Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Związkowcy Orlenu przeciwko zmianom w regulaminie pracy

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
13-05-2015 05:35
Związkowcy Orlenu przeciwko zmianom w regulaminie pracy
Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

Trzy największe organizacje związkowe działające w PKN Orlen wystosowały do pracodawcy wspólne stanowisko, w którym przeciwstawiają się zaproponowanym przez płocki koncern zmianom w regulaminie pracy firmy. Orlen nie musi jednak przy podejmowaniu decyzji brać opinii związkowców pod uwagę.

Jak się dowiedzieliśmy, wspólne, negatywne stanowisko w kwestii zmian w regulaminie pracy PKN Orlen podpisali przedstawiciele Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego (MZZPRC), „Solidarności” oraz Międzyzakładowego Branżowego Związku Zawodowego (MBZZ).
- Gdyby cała strona związkowa w grupie zaprezentowała w tej sprawie jednolite stanowisko, proponowane zmiany, zgodnie z obowiązującym prawem, nie mogłyby wejść w życie - tłumaczy w rozmowie z wnp.pl Bogdan Żulewski, wiceprzewodniczący MZZPRC. - Problem w tym, że zaproponowane przez pracodawcę zmiany w całości zaakceptował Związek Zawodowy Kadry Kierowniczej, który jest jednym z najmniej licznych w Orlenie, a który po raz kolejny nawet nie przystąpił do spotkania i jakiejkolwiek dyskusji nad proponowanymi zmianami - dodaje.

Bogdan Żulewski nie ukrywa, że ten związek traktowany jest przez pozostałe organizacje związkowe działające w grupie Orlen jako podmiot nieformalnie wspierający działania pracodawcy, nierzadko wbrew opinii większości związkowców.

Wśród najważniejszych proponowanych zmian w regulaminie pracy, które trzy największe związki uznały za niekorzystne dla pracowników, Bogdan Żulewski wymienia wprowadzenie możliwości jednostronnej zmiany przez pracodawcę godziny rozpoczęcia pracy przez pracownika (obecnie, w 12-godzinnym systemie pracy, jest to godzina 6 lub 18), a także ograniczenie procesu powiadamiania organizacji związkowych o planowanych zwolnieniach pracowników.

- Rozumiemy możliwość wystąpienia potrzeby zmiany godziny rozpoczęcia pracy ze strony pracodawcy, to działa zresztą w obie strony, ale naszym zdaniem powinno się to każdorazowo odbywać w uzgodnieniu z pracownikami, a nie w drodze jednostronnego powiadomienia przez pracodawcę - mówi wiceprzewodniczący MZZPRC.

Zupełnie inaczej widzi to sam Orlen. - Pracodawca często spotyka się z organizacjami związkowymi w temacie dotyczącym usprawnienia wewnętrznych aktów normatywnych. Część zmian spotyka się z akceptacją związkową, a część nie. Obecnie pracodawca wnosi postulat modyfikacji konsultacji związkowej, wyłączając jedynie zakres konsultacji przy podejmowaniu decyzji dotyczącej konsekwencji jak np. kary, upomnienia lub nagany, wobec osób łamiących czy też naruszających przepisy prawa. Pracodawca zaproponował, że taka konsultacja będzie prowadzona jeżeli pracownik w odwołaniu poda jaki związek go reprezentuje. Związki natomiast chcą wiedzieć o wszystkich nakładanych karach, bez względu na to czy dany pracownik sobie tego życzy czy też nie - powiedziano nam w biurze prasowym koncernu.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP