PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Związkowcy Orlenu grożą sporem zbiorowym

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
18-11-2015 06:25
Związkowcy Orlenu grożą sporem zbiorowym
Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

Związki zawodowe w PKN Orlen informują, że załoga koncernu negatywnie odebrała utworzenie przez pracodawcę stanowiska starszego mistrza (w obszarze rafinerii), co ich zdaniem miało miejsce bez konsultacji ze stroną społeczną i domagają się zaprzestania podobnej praktyki.

Związkowcy przekonują, że stanowiska starszego mistrza procesów produkcyjnych nie przewiduje Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy (ZUZP).
W odpowiedzi na wątpliwości związkowców, Rafał Sekuła, dyrektor wykonawczy ds. kadr w PKN Orlen przekonywał w piśmie skierowanym do strony społecznej, że pracodawca zatrudnia pracowników na stanowiskach pracy wymienionych w taryfikatorze stanowisk pracy, opisanych w księdze opisów stanowisk pracy, ale w pewnych sytuacjach stanowiska te są konkretyzowane w samej umowie o pracę.

„W odniesieniu do stanowiska starszego mistrza procesów produkcyjnych, znajduje to następujące odzwierciedlenie w umowie o pracę: „Stanowisko - starszy mistrz procesów produkcyjnych, które odpowiada zgodnie z taryfikatorem stanowisk określonym w ZUZP dla pracowników PKN Orlen stanowisku modelowemu mistrz procesów produkcyjnych” - czytamy w piśmie.

Jednocześnie Rafał Sekuła podkreślał, że pozostałe warunki pracy i płacy, stanowiące treść umowy o pracę, nie wyłączając zakresu obowiązków, są tożsame ze stanowiskiem mistrza procesów produkcyjnych, jako stanowiskiem modelowym.

Jako przykład podobnej sytuacji w innych obszarach działalności firmy dyrektor podał stanowisko przedstawiciela handlowego, które w niektórych przypadkach konkretyzowane jest jako stanowisko menedżera ds. klientów kluczowych.

Z tego powodu Rafał Sekuła jest zdania, że stosowana praktyka jest zgodna z zapisami ZUZP oraz pozwala pracodawcy na wyróżnienie najlepszych pracowników posiadających szczególne kompetencje.

Groźba sporu zbiorowego w Orlenie

Te argumenty nie przekonały jednak związkowców. W piśmie, podpisanym przez Bogusława Pietrzaka, przewodniczącego Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego (MZZPRC) i Henryka Kleczkowskiego, przewodniczącego NSZZ Solidarność w PKN Orlen, strona społeczna przekonuje, że w treści ZUZP nie występuje pojęcie "modelowych stanowisk pracy".

Ich zdaniem w art. 15 ust. 1 ZUZP wprowadzono jednoznaczne stwierdzenie, że umowa o pracę określa rodzaj pracy, w tym nazwę stanowiska pracy zgodnie z taryfikatorem stanowisk pracy.

„Treść cytowanych przepisów jednoznacznie wskazuje, że praktyka wprowadzania do umów o pracę nazewnictwa stanowisk, które nie są przewidziane w ZUZP i nie są opisane w księdze opisów stanowisk pracy narusza postanowienia obowiązującego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy” - czytamy w liście związkowców.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 827 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP