Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zniesienie zakazu eksportu ropy przez USA zwiększy wydobycie

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
03-06-2014 12:21
Zniesienie zakazu eksportu ropy przez USA zwiększy wydobycie
Fot. Fotolia

Ewentualne zniesienie wieloletniego zakazu eksportu ropy naftowej przez Stany Zjednoczone prowadziłoby do dalszego wzrostu wydobycia tego surowca i nie pozostałoby bez wpływu na globalny rynek ropy - wynika z raportu firmy IHS.

Studium przygotowane przez amerykańską firmę IHS miało za zadanie odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób zniesienie obowiązującego od kryzysu naftowego z lat 70-tych XX wieku zakazu eksportu ropy przez USA wpłynęłoby na gospodarkę amerykańską, a w konsekwencji globalną, w horyzoncie 2030 roku.
Najważniejsze wnioski autorów raportu są takie, że prowadziłoby to do dalszego zwiększania wydobycia ropy w USA, co w konsekwencji przełożyłoby się na niższe ceny benzyn, pomogłoby utworzyć blisko 1 mln dodatkowych miejsc pracy, zwiększyłoby dochody amerykańskich gospodarstw domowych i amerykańskiego budżetu. Raport przewiduje, że wzrost produkcji ropy byłby tak znaczący, że doprowadziłby do zmniejszenia amerykańskiego importu ropy o średnio 67 mld USD rocznie.

„Uwolnienie amerykańskiej ropy na globalny rynek odblokowałoby obecny impas przemysłu rafineryjnego w USA” – czytamy w raporcie. Jego autorzy szacują, że w okresie 2016-2030 zwiększyłoby to inwestycje w amerykańskim przemyśle naftowym w sumie o 746 mld USD, a wydobycie ropy średnio o 1,2 mln baryłek dziennie w skali roku. To znaczy, że z każdym rokiem produkcja rosłaby przeciętnie ok. 60 mln ton surowca, od ok. 47,5 mln ton już w roku 2016 do 65 mln ton w roku 2030.

Konsekwencją dla amerykańskich kierowców byłby spadek cen benzyny średnio o 8 centów za galon rocznie. W całym okresie studium przekłada się to na oszczędności rzędu 265 mld USD.

Zwiększenie aktywności gospodarczej wywołane wzrostem wydobycia pozwoliłoby na tworzenie nowych miejsc pracy, na poziomie średnio 394 tys. rocznie, ze szczytem w 2018 roku, szacowanym na 964 tys. nowych miejsc pracy.

Autorzy raportu są zdania, że efekty zniesienia zakazu byłyby bardzo szybkie, z wieloma czynnikami osiągającymi maksymalne poziomy w ciągu najbliższych kilku lat po uwolnieniu eksportu ropy.

Raport wskazuje również, że paradoksalnie zniesienie eksportu ropy przez USA doprowadziłoby do tak znaczącego wzrostu produkcji, że import netto tego surowca byłby niższy niż przy obecnie obowiązujących ograniczeniach. Już w 2016 roku import netto miałby się zmniejszyć o prawie 1 mln baryłek dziennie, co przełożyłoby się na oszczędności rzędu ponad 43 mld USD. W 2025 roku import byłby o niemal 2 mln baryłek dziennie niższy niż obecnie, a oszczędności z tego tytułu wyniosłyby rekordowe 87 mld USD. Średnio do 2030 roku import ma być mniejszy o 1,8 mln b/d, generując oszczędności na poziomie ok. 74 mld USD rocznie.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP