Wyższe rachunki za tankowanie. Nie drożeje tylko autogaz.

Wyższe rachunki za tankowanie. Nie drożeje tylko autogaz.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Za nami drugi tydzień podwyżek cen paliw na stacjach. Czy dla wszystkich oznacza to wyższe rachunki za tankowanie? Podwyżki nie dotyczą z pewnością autogazu, który w ostatnich dniach nieznacznie tanieje. Najbardziej odczują ostatnie zmiany kierowcy kupujący benzynę, ale nie we wszystkich regionach kraju.

Dzisiaj za litr benzyny bezołowiowej 95 płacimy około 5,46 zł/l, to jest o 6 gr/l więcej niż przed dwoma tygodniami i około 3 gr/l więcej niż na początku tego roku. Olej napędowy podrożał w ostatnich dwóch tygodniach średnio o około 2 grosze na litrze, natomiast w porównaniu z początkiem roku jest o 2 gr/l tańszy.

Nie można pominąć faktu, że podwyżki cen benzyny na części stacji wyraźnie przekraczają poziom 15 groszy na litrze. Dotyczy to zwłaszcza stacji, gdzie ceny utrzymywały się na poziomach około 5,30 zł/l.

Do podobnych wniosków dochodzimy także po analizie cen w poszczególnych województwach.

Możemy wyróżnić województwa o najniższym poziomie cen i jednocześnie o najwyższej dynamice zmian cen od początku roku. Najtańsze paliwa wciąż notujemy głównie w województwach dolnośląskim i pomorskim, gdzie ceny benzyny Eurosuper 95 i Superplus 98 wzrosły średnio o 10 i więcej groszy na litrze. Z kolei tu gdzie dzisiaj płacimy o kilka gorszy mniej ( od 1 go 5 gr/l) niż na początku roku ceny pozostają najwyższe w kraju. Do tych województw zaliczają się lubuskie i zachodniopomorskie.

W wyniku ostatnich zmian zaczynają się zmniejszać różnice zarówno między cenami na poszczególnych stacjach jak i w poszczególnych regionach. O ile na początku roku różnica średniej ceny benzyny bezołowiowej 95 w najtańszym i najdroższym województwie sięgała 19 groszy na litrze, to dzisiaj wynosi ona 9 gorszy na litrze.

Na rynku hurtowym w dalszym ciągu brak sygnału do odwrócenia tendencji wzrostowej, co oznacza że prawdopodobieństwo dalszego wzrostu cen na stacjach jest wysokie. Ceny benzyny i oleju napędowego będą w tym tygodniu rosły , jednak większe wahania będą dotyczyć benzyn. Średnio za litr oleju na koniec przyszłego tygodnia możemy zapłacić około 2 -3 gr więcej, podczas gdy ceny benzyn mogą wzrosnąć średnio do 4 – 5 gr/l.

Poziom hurtowych cen paliw (netto) na dzień 8-02-2013 w Orlenie: Eurosuper 95 – 4415 PLN/1000l (wzrost o 23 PLN/1000l w porównaniu do cen z 1-02-2013), Superplus 98 – 4473 PLN/1000l (wzrost o 22 PLN/1000l), olej napędowy 4429 PLN/1000 l (wzrost o 57 PLN/1000l), olej napędowy grzewczy 3185 PLN/1000 l (wzrost o 50 PLN/1000l).

Poziom hurtowych cen paliw (netto) na dzień 8-02-2013 w Lotosie: Eurosuper 95 – 4414 PLN/1000l (wzrost o 23 PLN/1000l w porównaniu do cen z 1-02-2013), Superplus 98 – 4473 PLN/1000l (wzrost o 22 PLN/1000l), olej napędowy 4429 PLN/1000 l (wzrost o 58 PLN/1000l), olej napędowy do celów opałowych 3183 PLN/1000 l (wzrost o 42 PLN/1000l).

Czwarty tydzień z rzędu na rynku ropy naftowej obserwujemy podwyżki cen. Notowania marcowej serii kontraktów na ropę Brent w Londynie zbliżyły się już do poziomu 118 USD/bbl. Ropa Urals jest nadal około 2 USD/bbl tańsza. Natomiast ceny ropy WTI w Nowym Jorku nie zdołały przebić poziomu 100 USD/bbl i ponownie rop WTI jest prawie 20 USD/bbl tańsza od ropy Brent.

Na rynku nadal panuje optymizm, który dodatkowo wsparły opublikowane istotne dane o handlu z Chin. Chiński eksport i import wzrosły w styczniu odpowiednio o 25% oraz 29% r/r i widoczne odbicie w chińskiej gospodarce przekłada się na tempo zmian konsumpcji paliw. W styczniu import ropy do Chin wzrósł 7,2% r/r i osiągnął najwyższy poziom od ośmiu miesięcy (trzeci najwyższy w historii) - 5,92 mln bbl. Chiny pozostają drugim na świecie największym konsumentem i importerem netto ropy naftowej.

Wzrostom cen ropy nadal sprzyja sytuacja geopolityczna w Afryce Płn. i Bliskim Wschodzie. Tunezja jest kolejnym krajem regionu w którym rosną niepokoje społeczne. Propozycja bezpośrednich rozmów na temat irańskiego programu nuklearnego złożona przez USA została odrzucona wypowiedziami duchownego przywódcy Iranu Ayatollah Ali Khamenei. USA z kolei zdecydowały o nałożeniu nowych sankcji na Iran. Tym razem dotyczyć one będą transferu środków pieniężnych ze sprzedaży ropy naftowej aby ograniczyć w pewnym stopniu wspieranie działalności nuklearnej. Poza tym sankcje mają być wymierzone w irańską agencję nadawczą IRIB, której Zachód zarzuca manipulowanie informacjami. Wszystko wskazuje więc na to, że zaplanowane na 26 lutego rozmowy szóstki mocarstw światowych z Iranem nie przyniosą żadnego postępu w kwestii irańskiego programu jądrowego.

Amerykańska Agencja Informacji o Energii poinformowała o wzroście amerykańskich zapasów ropy w ubiegłym tygodniu o 2,6 mln bbl. Aktualny poziom rezerw ropy w USA (371 mln bbl) jest prawie 10% wyższy w porównaniu z rokiem ubiegłym. Zapasy benzyn wzrosły w ubiegłym tygodniu 1,7 mln bbl, rezerw olejów zmniejszyły się natomiast 0,6 mln bbl. Popyt na paliw w USA spadł w minionym tygodniu 0,63 mln bbl/d (3,3%) do poziomu 18,05 mln bbl/d. W ostatnich czterech tygodniach konsumpcja była jednak 1% wyższa w porównaniu z rokiem ubiegłym. W przypadku samych benzyn popyt jest 4,7% wyższy niż przed rokiem. Konsumpcja olejów jest natomiast 3% niższa.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!