Zbliża się liberalizacja rynku gazu

Zbliża się liberalizacja rynku gazu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rozmowa z Tomaszem Karasiem, dyrektorem Departamentu Strategii i Grupy Kapitałowej PGNiG SA.

17 września Grupa Lotos i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zawarły porozumienie o współpracy. Lotos od dawna poszukiwał partnera strategicznego dysponującego własnymi złożami. Czy będzie nim właśnie PGNiG? Na czym konkretnie będzie to polegało? Co zyskają poszczególni partnerzy?

Porozumienie zawarte 17 września br. dotyczy współpracy obu firm w zakresie poszukiwań i wydobycia gazu ziemnego oraz ropy naftowej ze złóż konwencjonalnych i niekonwencjonalnych, a także współpracy handlowej. Będziemy wspólnie analizować potencjał wydobywczy siedmiu koncesji poszukiwawczych należących do PGNiG.

Celem naszej współpracy jest przede wszystkim zintensyfikowanie prac poszukiwawczych na terenie Polski, których rezultatem będzie wzrost wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej. Zgodnie z porozumieniem obie firmy opracują program wspólnych działań poszukiwawczych, umożliwiających stronom dywersyfikację ryzyka i wspólne wykorzystanie potencjałów kadrowych, technicznych oraz finansowych w rozwoju działalności poszukiwawczo-wydobywczej. PGNiG i Grupa LOTOS będą współpracować na koncesjach zlokalizowanych w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim oraz lubelskim. Porozumienie zakłada możliwość pozyskania przez Grupę LOTOS udziałów w każdej z koncesji. Natomiast PGNiG będzie sprawować na koncesjach funkcję operatora. Chciałbym podkreślić, że umowa zawarta 17 września br. ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Zakładamy, że nasze wspólne działania pozwolą zwiększyć wydobycie zarówno ropy naftowej, jak i gazu ziemnego w kraju, co zwiększy dywersyfikację dostaw tych surowców dla krajowych odbiorców. Istotne jest również to, że nie ograniczamy się tylko do wyżej wymienionych koncesji, ale możemy realizować współpracę na obszarach morskich i za granicą, a także współpracę handlową między naszymi firmami.

Kiedy zostanie opracowany program wspólnych działań PGNiG i Lotosu? Co będzie obejmował? Jakie miejsce ma w nim plan opracowania własnych technologii wydobycia ze złóż niekonwencjonalnych?

Prace nad programem wspólnych działań trwają. Zamierzamy powołać grupę roboczą, która już w szczegółach ustali kwestie współpracy w zakresie: technicznym, ekonomicznym i prawnym. W ramach prac grupy PGNiG i Lotos będą również wymieniać się informacjami na temat prowadzonych projektów i planów rozwojowych, w celu identyfikowania potencjalnych obszarów współpracy. Dotyczy to nie tylko obszarów objętych siedmioma koncesjami zapisanymi w Porozumieniu, ale także realizowanych przez obie firmy projektów zagospodarowania złóż czy pozyskiwania nowych koncesji.

Partnerstwo PGNiG i Lotosu obejmuje również współpracę handlową w dziedzinie ropy naftowej wydobywanej przez PGNiG. Na jakim etapie współpraca ta jest obecnie?

Rzeczywiście PGNiG i Lotos są zainteresowane podjęciem współpracy handlowej, dotyczącej kupna ropy naftowej wydobywanej przez PGNiG. Pierwsze próbki surowca trafiły już do gdańskiej rafinerii. Trwa ich szczegółowa analiza pod kątem technologicznym i produkcyjnym. Jeśli wszystkie testy wypadną pomyślnie, obie firmy zapewne zdecydują się na podjęcie współpracy handlowej w tym zakresie. Lotos jest jednym z naszych największych klientów - należy do pierwszej piątki odbiorców paliwa gazowego. Nie sposób nie wspomnieć przy tej okazji o naszym wspólnym strategicznym projekcie dla Pomorza, oficjalnie uruchomionym również 17 września br. - gazociągu wysokiego ciśnienia Kolnik-Gdańsk, który zaopatrywać będzie w nasz gaz Gdańsk oraz rafinerię Grupy Lotos. Roczny wolumen sprzedaży gazu dla gdańskiej rafinerii docelowo wyniesie 500 mln m3.

