Wydobycie ropy niekonwencjonalnej wstrząśnie rynkiem energii

Wydobycie ropy niekonwencjonalnej wstrząśnie rynkiem energii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Wydobycie ropy ze złóż niekonwencjonalnych, które zwykle gromadzą się w skałach łupkowych i piaskowcach, wstrząśnie rynkiem energii - wynika z raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej.

Nowe technologie pozwalają na wydobycie ropy naftowej z dotychczas niedostępnych złoż, np. w skałach łupkowych (tzw. tight oil) czy ze złóż podmorskich na bardzo dużych głębokościach. Zdaniem ekspertów MAE nie oznacza to jednak, że świat czeka nowa era obfitości w ropę naftową. Prognozują, że żaden kraj nie powtórzy skali sukcesu ropy niekonwencjonalnej w Stanach Zjednoczonych, co spowoduje, że USA będą największym światowym producentem ropy naftowej. Wzrost produkcji ropy ze źródeł niekonwencjonalnych i ciekłych frakcji gazu ziemnego (natural gas liquids) sprosta rosnącej luce pomiędzy popytem na ropę, który będzie rosnąć i osiągnie 101 mln baryłek dziennie w 2035 roku, a spadkiem wydobycia ropy ze źródeł konwencjonalnych - do poziomu 65 mln baryłek dziennie.

W opinii MAE, rola państw zrzeszonych w Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) będzie okresowo ograniczona w zaspokojeniu światowego zapotrzebowania na ropę w ciągu najbliższej dekady przez rosnące wydobycie w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie z piasków roponośnych, w Brazylii z głębinowych złóż podmorskich oraz przez wydobycie ciekłych frakcji gazu ziemnego na całym świecie. Jednakże około 2025 roku wydobycie w krajach niezrzeszonych w OPEC zacznie spadać i kraje Bliskiego Wschodu będą w większości źródłem wzrostu podaży ropy na świecie.

Potrzeba zrównoważenia spadającego wydobycia z istniejących pól naftowych będzie głównym motorem inwestycji w przemysł wydobywczy do 2035 roku. Analiza MAE ponad 1 600 pól naftowych potwierdziła, że po osiągnięciu szczytowej produkcji, spadek wydobycia ze średniej wielkości konwencjonalnego pola naftowego może kształtować się na poziomie około 6 proc. rocznie. O ile ta wartość może się różnić w zależności od rodzaju pola, to globalnie produkcja z istniejących pól spadnie w konsekwencji o ponad 40 mln baryłek ropy dziennie do 2035 roku.

Około 2030 roku Chiny prześcigną Stany Zjednoczone jako największy konsument ropy, a w tym samym czasie jej zużycie na Bliskim Wschodzie przewyższy konsumpcję w Unii Europejskiej. "Geograficzne" przesuwanie się popytu będzie bardziej widoczne, gdy po 2020 roku Indie będą odpowiadały za największy wzrost światowego popytu na ropę. Popyt na ropę w sektorze transportowym do 2035 r. wzrośnie o 25 proc. i osiągnie 59 mln baryłek dziennie, a jedna trzecia tego wzrostu zostanie pochłonięta przez transport towarowy w Azji. W petrochemii Bliski Wschód, Chiny i Ameryka Północna przyczynią się do wzrostu zużycia ropy o 14 mln baryłek dziennie. Wysokie ceny "podkopią" udział ropy w mixie energetycznym wszędzie tam, gdzie będą dostępne jej substytuty, w tym biopaliwa i gaz ziemny.

Brazylia stanie się znaczącym eksporterem ropy naftowej i wiodącym producentem energii. Głównie dzięki ostatniej serii odkryć złóż podmorskich, brazylijska produkcja ropy naftowej potroi się i osiągnie 6 mln baryłek dziennie w 2035 roku. Stanowić to będzie jedną trzecią wzrostu światowego wydobycia ropy i zapewni Brazylii szóste miejsce co do wielkości produkcji ropy na świecie. Produkcja gazu ziemnego wzrośnie więcej niż pięciokrotnie, co wystarczy na pokrycie wszystkich potrzeb krajowych w 2030 roku, mimo iż te wzrosną znacząco. Wzrost produkcji ropy i gazu ziemnego będzie uzależniony od dużych inwestycji, których ciężar będzie musiał zostać poniesiony przez Petrobras, państwową spółkę naftową.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!