przemysłu rozpoczynamy przede wszystkim od samych siebie, zdobywając coraz to nowsze kompetencje i ciągle się ucząc - powiedział w nagraniu wideo wyemitowanym podczas gali Tomasz Domogała, właściciel spółki TDJ.

Wyróżnienie odebrał Czesław Kisiel, prezes zarządu TDJ, który dodał w imieniu całej społeczności tworzącej grupę TDJ, podziękował za nagrodę. - To zaszczytne wyróżnienie jest efektem nowej wizji i jednocześnie podsumowaniem etapu zmian, które wraz zakończeniem sukcesji rozpoczął w TDJ Tomasz Domagała. TDJ jako dynamiczne rozwijająca się prywatna, polska firma koncentruje i rozwija swoją działalność w wielu obszarach biznesowych ale to właśnie ta wizja, zespołowość i współpraca pozwalają realizować duże projekty - podkreślił.

Motoryzacja w Polsce

Polski przemysł motoryzacyjny na co dzień dowodzi swojej jakości i wydajności. Fabryki Opla w Polsce należą do najlepszych w koncernie General Motors. Ubiegły rok gliwicki Opel zamknął rekordową liczbą ponad 200 tys. wyprodukowanych aut. Volkswagen, który ma w Polsce dużą fabrykę samochodów w Antoninku, otworzył pod Wrześnią nowy zakład specjalizujący się w produkcji dostawczych Crafterów. Fiat - najdłużej związany z Polską światowy koncern samochodowy - planuje kolejne inwestycje i mierzy się z nowymi wyzwaniami.

Produkcja motoryzacyjna w Polsce to także m.in. aktywa Toyoty, nowa inwestycja Mercedesa i liczni kooperanci. Polska stała się regionalną potęgą motoryzacyjną. Łączna wartość produkcji sektora automotive po trzech kwartałach ubiegłego roku sięgnęła 107 mld zł.

- Dziękujemy za nagrodę w imieniu zarządu, ale przede wszystkim ponad 4 tys. pracowników. Poprzedni rok był dla nas bardzo dobry. Wyprodukowaliśmy rekordową liczbę 200 tys. samochodów. Jednak General Motors Manufacturing Poland to nie tylko zakłady produkcyjne. To także centrum usług wspólnych, które daje ponad kilkaset miejsc pracy. Do tego mamy centrum inżynierii produkcji, z którego jesteśmy dumni. To nasi inżynierowie uruchamiają produkcję w innych zakładach w Europie. W dobie Industry 4.0 to właśnie oni sprawiają, że nasza fabryka jest jedną z najnowocześniejszych na świecie - powiedział Michał Jankowiak, członek zarządu i dyrektor finansowy GMMP.

Jarosław Kurosz, dyrektor produkcji zakładu Caddy oraz Transporter spółki Volkswagen Poznań, podkreślił, że historia, którą firma tworzy w Wielkopolsce, ma już ponad 20 lat. - Przez ten czas od małej linii montażowej doszliśmy do dziennej produkcji 720 samochodów. A w ubiegłym roku wyprodukowaliśmy rekordową liczbę 185 tys. samochodów. Nasze fabryki tworzą ludzie i to jest nasza duma a wszystko, co robimy jest naszą pasją. W sumie trzy fabryki tworzą prawie 10 tys. miejsc pracy. Jesteśmy największym pracodawcą w Wielkopolsce. To zobowiązuje, ale też napawa dumą - dodał.

Inwestycje w nowoczesność. GE w Polsce

Grupa GE od początku swej obecności w Polsce zainwestowała tu 670 mln dolarów. Koncern stawia teraz w kraju na rozwój sektora badawczo-rozwojowego, na nowe technologie i współpracę biznesu z nauką.

GE rozpoczęło swoją działalność w Polsce w 1992 roku... niemal od zera. Obecnie w sektorze przemysłowym GE w Polsce zatrudnia 6,5 tys. pracowników. To wartościowe miejsca pracy w rozwojowej, nasyconej nowoczesnymi technologiami branży. Grupa GE w Polsce tworzy dziś rozbudowaną i wszechstronną strukturę: trzy fabryki specjalizujące się w produkcji wyrobów elektrycznych (w Kłodzku, Łodzi i Bielsku-Białej), dwie wytwórnie GE Aviation (Dzierżoniów i Bielsko-Biała) oraz jednostki GE Power – zakłady produkcji turbin w Elblągu oraz generatorów we Wrocławiu.

W grudniu 2015 r. GE Aviation i Lufthansa Technik zapowiedziały, że ich spółka joint venture Xeos zbuduje w Środzie Śląskiej centrum serwisowania silników lotniczych. W Warszawie działa Centrum Projektowe EDC, które powstało w ramach partnerstwa GE i Instytutu Lotnictwa. Projektowane są tam części do silników lotniczych. W 2015 roku GE uruchomiło także nowoczesne laboratorium lotnicze w Zielonce k. Warszawy. Roczne wydatki GE w Polsce na badania i rozwój wynoszą około 100 mln dolarów. Grupa odgrywa ważną rolę w transferze technologii do polskiej gospodarki, a jej inwestycje nie są skierowane na prostą produkcję, lecz rozwój przemysłu opartego na technologiach i wiedzy.