PGNiG jako pierwsza polska firma rozpoczęło już wydobycie gazu z łupków. Od kilku miesięcy firma prowadzi też szeroką kampanię informacyjną na ten temat, m.in. wydaje biuletyn informacyjny "Łupki polskie - dobry gaz", a 26 września uruchomiło nowy portal edukacyjny (www.lupkipolskie.pl). Dlaczego działalność edukacyjna w tym zakresie jest tak ważna? Jakie miejsce w strategii PGNiG pełni wydobycie gazu ze złóż niekonwencjonalnych?

Uściślijmy: PGNiG jeszcze nie wydobywa gazu z łupków. Na razie prowadzimy prace poszukiwawcze, mające na celu ustalenie zasobności naszych złóż w węglowodory niekonwencjonalne. Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie, czy opłacalne będzie ich wydobycie na skalę przemysłową.

Tematyka wydobycia gazu ze złóż niekonwencjonalnych to obecnie jeden z priorytetowych tematów w polskiej debacie publicznej i jeden z najważniejszych tematów gospodarczych w naszym kraju. Powodów tego stanu rzeczy jest kilka. Po pierwsze, gaz ziemny to jedno z najczystszych i najbardziej ekologicznych rodzajów paliwa. W czasach, gdy energetyka na świecie coraz bardziej stawia na ekologię, gaz staje się cennym surowcem: emituje mniej dwutlenku siarki, tlenków azotu, a także dwutlenku węgla niż inne paliwa. Po drugie, mówiąc o bezpieczeństwie energetycznym kraju musimy przede wszystkim myśleć o dywersyfikacji dostaw gazu. W Polsce rocznie zużywa się obecnie średnio ponad 14,5 mld m3 gazu ziemnego. Jedną trzecią tego zapotrzebowania pokrywa wydobycie krajowe. Pozostałą część musimy importować. Jak wiadomo import pochodzi głównie z Rosji, a naszym głównym dostawcą jest Gazprom. Dlatego tak ważne jest poszukiwanie alternatywnych źródeł pozyskania błękitnego paliwa. Gaz z łupków jest na to realną szansą i - jak pokazuje przykład USA - może znacząco zmienić układ sił na rynku energetycznym.

Po trzecie, wielkimi krokami zbliża się do nas liberalizacja rynku gazu. Jej wejście w życie oznacza konkurencyjność cen gazu dla klientów. Doskonałym przykładem rewolucji łupkowej są Stany Zjednoczone, gdzie, wraz ze zwiększeniem wydobycia węglowodorów niekonwencjonalnych, ceny gazu znacząco spadły.

Z powyższych powodów wydobycie gazu ze złóż niekonwencjonalnych jest również priorytetem w strategii biznesowej PGNiG. Gaz z łupków jest naszą wspólną szansą. Jeżeli polskie pokłady gazu będą znaczące, pozwolą nie tylko na zwiększenie niezależności energetycznej Polski, ale wpłyną też na obniżenie cen płaconych za gaz przez obywateli.

Akcja edukacyjna to wyraz naszej troski o rzetelnie prowadzony dialog z mieszkańcami tych miejscowości, w których poszukujemy gazu. Wynika ona z naszego przekonania, że biznes należy prowadzić w sposób odpowiedzialny, z poszanowaniem praw partnerów społecznych. Mieszkańcy gmin, na których znajdują się nasze koncesje, mają wiele pytań, a czasem wątpliwości, które podczas bezpośrednich spotkań staramy się rozwiewać. Takie podejście wynika z obowiązującej w PGNiG Strategii Zrównoważonego Rozwoju i Odpowiedzialnego Biznesu. Od wielu lat zwracamy szczególną uwagę na to, aby nasza polityka wobec lokalnych społeczności była długoterminowa. Prowadzimy ją z poszanowaniem litery prawa, akcentując na każdym kroku korzyści biznesowe, jakie z naszej obecności odniesie dana gmina.

Natomiast zadaniem biuletynu informacyjnego "Łupki polskie - dobry gaz" oraz portalu edukacyjnego www.lupkipolskie.pl jest rozwiewanie obaw i obalanie mitów związanych z gazem łupkowym, oraz przekazywanie rzetelnej wiedzy na temat wszystkich aspektów z nim związanych.

Obecnie krajowe wydobycie gazu ziemnego pokrywa 1/3 rocznego zapotrzebowania Polski. Wydobycie ze złóż niekonwencjonalnych może znacząco zmienić te proporcje. Jakie są plany PGNiG wykorzystania gazu pozyskiwanego ze złóż niekonwencjonalnych?

Pierwsze wyniki naszych poszukiwań są więcej niż obiecujące - mam tu na myśli odwiert Lubocino na Pomorzu. Obecnie trwają tam prace badawcze i przygotowawcze do dalszych poszukiwań, a następnie do przemysłowej eksploatacji. Choć trzeba pamiętać, że na gaz z łupków trzeba będzie poczekać kilka lat.

Ile koncesji poszukiwawczych gazu z łupków posiada obecnie PGNiG SA? W jakich rejonach Polski? Jeżeli odwierty okażą się perspektywiczne i złoża te będzie można eksploatować, jakich inwestycji logistycznych będzie to wymagało?

PGNiG, jako firma mająca największe w Polsce doświadczenie w poszukiwaniach gazu ziemnego, od początku zabiegało o silną pozycję na rynku gazu niekonwencjonalnego. Dziś mamy najwięcej, bo 15 koncesji w pasie od Pomorza przez Mazowsze i Lubelszczyznę do Podkarpacia (3 koncesje na Pomorzu, 2 na Warmii, 4 na Mazowszu w okolicy Płocka, a pozostałe 6 na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu). W 2012 roku nasze prace intensyfikujemy głównie na koncesji Wejherowo na północy Polski, gdzie znajduje się odwiert Lubocino-1 oraz na koncesji Tomaszów Lubelski na południowym-wschodzie kraju, z odwiertem Lubycza Królewska. We wrześniu rozpoczęliśmy też prace na odwiercie Opalino, również leżącym na terenie pomorskiej koncesji Wejherowo. Do 2015 roku PGNiG planuje wydać na poszukiwania i wydobycie węglowodorów z łupków ok. 4,1 mld zł.

PGNiG planuje rozbudowę polskich elektrociepłowni opalanych gazem ok. 2020 roku, co ma zapewnić sprzedaż blisko 2 mld m³ paliwa rocznie. Czy możemy się spodziewać, że w przyszłości Polska stanie się potęgą gazową, a gaz dla przeciętnego Polaka będzie tani?

Głównymi inwestycjami, jakie planujemy realizować w tym segmencie naszej działalności są; wspólny z Tauronem projekt w Elektrociepłowni Stalowa Wola oraz realizacja elektrociepłowni na Żeraniu. Liczymy także na współpracę z Grupą Azoty w zakresie budowy elektrociepłowni w Kędzierzynie. Po inwestycji na Żeraniu powstanie drugi blok gazowo-parowy w Warszawie w jednej z lokalizacji należących do PGNiG Termika. Niewykluczone, że będzie to elektrociepłownia Siekierki. Realizacja tego projektu może nastąpić nie wcześniej niż w 2018 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zbliża się liberalizacja rynku gazu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!