PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Załoga płockiego OBR chce kupić swoją spółkę

Autor: PAP
02-12-2009 14:06

Załoga płockiego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Rafineryjnego (OBR) powołała spółkę pracowniczą i chce przystąpić do ogłoszonego przez Skarb Państwa przetargu na zakup 85 proc. akcji tego podmiotu.

Jak poinformowała w środę PAP przewodnicząca rady pracowników OBR i zarazem szefowa zakładowej "Solidarności" Jolanta Kowalczyk, do spółki przystąpiło 179 z 230 pracowników.
W połowie listopada minister SP zaprosił inwestorów do negocjacji w sprawie kupna pakietu 85 proc. akcji OBR, będącej jednoosobową spółką SP. W opublikowanym wtedy ogłoszeniu podano, iż oferty w sprawie kupna 941 tys. 800 akcji o wartości nominalnej 10 zł każda można składać do 17 grudnia 2009 r. w siedzibie resortu. W ogłoszeniu zaznaczono, że uprawnionym pracownikom przysługuje prawo do nieodpłatnego nabycia do 15 proc. akcji.

"Chcielibyśmy przystąpić do przetargu jako spółka pracownicza. Będziemy wszystkim siłami starali się przygotować tę ofertę na dzień 17 grudnia. Jesteśmy w trakcie przygotowywania niezbędnych dokumentów" - powiedziała PAP Kowalczyk. Dodała, że załoga stara się pozyskać kredyt na zakup akcji.

W przesłanym PAP komunikacie Kowalczyk poinformowała, że sporządzenie aktu założycielskiego spółki nastąpiło w obecności notariusza 28 listopada. Podkreśliła zarazem, iż zawiązanie spółki pracowniczej odbyło się "pomimo widocznego w zakładzie przeciwdziałania ze strony członka zarządu OBR, który jednoosobowo od kilku tygodni kieruje OBR z nadania MSP".

Kowalczyk zaznaczyła, iż powstała pierwsza w Polsce spółka pracownicza, "będąca odpowiedzią na treść nowego Programu Rządowego, opracowanego przez Ministerstwo Gospodarki, a obowiązującego od 20 października", co znalazło odzwierciedlenie w statucie zawiązanego podmiotu.

"Statut naszej spółki pracowniczej zakłada istnienie 1-3 osobowego zarządu oraz rady nadzorczej, pełniącej jednocześnie funkcję rady naukowej, w skład której wejdą pozyskane przez nas, uznane autorytety naukowe, jak również pracownicy naszego Ośrodka, po jednym przedstawicielu każdego z pionów OBR, tak by zachować pracowniczy charakter naszej spółki" - oświadczyła w komunikacie Kowalczyk. Wyraziła zarazem nadzieję, że resorty gospodarki i SP wesprą zawiązaną spółkę pracowniczą.

"Mamy nadzieję, że w sprawie przyszłości OBR zechce z nami porozmawiać nie tylko Ministerstwo Gospodarki czy też wicepremier Waldemar Pawlak, ale i pan premier Donald Tusk oraz Ministerstwo Skarbu Państwa" - podkreśliła Kowalczyk. Dodała, iż "doprowadzenie do utrzymania narodowego kapitału w OBR jest szczególnie ważne", gdyż spółka ta znajduje się na liście podmiotów istotnych dla obronności Polski.
 • Warszawa, 5 grudnia 2017

 • Strategia ciepłownictwa #PGE. Jakie aktywa zostaną poza PGE Energia Ciepła? bit.ly/2Bs5X3n
  wnp.pl
 • Nierówności płacowe jeszcze nigdy nie rosły tak szybko bit.ly/2BrhoIH
  wnp.pl
 • Ubezpieczyciele wypłacają w Polsce coraz więcej pieniędzy bit.ly/2yB9mHL
  wnp.pl
 • Masz diesla, powinieneś się obawiać? @MR_GOV_PL zabiera głos bit.ly/2oeRFxE
  wnp.pl
 • Polski bank wyda miliony na nowoczesne rozwiązanie bit.ly/2ob6l0V
  wnp.pl

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


PARTNER

 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP