PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zakończenie restrukturyzacji Wratislavii-Bio

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
02-09-2013 21:52
Zakończenie restrukturyzacji Wratislavii-Bio

Grzegorz Ślak, prezes Wratislavii-Bio.

Fot. PTWP

Wratislavia-Bio spłaciła ostatnią transzę kredytu w Banku Gospodarki Żywnościowej w wysokości 17 mln zł. Tym samym zakończyła z sukcesem swoją restrukturyzację finansową.

Firma zaciągnęła w 2007 roku w BGŻ kredyt na ponad 72 mln zł na nowe inwestycje w biopaliwa. Jednak pogarszająca się sytuacja na rynku doprowadziła do utraty płynności spółki, w efekcie czego kredyt był nieobsługiwany przez 14 miesięcy.
W połowie lipca 2011 roku, gdy prezesem spółki został Grzegorz Ślak, jego podstawowym zadaniem była restrukturyzacja firmy i jej finansów. Spółka zawarła umowy z największymi koncernami paliwowymi - Orlenem, Lotosem, BP, Slov Naftem.

Dzięki temu przychody Wratislavii-Bio zwiększyły się z 30 mln zł w 2011 roku do 478 mln zł na koniec 2012. Spółka zaczęła również być dochodowa - w 2012 roku osiągnęła 28 mln zł zysku netto. Sanacja Wratislavii-Bio pozwoliła na spłatę większość kredytu ze środków własnych, a ostatnią transzę spółka spłaciła dzięki pozyskanemu na bardzo korzystnych warunkach kredytowi z ING. Obecnie zadłużenie firmy składa się wyłącznie z tego ostatniego kredytu.

- Wiele lat temu BGŻ uwierzył w wizję rodziny Gudzowatych i nie odwrócił się od firmy nawet w trudnych latach kryzysu. Bank potrafił być trudnym negocjatorem, ale zawsze brał pod uwagę przedstawioną przeze mnie koncepcję zrestrukturyzowania firmy. W ciągu minionych dwóch lat spotykałem się osobiście z przedstawicielami BGŻ oraz Robobanku kilkadziesiąt razy, stale informując o postępach w restrukturyzacji firmy i poprawiających się wynikach finansowych. Spłacając ten kredyt zamknęliśmy ostatni etap restrukturyzacji Wratislavii-Bio - rozpoczęliśmy nowy rozdział związany wyłącznie z rozwojem firmy i realizowaniem nowych inwestycji - mówi Grzegorz Ślak, prezes Wratislavii-Bio.

Obecnie trwają prace nad kolejną inwestycją Wratislavii-Bio - instalacją do produkcji stearynianów. Znajdą one zastosowanie m.in. w nowej generacji ekologicznych środków czyszczących. Jest to sposób na większą dywersyfikację przychodów spółki, nawet w przypadku pojawienia się niekorzystnych regulacji na rynku biopaliw. Będzie to pierwsza taka instalacja w Europie Środkowo-Wschodniej. Kontynuowana jest również inwestycja w biopaliwa z alg.

Wratislavia-Bio Sp. z o. o. została utworzona w 2005 roku. Z końcem 2007 roku nastąpił rozruch technologiczny wytwórni, na którą składają się sekcje rafinacji oleju, transestryfikacji oraz rafinacji gliceryny. Posiada bazę magazynową o łącznej pojemności 8.500 m3 dla wyrobów gotowych oraz 9.000 m3 dla surowców. Roczne zdolności produkcji to: 150 tysięcy ton estrów metylowych - biokomponentu do oleju napędowego i 10 tys. ton gliceryny farmaceutycznej. Spółka posiada również  instalację do produkcji bioetanolu, czyli biokomponentu do benzyn o mocach na poziomie 60 tys. ton rocznie. Dzięki temu jest kompleksowym producentem biopaliw. Na terenie bazy magazynowej znajduje się terminal kolejowy oraz samochodowy. Wytwórnia jest największą tego typu instalacją w Polsce i jedną z największych w Europie.

Dariusz Malinowski
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP