PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zniknie szansa na samoobsługowe tankowanie LPG?

Autor: wnp.pl (MS)
09-03-2012 08:59

Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego nie rezygnuje z walki o wprowadzenie do polskiego prawodawstwa przepisów umożliwiających samoobsługowe tankowanie autogazu na stacjach paliw. Mogłoby to przyczynić się do obniżki cen na stacjach – nawet o 10 groszy na litrze autogazu.

W tym roku minie 5 lat od zapoczątkowania przez POPiHN tematu samoobsługi LPG w 2007 roku. – Wówczas to z naszej inicjatywy MG zorganizowało spotkanie wszystkich zainteresowanych stron na którym zgodzono się, iż wprowadzenie samoobsługi jest kwestią czasu wymagającą jedynie lepszego rozpoznania zagadnienia od strony bezpieczeństwa i ewentualne zaproponowanie dodatkowych zabezpieczeń – mówi nam Marcin Szponder z POPiHN.
Wykonując powyższe ustalenia POPiHN poświęcił 3 lata na zebranie szerokiej wiedzy z wielu krajów UE oraz wewnętrzne i zewnętrzne skonsultowanie ostatecznie złożonych propozycji. – W szczególności jednak tak długi czas wynikał z potrzeby oczekiwania, aż zostanie wprowadzone na rynek i dostatecznie się na nim upowszechni zupełnie nowe rozwiązanie, które w naszej opinii stanowi cichą rewolucję technologiczną na odcinku bezpieczeństwa i prostoty tankowania LPG. Jest to pistolet do tankowania, który znacznie redukuje ilość wydobywającego się autogazu przy odłączeniu po skończonym tankowaniu – wyjaśnia nasz rozmówca. Ponadto, uniemożliwia on otwarcie zaworu w momencie niedokładnego lub niecałkowitego podłączenia przed tankowaniem. W powyższym zakresie spełnia on wymogi normy PN EN 137600. – Nie wchodząc w szczegóły techniczne: uważamy, iż jest to kluczowe zabezpieczenie przy samoobsłudze, którego wprowadzenie oznacza bezprecedensowy w skali Europy wzrost bezpieczeństwa i wygody tankowania – stwierdza Marcin Szponder.

Jak każda nowość rozwiązanie to może budzić wątpliwości. Być może sceptyków przekona jednak przykład znanej z troski o bezpieczeństwo Austrii, która jako ostatni, najprawdopodobniej, kraj tzw. „starej unii” dopuściła samoobsługę LPG rozporządzeniem z 2010 roku. – Prowadząc temat niezależnie od POPiHN wprowadziła do przepisów identyczne, jak proponowany przez nas, obwarowanie: ilość wypływu LPG na połączeniu pistoletu z wlewem baku nie powinna przekroczyć 1 cm3 – informuje nasz rozmówca.

Wydawałoby się, że nie pozostaje teraz nic innego jak wprowadzić samoobsługę LPG. Niestety na ostatniej prostej pojawiają się niezrozumiałe przeszkody, które mogą zniweczyć wszystkie wysiłki. Powodem ma być spór pomiędzy resortami gospodarki i transportu o to, czy proponowane zabezpieczenia powinny być, lub nie, wprowadzone do przepisów. Dodajmy, że obecnej sytuacji można było uniknąć. Niestety, minister infrastruktury – bez uwzględnienia stanowiska Ministerstwa Gospodarki oraz branży – w lipcu 2011 wprowadził przepisy, wprost zabraniające samoobsługi.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP