PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Związkowcy kontra zarząd - spór zbiorowy w OLPP

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
11-10-2011 15:33

Związkowcy z NSZZ „Solidarność” Operatora Logistycznego Paliw Płynnych weszli z pracodawcą w spór zbiorowy. Domagają się wstrzymania reorganizacji zatrudnienia oraz wprowadzenia regulaminu wynagradzania w miejsce zbiorowego układu pracy.

To właśnie ta druga kwestia stała się bezpośrednią przyczyną konfliktu między częścią pracowników a zarządem OLPP. – W spółce działają cztery organizacje związkowe. Przedstawiciele wszystkich zaakceptowali treść nowego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, który spółka zaproponowała po zakończeniu obowiązywania poprzedniego, ale następnie tylko trzy z nich podpisały ten korzystny dla pracowników dokument. NSZZ „Solidarność”, pomimo wcześniejszych deklaracji, odmówiła podpisania ZUZP, co uniemożliwiło wprowadzenie go w życie – wyjaśnia genezę spory rzecznik spółki Paweł Mazur.
Następnie NSZZ „Solidarność” wystąpiła z żądaniami na podstawie ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. – Podjęliśmy rokowania w celu polubownego rozwiązana sporu, w pierwszej kolejności zwracają się o doprecyzowanie niektórych żądań. Ponadto, OLPP podniosła wątpliwość co do prawnej dopuszczalności prowadzenia sporu zbiorowego co do części żądań – mówi Mazur.

Czego domagają się związkowcy? Po pierwsze wstrzymania zmian organizacyjnych i związanych z nimi modyfikacji struktury zatrudnienia w OLPP. Chodzi o przesunięcia pracowników ze spółek zależnych OLPP do spółki-matki. Po drugie, zamiast wprowadzenia nowego – niekorzystnego ich zdaniem – Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, oczekują wprowadzenia w jego miejsce regulaminu wynagradzania zawierającego warunki nie gorsze niż „stary” ZUZP.

Jakie jest stanowisko spółki? Władze OLPP zapewniają, że nie ma w tej chwili planów dotyczących wewnętrznej restrukturyzacji spółki, a tym samym zmniejszenia zatrudnienia w spółkach-córkach. – Co do zagadnień związanych z warunkami zatrudnienia, OLPP wielokrotnie wyrażała i nadal wyraża gotowość zawarcia uprzednio wynegocjowanego i parafowanego przez wszystkie organizacje związkowe nowego pro-pracowniczego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, zabezpieczającego interesy pracowników i nie zawierającego postanowień już zdezaktualizowanych – informuje rzecznik spółki.

- Mamy nadzieję, ze ponowna analiza porównawcza treści „starego” i „nowego” Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy doprowadzi NSZZ „Solidarność” do wniosku o słuszności zawarcia tego ostatniego, co w konsekwencji doprowadzi do bezprzedmiotowości wszczętego sporu zbiorowego – dodaje.

Z przedstawicielami „Solidarności” w OLPP nie udało nam się skontaktować.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 827 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP