Za paliwa jeszcze długo będziemy płacić mniej niż rok temu

Za paliwa jeszcze długo będziemy płacić mniej niż rok temu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Za nami tydzień dynamicznych zmian cen paliw, przede wszystkim w hurcie, ale nie tyko. Na części stacji w pierwszej połowie tego tygodnia ceny były niższe w porównaniu z poziomami z ubiegłego tygodnia. Jednak podwyżki z hurtu, które widzimy w ostatnich kilku dniach, skłoniły właścicieli stacji do pierwszych podwyżek. Co prawda średnio w kraju cena benzyny 95 spada jeszcze o 1 grosz na litrze, a autogazu o 3 grosze na litrze, to cena diesla pozostaje na poziomie z ubiegłego tygodnia, a cena Pb98 rośnie o 1 grosz na litrze - pisze w komentarzu BM Reflex.

Najmniej za wszystkie paliwa płacimy w województwie dolnośląskim odpowiednio za benzynę bezołowiową 95 - 3,89 zł/l, za olej napędowy 3,64 zł/l i za autogaz po 1,66zł/l. Najdroższe paliwa mamy z kolei w województwie zachodniopomorskim i warmińsko- mazurskim: Pb 95 kosztuje tu 4,02 zł/l, ON 3,80 zł/l, a LPG – 1,89 zł/l.

W przyszłym tygodniu ze względu na zapoczątkowane w tym tygodniu korekty cen paliw w górę na części stacji możemy odnotować podwyżki, ale pod warunkiem że obecne ceny hurtowe utrzymają się lub wzrosną. Średnie poziomy cen benzyny i oleju napędowego mogą pozostać stabilne lub będą nieznacznie skorygowane w granicach +/-2 grosze na litrze.  Największe prawdopodobieństwo podwyżek dotyczy oleju napędowego.

Aktualny poziom cen paliw w krajowych rafineriach:

Poziom hurtowych cen paliw (netto) na dzień 19-02-2016 w Orlenie: Eurosuper 95 – 3060 PLN/1000l (wzrost o 60 PLN/1000 l w porównaniu do cen z 11-02-2016), Superplus 98 – 3275 PLN/1000l (wzrost  o 69 PLN/1000l), olej napędowy 2962 PLN/1000 l (wzrost o 104 PLN/1000l), olej napędowy grzewczy 1717 PLN/1000 l (wzrost o 92 PLN/1000l).

Poziom hurtowych cen paliw (netto) na dzień 19-02-2016 w Lotosie: Eurosuper 95 –3061 PLN/1000l (wzrost o 59 PLN/1000l w porównaniu do cen z 11-02-2016),  Superplus 98 – 3277 PLN/1000l (wzrost  o 68 PLN/1000 l), olej napędowy 2962 PLN/1000 l (wzrost o 91 PLN/1000l), olej napędowy do celów opałowych 1717 PLN/1000 l (wzrost o 61 PLN/1000l). 

Niewątpliwie w centrum uwagi rynku w tym tygodniu pozostawała kwestia zamrożenia produkcji ropy przez największych na świecie producentów. W Doha ministrowie Arabii Saudyjskiej, Wenezueli, Kataru i Rosji zadeklarowali gotowość zamrożenia produkcji na styczniowym, rekordowym poziomie jeśli decyzję taką podejmą pozostali producenci. Minister Arabii Saudyjskiej zapowiedział, że są to pierwsze kroki w kierunku przywrócenia rynkowej równowagi.

Zdaniem Goldman Sachs porozumienie z Doha nie powinno mieć większego wpływu na rynek i w dalszym ciągu w pierwszej połowie tego roku utrzyma się nadwyżka. Dodatkowo należy podkreślić wysoką niepewność czy w ogóle uda się je zmaterializować. Tak czy inaczej nie ulega wątpliwości, że decyzja taka spowodowałaby szybsze przywrócenie równowagi na rynku ropy naftowej. Szczególnie, że wówczas należałoby się spodziewać rewizji w dół prognoz wzrostu produkcji ropy przez kraje OPEC w przyszłym roku. Oczywiście kluczowa pozostaje gotowość Iranu do współpracy. Władze irańskie niejednokrotnie podkreślały, że dopóki poziom produkcji nie osiągnie wartości sprzed nałożenia sankcji, nie może być mowy o jakiejkolwiek współpracy w zakresie ograniczenia produkcji czy eksportu przez Iran – mowa tutaj o dodatkowym 1 mln bbl/d. 

O istotnej zmianie będziemy mówić dopiero, gdy przestana rosnąć zapasy ropy naftowej i zacznie spadać produkcja ropy.

Tymczasem po optymistycznym raporcie API (który wykazał spadek zapasów ropy), wg DOE zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 2,15 mln baryłek. Jednocześnie zapasy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły o 1,4 mln baryłek, a zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 3,04 mln baryłek.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!