Zmienne ceny w hurcie - brak stabilizacji na stacjach

Zmienne ceny w hurcie - brak stabilizacji na stacjach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wprowadzone przed tygodniem obniżki cen paliw, zwłaszcza na stacjach Orlenu, utrzymały się do połowy mijającego tygodnia. Teraz ponownie czeka nas droższe tankowanie. Od czwartku na stacjach, gdzie w ubiegłym tygodniu notowaliśmy obniżki, ceny wracają do poziomu sprzed dwóch tygodni. Aktualnie za paliwa płacimy odpowiednio: Eurosuper 95 – 5,84 zł/l , Superplus 98 – 5,98 zł/l, olej napędowy – 5,75 zł/l, autogaz – 2,71 zł/l.

W przypadku Eurosuper 95 i diesla jest to o 2 gr/l więcej niż przed tygodniem. Ceny benzyny bezołowiowej 98 są wyższe średnio o 1 gr/l, jedynie ceny autogazu pozostały na niezmienionym poziomie.

O ile na stacjach skala zmiany średnich poziomów cen była niewielka, to już na rynku hurtowym w ciągu pierwszego tygodnia września ceny benzyn wzrosły o ponad 120 PLN/1000 l. Mniejszą skalę podwyżki odnotowaliśmy dla oleju napędowego, który podrożał ponad 40 PLN/1000 l.

Z powodu umocnienia złotego wobec dolara od soboty, a niewykluczone, że jeszcze na początku tygodnia na rynku hurtowym ceny powinny spadać. Pozwoliłoby to w przypadku oleju napędowego zrekompensować z całości podwyżki z tego tygodnia, a w przypadku benzyn przynajmniej częściowo.

To, że póki co ceny na stacjach nie biją kolejnych rekordów zawdzięczamy przede wszystkim właścicielom stacji, którzy ponownie rezygnują z własnego zarobku, a poziom realizowanej marży nie zawsze wystarcza na pokrycie wszystkich kosztów związanych ze sprzedażą paliw.

Mimo odwrócenia tendencji na rynku hurtowym trudno liczyć na obniżki cen paliw na stacjach.
W przyszłym tygodniu na części stacji ceny mogą wzrosnąć, jednak nie powinno to doprowadzić do przebicia tegorocznych maksimów cenowych.

Poziom hurtowych cen paliw (netto) na dzień 7-09-2012 w Orlenie: Eurosuper 95 – 4757 PLN/1000l (wzrost o 121 PLN/1000l w porównaniu do cen z 31-08-2012), Superplus 98 – 4862 PLN/1000l (wzrost o 134 PLN/1000l), olej napędowy 4628 PLN/1000 l (wzrost o 42 PLN/1000l), olej napędowy grzewczy 3295 PLN/1000 l (wzrost o 19 PLN/1000l).

Poziom hurtowych cen paliw (netto) na dzień 7-09-2012 w Lotosie: Eurosuper 95 – 4768 PLN/1000l (wzrost o 128 PLN/1000l w porównaniu do cen z 31-08-2012), Superplus 98 – 4872 PLN/1000l (wzrost o 134 PLN/1000l), olej napędowy 4648 PLN/1000 l (wzrost o 57 PLN/1000l), olej napędowy do celów opałowych 3302 PLN/1000 l (wzrost o 26 PLN/1000l).

Mijający tydzień na rynku ropy naftowej przyniósł wyraźne wyhamowanie wzrostów cen. Co więcej w skali tygodnia obserwowaliśmy niewielki spadek cen ropy rzędu 1 USD/bbl.
Zgodnie z oczekiwaniami rynku ECB ogłosił zmodyfikowany program skupu obligacji, który tym razem ma zadziałać, pomóc w walce z kryzysem zadłużenia w Europie i przywrócić zaufanie do strefy euro.

Według Amerykańskiego Instytut Naftowego rezerwy ropy w USA spadły 7,2 mln bbl głównie z powodu zmniejszenia importu ropy o 1,7 mln bbl/d. Niespodzianek nie przyniósł również raport Departamentu Energii, który potwierdził znaczny spadek amerykańskich zapasów. W ubiegłym tygodniu zgodnie z danymi DoE zapasy ropy w USA spadły 7,4 mln bbl. Rynek nie zareagował na informacje od dużym spadku amerykańskich zapasów paliw gdyż po przejściu huraganu Isaac był to scenariusz oczekiwany.
Rezerwy benzyn zmniejszyły się natomiast 2,3 mln bbl. Konsumpcja benzyn czwarty tydzień z rzędu utrzymuje się powyżej 9 mln bbl/d. Kolejne tygodnie mogą już przynieść spadek popytu na benzyny. Konsumpcja łączna produktów ropopochodnych w USA w porównaniu z rokiem ubiegłym jest natomiast ponad 2,3% niższa. Amerykańska produkcja ropy naftowej pozostaje nadal ograniczona o 0,7 mln bbl/d (12%).

Władzom USA przed wyborami wyraźnie zależy na spadku cen ropy. Po wypowiedziach na temat walki ze spekulacjami na rynku ropy naftowej po raz kolejny przewija się kwestia uwolnienia rezerw strategicznych. USA nie mogą jednak znaleźć sojuszników. Niemcy i Francja mimo braku na rynku europejskim irańskiej ropy są przeciwne uwolnieniu rezerw ropy twierdząc, że rynek jest dobrze zaopatrzony w surowiec. Po raz ostatni strategiczne rezerwy ropy naftowej zostały uruchomione decyzją MAE w połowie 2011 roku ze względu na zmniejszenie podaży ropy w wynika znacznego spadku dostaw libijskiej ropy do Europy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!