Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zniesienie monopolu UDT obniży ceny dozoru

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
31-10-2014 11:59
Zniesienie monopolu UDT obniży ceny dozoru
Fot. PTWP

Przedsiębiorcy z branży gazu płynnego przekonują, że tylko umożliwienie wykonywania niektórych czynności związanych z dozorem technicznym przez inne podmioty niż Urząd Dozoru Technicznego (UDT) może doprowadzić do faktycznego obniżenia kosztów tych usług.

Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP) liczyła na to, że przy okazji konieczności zmiany rozporządzenia ministra gospodarki z listopada 2010 r. w sprawie wysokości opłat za czynności jednostek dozoru technicznego, do czego zobowiązał Ministerstwo Gospodarki wyrok Trybunału Konstytucyjnego z maja tego roku, uda się przekonać resort gospodarki do zmian dalej idących, dotyczących zmiany całego systemu dozoru technicznego. Chodziło przede wszystkim o otwarcie rynku dozoru technicznego na zewnętrzne podmioty. Wówczas przedsiębiorca miałby możliwość swobodnego wyboru jednostki dozoru innej niż UDT, w kwestii przeprowadzenia niektórych czynności dozoru technicznego.
Wymagałoby to oczywiście nowelizacji ustawy o dozorze technicznym. - W czerwcu tego roku złożyliśmy w resorcie gospodarki projekt założeń takiej nowelizacji. Usłyszeliśmy, że to daleko idące zmiany, które wymagają szerokiej analizy - mówi Andrzej Olechowski, dyrektor POGP.

Tymczasem przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki projekt nowego rozporządzenia w sprawie wysokości opłat za czynności jednostek dozoru technicznego, które miałoby obowiązywać od 1 grudnia 2014 roku, nie tylko nie uwzględnia w żaden sposób postulatów branży, ale dodatkowo przewiduje znaczące podwyżki obciążeń finansowych dla firm z branży paliwowej i LPG w zakresie opłat za czynności dozorowe. Więcej pisaliśmy na ten temat w tekście: Resort gospodarki chce wyższych opłat za dozór techniczny

POGP ocenia, że wysokie koszty funkcjonowania dozoru technicznego mają swoje źródło we w pełni zinstytucjonalizowanej, centralnej strukturze dozoru technicznego, w tym monopolizacji świadczenia usług dozorowych.

- Jednostki dozoru technicznego praktycznie nie korzystają z możliwości delegowania usług dozorowych na podmioty zewnętrzne, na co pozwala nawet w obecnym kształcie ustawa, a co doprowadziłoby do powstania rynkowych mechanizmów określania rzeczywistych wartości tych usług - przekonuje Andrzej Olechowski. Jego zdaniem proponowane zmiany poza brakiem jakichkolwiek mechanizmów wymuszających efektywność (redukcję kosztów UDT), pozbawiają jednocześnie podmioty gospodarcze możliwości optymalizacji ich własnych procesów (np. podczas badań dozorowych butli). - Nowy system liniowo przenosi wszelkie koszty UDT na firmy, a tym samym na użytkowników LPG - ocenia przedstawiciel POGP.

Organizacja zapowiada, że będzie kontynuowała działania zmierzające do nowelizacji ustawy o dozorze technicznym.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP