Zmarł twórca branży naftowej i gazowej współczesnej Rosji

Zmarł twórca branży naftowej i gazowej współczesnej Rosji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zmarł Nikołaj Bajbakow - jeden z najbardziej wpływowych polityków ZSRR znany z planu zakręcenia Polsce kurków z ropą naftową i gazem w odwecie za "Solidarność" w 1981 r.

Na początku grudnia 1981 r. Bajbakow zapowiedział ówczesnym władzom PRL, że jeśli nie rozprawią się z "Solidarnością", to ZSRR obetnie o połowę dostawy gazu, a ropy naftowej nawet o 75 proc. To wtedy właśnie Moskwa po raz pierwszy uciekła się do szantażu energetycznego, aby osiągnąć swoje cele polityczne - wspomina "Gazeta Wyborcza".

Nikołaj Bajbakow był wtedy szefem Gospłanu, państwowej Komisji Planowania. W czasach realnego socjalizmu była to wszechwładna instytucja w ZSRR, decydująca o produkcji i inwestycjach nie tylko całych branży, ale nawet poszczególnych zakładów.

Bajbakow rządził Gospłanem w latach 1955-58, a potem od 1965 r. przez 20 lat bez przerwy. Władzę utracił w 1985 r., odsunięty od kierowania Gospłanem i z fotela wicepremiera za sprzeciw wobec reform gospodarczych i społecznych szykowanych przez Michaiła Gorbaczowa, ostatniego przywódcę ZSRR. Do końca życia Bajbakow pozostał jednak zwolennikiem gospodarki planowej - czytamy w dzienniku.

Nie wiadomo, czy to Nikołaj Bajbakow osobiście wpadł na pomysł energetycznego odwetu wobec Polski za "Solidarność", ale doskonale musiał rozumieć argument zakręcenia kurków, bo przez całe życie był mocno związany z branżą paliwową. Urodził się w 1911 r. w Baku, ówczesnej stolicy przemysłu naftowego Rosji. Jego ojciec pracował przy odwiertach ropy, a Bajbakow poszedł w jego ślady i został w ZSRR inżynierem branży naftowej.

Wielką karierę zaczął w 1942 r., powołany przez Stalina na zastępcę komisarza ludowego ds. ropy naftowej, czyli wiceministra tej branży. Miał ochronić pola naftowe w Baku przed armią Hitlera, od czego zależały losy wojny. - Jeśli zostawisz Niemcom chociaż tonę ropy, to zostaniesz rozstrzelany. Ale jeśli Niemcy nie dotrą do Baku, a my nie będziemy mogli wznowić wydobycia ropy, to też zostaniesz rozstrzelany - wspominał kilka lat temu Bajbakow słowa Stalina. Bajbakow wypełnił oba zadania, ochronił złoża i wznowił produkcję, i za te zasługi został w 1944 r. mianowany przez Stalina komisarzem ds. ropy - przypomina "GW".

Po II wojnie światowej Bajbakow kierował wielkimi inwestycjami ZSRR w eksploatację nowych pól ropy naftowej na Syberii i w rozwój branży gazowej, która przed wojną dopiero raczkowała w ZSRR. Właśnie dlatego uchodzi za ojca branży naftowej i gazowej współczesnej Rosji. Docenił to Putin, który z ropy i gazu uczynił fundament odbudowy mocarstwowej pozycji Rosji i dwa lata temu uhonorował Bajbakowa Orderem za Zasługi wobec Ojczyzny - jednym z najwyższych odznaczeń państwowych Rosji.

Do końca życia Bajbakow działał w rosyjskiej branży paliwowej, ostatnio jako "główny pracownik naukowy" Instytutu Ropy i Gazu Rosyjskiej Akademii Nauk. O jego śmierci świat poinformował Gazprom.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!