Wysokie ceny ropy nie pomogły biopaliwom

Wysokie ceny ropy nie pomogły biopaliwom
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nadzieje producentów biopaliw, że wraz ze wzrostem cen ropy naftowej wzrośnie opłacalność ich produkcji, spaliły na panewce. Jeszcze w czerwcu, kiedy szaleństwo na rynku ropy osiągnęło apogeum i za baryłkę surowca płacono 140 dol. branża biopaliwowa liczyła na to, że rynek sięgnie po biokomponenty. Jednak te kalkulacje rozbił w pył gwałtowny spadek cen ropy, która w ostatnim tygodniu kosztowała poniżej 100 dol. za baryłkę - pisze "WSJ Polska".

Ale branżę biopaliwową do reszty pozbawiło złudzeń to, że wraz ze wzrostem cen ropy drożały także surowce ekologiczne. Grzegorz Drożdż, prezes firmy Wratislavia-Bio specjalizującej się w produkcji estrów, nie kryje rozczarowania. "Liczyliśmy, że ceny ropy i oleju rzepakowego rozejdą się, że ropa będzie drożała szybciej niż olej rzepakowy. Nic takiego jednak się nie stało" - mówi.

Eksperci zauważają, że oleje palmowy, sojowy i rzepakowy, wykorzystywane do produkcji bioetanolu i biodiesla, podążają w kierunkach wyznaczanych przez ropę naftową. Jak na dłoni widoczne to było w ostatnich miesiącach na giełdach surowcowych. Gdy w czerwcu cena ropy w stosunku do maja wzrosła o 10,9 proc., w tym samym czasie ceny nasion rzepakowych wykorzystywanych do produkcji oleju rzepakowego poszybowały na kanadyjskiej giełdzie surowcowej ICE, najważniejszej dla branży biopaliwowej, aż o 10 proc.

Trend odwrotny nastąpił w miesiącach letnich. Gdy ceny ropy naftowej były coraz mniejsze, zaczęły tanieć również kontrakty na nasiona rzepaku. We wrześniu ropa staniała o 6,4 proc. w stosunku do sierpnia, a cena nasion rzepaku spadła w tym samym czasie o 8,3 proc. Nie pomaga to jednak branży, gdyż według Krajowej Izby Biopaliw wytworzenie litra oleju napędowego z estrów olejów roślinnych jest obecnie i tak znacznie droższe niż ropopochodnego diesla - pisze "The Wall Street Journal Polska".

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!