- Tę nagrodę dedykuję wszystkim pracownikom, kilku tysiącom osób, w tym inżynierom, którzy pracują przy tworzeniu najnowocześniejszych rozwiązań, i informatykom, którzy wybrali Polskę, żeby świadczyć swoje wsparcie. Dedykuję ją również wszystkim naszym partnerom, poddostawcom, kontrahentom, dlatego, że bez nich nie byłoby szansy, by realizować największe projekty, by zmieniać polski przemysł. Nagroda trafia do nas w szczególnym momencie. Rozpoczęliśmy obchody 25-lecia obecności w Polsce, a w USA 120-lecie - powiedziała Beata Stelmach, prezes GE na Polskę i Kraje Bałtyckie.

Odpowiedzialnie i z rozmachem. Grupa Nowy Styl

Jeden z wiodących europejskich wytwórców kompleksowego wyposażenia meblowego dla biur oraz miejsc użyteczności publicznej, jedna z najbardziej dynamicznych firm w branży realizująca zrównoważony model rozwoju oparty na wysokich standardach. Pozycję rynkową Nowego Stylu, obok potencjału produkcyjnego i jakości oferty, tworzy zindywidualizowane podejście do potrzeb klientów, a immanentną cechą projektowej, produkcyjnej i biznesowej aktywności jest nowoczesność i innowacyjność.

Nowy Styl jest firmą rodzinną opartą na polskim kapitale. W ciągu 23 lat obecności na rynku zdobyła klientów w ponad 100 krajach. Dysponuje sześcioma markami produktowymi. Ma 15 fabryk w Polsce i za granicą, a jej roczne przychody ze sprzedaży przekraczają kwotę 300 mln euro.  Prawie 85 proc. produkcji trafia na eksport. Nakłady inwestycyjne spółki na badania i rozwój w ostatnich latach pochłaniały nawet do 25 proc. jej obrotów. W Jaśle Grupa tworzy nowe centrum badawczo-rozwojowe.

- Zaczęliśmy od zera, a dziś jesteśmy w branży trzecią największą firmą w Europie. Przykro nam, że w Polsce akceptacja wydatków na stanowisko pracy dla osoby pracującej w biurze jest jedną z najniższych w Europie. Nie żałujemy wydać pół miliona złotych na stanowisko pracy w produkcji, a kompletnie nie dbamy o to, w jakich warunkach pracują pracownicy biurowi, którzy są kilkunastokrotnie drożsi i w dużym stopniu decydują o przyszłości firmy. Patrząc tutaj na wszystkich laureatów, którzy zatrudniają tak dużo ludzi, chciałabym zwrócić uwagę, że warto o tym pomyśleć - powiedział Jerzy Krzanowski, wiceprezes zarządu i współwłaściciel firmy Grupa Nowy Styl.

Strategia łowców. Grupa Griffin

W następstwie niezwykle trafnych posunięć Griffin stał się jednym z wiodących graczy na rynku nieruchomości w Europie Centralnej. W kraju nadaje ton, angażując się w spektakularne inwestycje zmieniające oblicze polskich miast. Spółka, którą zarządzają Przemysław Krych i Maciej Dyjas, kontroluje aktywa o wartości ok. 4 mld euro, a kierujący nią biznesowy tandem konsekwentnie realizuje swoje plany i wciąż zaskakuje nowymi pomysłami.

W fundusz zarządzany z Polski, właśnie przez Griffin, zaangażowało się dwóch globalnych potentatów - Oaktree Capital Management oraz Pacific Investment Management Corporation - dzięki czemu Grupa stała się właścicielem niemal 66 proc. akcji Echo Investment, czyli największego i najszybciej rozwijającego się dewelopera w Polsce.

- Jesteśmy firmą finansowo-inwestycyjną, ale wydaje się, że można wobec nas zastosować tytuł „Tego który zmienia polski przemysł”. W firmach, które wcześniej zakładaliśmy, pracuje ponad 30 tys. osób. Zainwestowaliśmy w nie przez 25 lat wiele miliardów euro. W Griffin Real Estate skoncentrowaliśmy się na nieruchomościach. Mamy dużo nowych inwestycji w przygotowaniu. Z jednej strony bardzo dziękuję za wyróżnienie a z drugiej obiecuję, że jeszcze będziemy się starli rozwijać polską gospodarkę - powiedział Maciej Dyjas, partner współzarządzający i dyrektor generalny w Griffin Real Estate.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

30 225 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

744 090 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 883 ofert w bazie

2 782 263 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP