Wyciek z rurociągu PERN. Trwa czyszczenie rur

Wyciek z rurociągu PERN. Trwa czyszczenie rur
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

PERN usuwa resztki paliwa z rurociągu biegnącego po dnie Wisły. Zarówno PERN, jak i prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, informowali wcześniej, że plamy oleistej substancji na Wiśle nie zagrażają środowisku i mieszkańcom miasta.

  • PERN usuwa resztki paliwa z rurociągu biegnącego po dnie Wisły w rejonie Płocka (Mazowieckie), gdzie doszło do wycieku.
  • Plamy oleistej substancji, które pojawiają się na wodzie, są zbierane przez specjalne zapory absorpcyjne.
  • Stan rzeki jest cały czas monitorowany.

- Rozstawiamy dodatkowe barki i zapory, które mają asekurować proces resztkowania, czyli mówiąc w skrócie, czyszczenia rurociągu. Chodzi o to, by zachować maksymalne środki bezpieczeństwa - powiedziała rzeczniczka PERN Katarzyna Krasińska.

Plamy oleistej substancji, o wielkości od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów kwadratowych, zauważono w ubiegłym tygodniu na Wiśle w rejonie sąsiadującej z rzeką ul. Grabówka w peryferyjnej dzielnicy Płocka - tam właśnie na dnie rzeki biegnie rurociąg PERN. Wspólne działania podjęły wówczas zakładowa straż pożarna PERN i PKN Orlen oraz Państwowa Straż Pożarna (PSP). Na rzece rozstawiono zapory absorpcyjne wychwytujące plamy paliwa.

W związku z zaistniałą sytuacją, w miniony czwartek biegnąca po dnie Wisły w rejonie Płocka część rurociągu PERN została odcięta zasuwami po obu stronach Wisły. Oznacza to, że od tego czasu paliwo nie płynie tam już z innych odcinków magistrali. W sobotę przystąpiono do wypompowywania paliwa z rurociągu.

Zarówno PERN, jak i prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, informowali wcześniej, że plamy oleistej substancji na Wiśle nie zagrażają środowisku i mieszkańcom miasta. - Najważniejsze, że awaria nie zagraża ujęciu wody dla mieszkańców miasta - mówił Nowakowski w piątek po obradach sztabu kryzysowego, który zebrał się wówczas w płockim Urzędzie Miasta.

Inspektorzy płockiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Warszawie przeprowadzili kilkukrotne oględziny wraz z poborem próbek wody z Wisły. Według WIOŚ "ze wstępnych ustaleń wynika, że nastąpiło rozszczelnienie rezerwowego rurociągu paliwowego ułożonego pod dnem Wisły, należącego do PERN".

Jak zapewniał wcześniej WIOŚ w komunikacie, "stan rzeki Wisły w rejonie zdarzenia jest monitorowany całodobowo" przez Komendę Miejską PSP w Płocku oraz zakładową straż pożarną PERN.

W maju i czerwcu 2015 r. PERN prowadził prace zabezpieczające rurociągi biegnące po dnie Wisły w Płocku przed nurtem - dodatkowa osłona miała zwiększyć ochronę magistrali przed ewentualnym uszkodzeniem. Spółka podawała wówczas, że prace miały charakter prewencyjny i były związane z nanoszeniem przez wodę gruntu przykrywającego rurociągi. Wykorzystano wtedy m.in. worki z piaskiem i materace faszynowe z geowłókniny, które zostały dociążone kamiennym narzutem.

Wykonana w ten sposób w 2015 r. osłona miała stabilizować dno Wisły nad rurociągami - rzeka w tym miejscu ma do 8 metrów głębokości, zależnie od stanu wody. PERN informował wówczas, że to standardowe działania, wynikające z rygorystycznych procedur stosownych przez spółkę, których celem jest zagwarantowanie maksymalnie dużego bezpieczeństwa eksploatacji magistrali.

Wcześniej, od lat 60. do lat 80. XX wieku, rurociągi PERN przekraczające Wisłę w Płocku były zawieszone na specjalnej konstrukcji mostowej - ze względów bezpieczeństwa, w tym z uwagi na powtarzające się zagrożenie powodziowe, zdecydowano jednak o przeniesieniu magistrali pod dno rzeki.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wyciek z rurociągu PERN. Trwa czyszczenie rur

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!