Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Za miesiąc wejdzie w życie tzw. pakiet energetyczny

Autor: WNP.PL (Piotr Apanowicz)
03-08-2016 15:42
Za miesiąc wejdzie w życie tzw. pakiet energetyczny
Fot. Fotolia

Nowelizacja prawa energetycznego oraz szeregu innych ustaw związanych z paliwami ciekłymi i gazowymi, która ma na celu przywrócenie zasad uczciwej konkurencji na rynkach tych paliw, została opublikowana w Dzienniku Ustaw 2 sierpnia 2016 r. Tym samym wejdzie w życie z początkiem września.

Jak podkreśla Ministerstwo Energii, nowelizacja w sposób systemowy porządkuje rynek paliw ciekłych, wychodząc naprzeciw postulatom prezesa URE i organizacji branżowych. Nowe regulacje reformują zasady udzielania i cofania koncesji w zakresie paliw ciekłych, zaostrzają kary za działalność bez lub z naruszeniem posiadanej koncesji, zwiększają transparentność rynku paliw oraz wyposażają prezesa URE w silne kompetencje kontrolne, a także tworzą mechanizmy wymiany informacji i współpracy pomiędzy organami prowadzącymi kontrole podmiotów działających na rynku.
Nowelizacja rozszerza również katalog czynów sankcjonowanych karami pieniężnymi. Wprowadza także nowe typy przestępstw.

Prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania, magazynowania lub przeładunku, przesyłania lub dystrybucji, obrotu paliwami ciekłymi, w tym obrotu tymi paliwami z zagranicą, bez wymaganej koncesji, będzie podlegać karze grzywny do 5 mln zł albo karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5. Natomiast dokonywanie przywozu paliw ciekłych bez wymaganego wpisu do rejestru - karze grzywny do 2,5 mln zł.

Nowe przepisy wprowadzają szereg jawnych wykazów i rejestrów, które prowadzone będą w formie elektronicznej przez prezesa URE, w tym przede wszystkim rejestr podmiotów przywożących paliwa i posiadających koncesje. W rejestrze przedsiębiorstw posiadających koncesje, oprócz danych identyfikujących przedsiębiorców, znajdą się również informacje o rodzajach paliw objętych koncesją, złożonym zabezpieczeniu majątkowym oraz wykorzystywanej infrastrukturze paliw ciekłych.

Transparentność działań podmiotów na rynku paliw ma być zapewniona również dzięki zmianom wprowadzonym w ustawie o zapasach, m.in. w przepisach regulujących zakres danych udostępnianych z rejestru systemu zapasów interwencyjnych. Na przejrzystość działań wspomnianych podmiotów będą miały również wpływ zmiany w ustawie o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, poprzez  ujawnienie wykazów będących w gestii prezesa UOKiK.

Prezes URE uzyskuje silne uprawnienia kontrolne wobec podmiotów działających na rynku paliw. Ponadto, w ramach realizacji własnych zadań, organy państwa obligatoryjnie kontrolować będą spełnienie obowiązku posiadania koncesji albo wpisu do rejestru podmiotów przywożących oraz fakt zgłoszenia do prezesa URE infrastruktury paliw ciekłych.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 343 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP