PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zmierzch naftowego eldorado dla rosyjskich firm

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
30-03-2016 10:05
Zmierzch naftowego eldorado dla rosyjskich firm
Fot. Rosneft Oil Company

Choć Unia Europejska jest wciąż najważniejszym rynkiem zbytu dla rosyjskich firm naftowych, jej udział w ostatnich latach maleje i w dłuższej perspektywie należy się spodziewać kolejnych spadków - wynika z raportu opublikowanego przez Ośrodek Studiów Wschodnich.

W okresie 2011-2014 można było zaobserwować systematyczny spadek dostaw rosyjskiej ropy surowej do UE - o około 15,6 proc., łącznie szlakami morskimi oraz lądowym (rurociągiem „Przyjaźń”). Wzrastał jednocześnie eksport produktów ropopochodnych wytwarzanych w rosyjskich rafineriach. Według autora raportu zachodzące procesy są z jednej strony warunkowane sytuacją na rynku UE - spadkiem popytu na ropę, związanym m.in. ze spowolnieniem gospodarczym czy zmniejszaniem przetwórstwa rafineryjnego (i zamykaniem rafinerii w Europie), a z drugiej są pochodną trendów widocznych w samej Rosji, przede wszystkim wzrostu przetwórstwa naftowego w rosyjskich rafineriach.
Z raportu wynika, że trudno jest obecnie mówić o spójnej strategii naftowej Rosji wobec Unii Europejskiej. Ostateczny kształt rosyjskiej aktywności w UE (kierunki eksportu ropy i produktów naftowych; inwestycje w aktywa) jest bardziej wypadkową interesów biznesowych poszczególnych firm niż efektem działań koordynowanych przez państwo (na wzór sektora gazowego).

Nie oznacza to jednak, że państwo nie ma możliwości wpływania na strategie firm naftowych. Ilustracją tego jest choćby polityka taryfowa (cła eksportowe) i fiskalna, wpływająca na opłacalność eksportu ropy surowej i produktów naftowych, czy działania w zakresie logistyki rosyjskiego eksportu (widoczny wzrost znaczenia drogi morskiej w przypadku eksportu ropy surowej; wzrost znaczenia portów rosyjskich kosztem portów państw bałtyckich przy eksporcie produktów naftowych).

Raport przewiduje, że długoterminowe (10-20 lat) perspektywy rosyjskiej pozycji na unijnym rynku naftowym są pesymistyczne. Co prawda pozytywne dla Rosji są takie elementy jak niekorzystne prognozy produkcji własnej w UE (zarówno ropa surowa, jak i produkty naftowe) czy przystosowanie wielu europejskich rafinerii do przerobu rosyjskiej ropy Urals, jednak rośnie znaczenie czynników negatywnych. Należą do nich m.in. spadek konsumpcji ropy w UE, obserwowany wzrost konkurencji wśród eksporterów ropy (kraje Afryki, głównie Nigeria i Angola oraz w długoterminowej perspektywie Iran, Arabia Saudyjska, a niewykluczone, że również USA) i produktów naftowych (Indie, Chiny, USA) na rynek UE, pogorszenie klimatu współpracy Rosja-UE w kontekście antyrosyjskich sankcji. Niemałe znaczenie dla rosyjskiej aktywności naftowej w UE może mieć także czynnik wewnętrzny, a w szczególności niejasne perspektywy rozwoju sektora wydobywczego, w tym ryzyko znaczącego spadku wydobycia ropy w najbliższej dekadzie czy długofalowe skutki prowadzanych w Rosji zmian fiskalnych.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 274 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 663 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP