Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wyniki Orlenu obciążyły miliardowe odpisy, rosną jednak przychody

Autor: wnp.pl (DM)
23-07-2014 09:21
Wyniki Orlenu obciążyły miliardowe odpisy, rosną jednak przychody
Fot. PTWP

Mimo trudnego otoczenia rynkowego i spadku marży downstream o 1,7 dolara na baryłce, PKN Orlen odnotował wzrost wyniku EBITDA w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego, przed uwzględnieniem wpływu odpisów wartości aktywów rzeczowych, wyniósł on 856 mln zł. Jednocześnie potentat dokonał wielomiliardowych odpisów co spowodowało, że spółka zanotowała stratę na poziomie netto.

W związku z aktualizacją strategii na lata 2014-2017 oraz planu średnioterminowego, koncern przeanalizował wartość aktywów należących do Grupy Kapitałowej, uwzględniając m.in. perspektywy rynkowe, parametry makroekonomiczne oraz różnice pomiędzy wartością księgową a kursem akcji koncernu. Zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości (MSR 36) na każdy dzień bilansowy jednostka gospodarcza ocenia, czy istnieją przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić utrata wartości składników aktywów. Analiza obejmuje przesłanki o charakterze: zewnętrznym (płynące z rynku) oraz wewnętrznym (wynikające ze strategii i planów działalności operacyjnej).
W rezultacie tych testów PKN Orlen zdecydował o dokonaniu odpisów na łączną kwotę 5 mld zł, co powoduje, że EBITDA koncernu po 6 miesiącach 2014 roku wyniosła (-) 3,2 mld zł. Największy udział w tym odpisie tj. (-) 4,2 mld zł ma Orlen Lietuva. Pozostałe odpisy dotyczą m.in. segmentu rafineryjnego Grupy Unipetrol (-) 711 mln zł oraz innych aktywów (-) 104 mln zł (w tym Spolana oraz Rafineria Jedlicze).

Efekt to strata netto na poziomie 5,39 mld złotych, ujemny EBIT (4,81 mld zł) i ujemna EBITDA (4,29 mld zł).

PKN Orlen wypracował wyższe przychody oraz utrzymał stabilne łączne wolumeny sprzedaży w porównaniu z II kwartałem ubiegłego roku.

Na wyniki Koncernu istotnie wpłynęły dobre wyniki segmentu detalicznego, który osiągnął EBITDA na poziomie 359 mln zł oraz wynik EBITDA segmentu downstream, który pomimo przestojów remontowych był wyższy o 12 mln zł (rok do roku).

Na dobry wynik segmentu detalicznego wpływ miała poprawa marży pozapaliwowej oraz wzrost sprzedaży i udziałów w rynkach polskim, czeskim i litewskim. Koncern konsekwentnie rozwijał sieć sprzedaży pozapaliwowej, uruchamiając w II kwartale 2014 roku kolejnych 68 nowych punktów Stop Cafe i Bistro Cafe w Polsce. Jednocześnie zmniejszeniu uległy marże paliwowe na rynku czeskim i niemieckim.

Segment Downstream w II kwartale 2014 r. znajdował się pod wpływem trudnego otoczenia makro oraz przestojów remontowych w Polsce. Stabilny wynik EBITDA wg LIFO wynoszący przed uwzględnieniem odpisów 612 mln zł, uzyskany został przy wzroście sprzedaży produktów rafineryjnych i petrochemicznych w Czechach (rok do roku), przy jednoczesnym spadku na rynku polskim, niższej sprzedaży produktów rafineryjnych na Litwie oraz poprawie uzysku paliw w Czechach i na Litwie rok do roku.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP