XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Zmiany na rynku walutowym spowodują dalszy wzrost cen paliwa

Zmiany na rynku walutowym spowodują dalszy wzrost cen paliwa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Gwałtowne zmiany na rynku walutowym determinują ruchy cen paliw na rynku krajowym i to niestety w niekorzystnym kierunku - informuje w raporcie o rynku paliwowym firma Reflex. To właśnie sukcesywny spadek wartości złotego wobec dolara powoduje umocnienie cen paliw w kraju. Zarówno na runku hurtowym jak i detalicznym kolejny tydzień z rzędu zakończy się na poziomie wyższym w stosunku do ubiegłego tygodnia.

Tydzień na rynku ropy naftowej upłynął pod znakiem niewielkich zmian cen. Ceny ropy Brent (ICE) utrzymały wsparcia w rejonie 42$ mimo kolejnego z rzędu znacznego wzrostu zapasów ropy w USA.

W tygodniu kończącym się 30 stycznia 2009 zapasy ropy wzrosły 7,2 mln bbl i obecnie są na poziomie 346 mln bbl – 15% powyżej 5-letniej średniej.

Konsumpcja produktów ropopochodnych w skali rok do roku jest prawie 3% niższa jednak nadal utrzymuje się powyżej minimalnego poziomu 18,34 mln bbl/d odnotowanego na początku października 2008. W skali tydzień do tygodnia popyt wzrósł 0,75%.

Niewykluczone, że w związku z napływającymi danymi pokazującymi faktyczne znaczne ograniczenia dostaw ropy z krajów OPEC i zapowiedziami dalszego zmniejszenia produkcji rynek rozpoczął dyskontować oczekiwania spadku światowych zapasów ropy. Decyzje OPEC odnośnie produkcji powinny w ciągu kilku miesięcy doprowadzić do spadku zapasów ropy.

W przyszłym tygodniu 11 lutego poznamy najnowsze prognozy Międzynarodowej Agencji Energii odnośnie światowego popytu na ropę – najprawdopodobniej zostaną one zrewidowane w dół.

Gwałtowne zmiany na rynku walutowym determinują ruchy cen paliw na rynku krajowym i to niestety w niekorzystnym kierunku. To właśnie sukcesywny spadek wartości złotego wobec dolara powoduje umocnienie cen paliw w kraju. Zarówno na runku hurtowym jak i detalicznym kolejny tydzień z rzędu zakończy się na poziomie wyższym w stosunku do ubiegłego tygodnia.

W okresie od 30 stycznia do 6 lutego PKN Orlen podniósł hurtowe ceny paliw odpowiednio: Eurosuper 95 o 110 PLN/1000 l (obecnie 2948 PLN/1000 l), Superplus 98 o 117 PLN/1000 l (obecnie 3076 PLN/1000 l), oleju napędowego o 113 PLN/1000 l (obecnie 2826 PLN/1000 l) i oleju opałowego o 19 PLN/1000 l (obecnie 1883 PLN/1000 l). W analogicznym okresie Lotos wprowadził podwyżki odpowiednio na: Eurosuper 95 o 159 PLN/1000 l (obecnie 2968 PLN/1000 l), Superplus 98 o 168 PLN/1000 l (obecnie 3096 PLN/1000 l), oleju napędowego o 138 PLN/1000 l (obecnie 2826 PLN/1000 l) i oleju opałowego o 47 PLN/1000 l (obecnie 1883 PLN/1000 l).

O ile bieżące podwyżki w detalu wynikają z wprowadzonych jeszcze przed tygodniem podwyżek cen w hurcie , to aktualne zmiany cen hurtowych sugerują, że na stacjach paliwo będzie drożało w kolejnych kilku, a nawet kilkunastu dniach. I tak jak ma to miejsce w tym tygodniu, wyższą skalę podwyżek możemy odnotować na stacjach w przypadku benzyn niż oleju napędowego.

Bardzo dużą zmienność obserwujemy w tym tygodniu na rynku detalicznym. Część operatorów podniosła ceny benzyny Eurosuper 95 nawet o 20 groszy na litrze w porównaniu do ubiegłego tygodnia, podczas gdy poziom cen na niektórych stacjach pozostaje bez zmian, czyli niższy od cen hurtowych. To pokazuje, że na tych ostatnich w kolejnych dniach ceny mogą gwałtownie wzrosnąć. W przypadku oleju napędowego podwyżki sięgają 15 groszy na litrze, a na części stacji odnotowaliśmy kosmetyczne korekty w dół (około 2-3 gr/l). Średni poziom cen Eurosuper osiągnął już poziom 3,70 zł/l, a oleju napędowego 3,60 zł/l. W dalszym ciągu tanieje autogaz, za litr którego płacimy średnio około 1,76 zł/l.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zmiany na rynku walutowym spowodują dalszy wzrost cen paliwa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!