Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wzmożone kontrole cystern na granicy wschodniej

Autor: wnp.pl (PA)
29-07-2014 16:27

Organy kontroli skarbowej prowadzą kompleksowe działania zmierzające do rozbicia grup przestępczych, zajmujących się nielegalnym wprowadzaniem paliwa na polski rynek, m.in. sprowadzanego z Białorusi tranzytem przez Litwę.

Jak wynika z informacji Ministerstwa Finansów, podanej przez Polską Izbę Paliw Płynnych, elementem tych działań była m.in. akcja wzmożonego kontrolowania cystern paliwowych na granicy wschodniej, przeprowadzona przez organy kontroli skarbowej.
Działania te prowadzone były w nowej, dynamicznej formule, przy współudziale organów podatkowych, Służby Celnej, Policji, Straży Granicznej i Inspekcji Transportu Drogowego. Celem tej akcji było nie tylko bieżące ograniczenie ilości paliwa przywożonego do kraju bez zapłaty podatków i innych należności publicznoprawnych, ale przede wszystkim identyfikacja uczestników i beneficjentów tego procederu.

Efekt prowadzonych dotychczas działań jest taki, że na około sto podmiotów, ujawnionych w trakcie akcji, aż 95 wytypowano do niezwłocznego skontrolowania. Już możliwe do określenia wyniki postępowań to blisko 330 mln złotych uszczuplonego VAT. Na poczet zobowiązań, które w zamyśle organizatorów nigdy nie miały zostać uiszczone, kontrola skarbowa już zabezpieczyła środki pieniężne w kwocie blisko 30 mln zł. Skierowano też wnioski o zabezpieczenia majątkowe na ponad 270 mln zł. Stwierdzono, że 24 firmy, rzekomo, wg dokumentów, sprowadzające paliwo, w rzeczywistości nie istnieją. Prowadzona akcja pozwoliła także ujawnić "uśpione" podmioty, które organizatorzy przygotowali już do roli kolejnego znikającego podatnika.

W związku z tym, że działania podmiotów biorących udział w opisanym procederze noszą znamiona przestępstw nie tylko skarbowych, ale i karnych, organy kontroli skarbowej ściśle współpracują w tym zakresie z organami ścigania i działania te będą kontynuowane.

W najbliższym czasie resort finansów zapowiedział publikację raportu z tych działań.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP