XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wzrósł przemyt ropy naftowej z Libii na Maltę

Wzrósł przemyt ropy naftowej z Libii na Maltę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Mimo malejącego wydobycia w kraju i problemów z dostawami na rynek wewnętrzny rośnie przemyt ropy naftowej z Libii na Maltę - poinformowała w środę agencja Reutera. Do tej pory surowiec był głównie szmuglowany drogą lądową z Libii do sąsiednich państw.

"To zjawisko stanowi zagrożenie dla Libii i negatywnie wpływa na bezpieczeństwo kraju" - napisano w oświadczeniu rządu w Trypolisie, opublikowanym po spotkaniu przedstawicieli władz Libii z ambasadorem Malty.

Do tej pory Libia ponosiła duże straty w związku z nielegalnym wywozem ropy naftowej drogą lądową do krajów sąsiednich. Jednak w ostatnim czasie rząd w Trypolisie odnotował znaczny wzrost przemytu drogą morską na Maltę. Nastąpiło to w momencie poważnego spadku poziomu produkcji surowca oraz kłopotów z zaopatrzeniem w paliwo rynku wewnętrznego, co dodatkowo wywołuje niezadowolenie społeczne.

Obecnie poziom wydobycia ropy naftowej w Libii wynosi poniżej 300 tys. baryłek dziennie. Wcześniej wydobywano w tym kraju około 1,4 mln baryłek dziennie. Potencjał ten uległ jednak drastycznemu zmniejszeniu wskutek ciągłych przestojów w wydobyciu na poszczególnych polach naftowych i przy załadunku ropy w portach, co naraża skarb państwa na duże straty. Część pól naftowych i portów, głównie na wschodzie, została opanowana przez uzbrojonych rebeliantów, którzy podejmowali próby samodzielnego sprzedawania surowca.

W marcu Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie uchwaliła rezolucję potępiającą nielegalny handel libijską ropą naftową oraz zaaprobowała przedsięwzięcia na rzecz zwalczania tego procederu. Upoważnia ona państwa członkowskie ONZ do dokonywania inspekcji statków podejrzanych o nielegalny przewóz libijskiej ropy. Wzywa również, by nie wpuszczać takich statków do portów oraz by zwracać Libii skonfiskowaną ropę.

Zatarg wokół zasobów naftowych wschodniej Libii jest najważniejszym wyzwaniem dla rządu Libii, próbującego ustabilizować kraj po obaleniu w 2011 roku dyktatury Muammara Kadafiego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wzrósł przemyt ropy naftowej z Libii na Maltę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!