XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wzrost sprzedaży estrów na rynek krajowy

 Wzrost sprzedaży estrów na rynek krajowy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dane URE dotyczące produkcji i sprzedaży krajowych biokomponentów wskazują na dużą chłonność naszego rynku, wciąż niewykorzystaną przez rodzimych wytwórców - podają analitycy BGŻ.

Jak podaje Urząd Regulacji Energetyki (URE) wolumen produkcji biokomponentów wytworzonych przez ogół krajowych wytwórców w 2009 r. wyniósł 600,1 tys. t, z czego bioetanol stanowił 130,7 tys. t, estry 364,7 tys. t, a czysty olej roślinny 104,7 tys. ton. Łącznie w ubiegłym roku polscy wytwórcy sprzedali 540,6 tys. t biokomponentów, z czego podmiotom zagranicznym sprzedano zaledwie 24,4 tys. t bioetanolu i 24 t (!) estrów. W 2009 r. w Polsce została ulokowana sprzedaż 56,2 tys. t bioetanolu, 355,7 tys. t estrów i 104,3 tys. t czystego oleju rzepakowego. W przypadku estrów wystąpił znaczący wzrost sprzedaży rodzimej produkcji. Była ona ponad dwukrotnie wyższa niż w 2008 r., kiedy wyniosła 157,1 tys. ton. Sprzedaż czystego oleju rzepakowego również wzrosła - z poziomu 32,0 tys. t w 2007 r. i 76,2 tys. t w 2008 r. - jednakże z powodu zaniku eksportu łączna sprzedaż tego biokomponentu uległa ograniczeniu (wobec 151,8 tys. t w 2007 r. i 131,4 tys. t w 2008 roku). Również sprzedaż bioetanolu była niższa zarówno w porównaniu do 2008 r., kiedy wyniosła 70,4 tys. t, jak i 2007 r. (64,2 tys. t).

Ubiegłoroczny wzrost sprzedaży estrów na rynek krajowy wynikał przed wszystkim z rosnącego narodowego celu wskaźnikowego (NCW) w zakresie wykorzystania biopaliw w transporcie oraz większego udziału krajowych wytwórców biokomponentów w dostawach dla PKN ORLEN. Ten największy podmiot zobowiązany do realizacji NCW wykorzystał w 2009 r. 130 tys. t. bioetanolu do produkcji benzyn i ponad 380 tys. t estrów, z czego ponad 290 tys. t do produkcji oleju napędowego oraz ponad 90 tys. t jako samoistne paliwo. Danych o sprzedaży biopaliw w koncernie nie można jednakże bezpośrednio odnosić do danych URE, które nie uwzględniają importu biokomponentów. Na podstawie rozstrzygnięć przetargu na dostawy biokomponentów do ORLEN-u w okresie I-IX 2010 (m.in. jedynie 41 proc. z puli estrów przypadło dla krajowych dostawców) można założyć, że w tym roku import, szczególnie estrów, wzrośnie. Równocześnie, co najmniej w pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku istniejące moce produkcyjne nie będą efektywnie wykorzystywane.

Taka sytuacja powoduje, że system ulg podatkowych dla biopaliw nie spełnia zamierzonych celów w postaci tworzenia wartości dodanej dla producentów surowców i przetwórstwa pierwotnego i wtórnego w kraju. Niezależnie od postulatów zmian w tym zakresie, w krótkiej perspektywie do poprawy sytuacji mogą przyczynić się przepisy pozwalające na zwiększenie udziału biokomponentów mieszanych z paliwami tradycyjnymi (tzw. blending) powyżej poziomu 5 proc. ich objętości.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wzrost sprzedaży estrów na rynek krajowy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!