XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Zwrot w polityce energetycznej USA

Zwrot w polityce energetycznej USA
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

5 sierpnia Izba Reprezentantów uchwaliła ustawę, która ma zmusić firmy do przestawienia się na odnawialne źródła energii.

Po raz pierwszy w historii USA ma obowiązywać ustawowy limit energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych - począwszy od 2020 r. co najmniej 15 proc. energii ma pochodzić z wiatru, słońca i biomasy. Dziś ten udział wynosi w USA 6,1 proc.(dla porównania - w Polsce 3,7 proc.) - poinformowała "Gazeta Wyborcza".

Trudno nie dopatrywać się analogii do polityki UE, choć Unia jest nieco bardziej wymagająca - w tym samym 2020 r. aż 20 proc. energii ma pochodzić z odnawialnych źródeł. Zdaniem analityków ta reforma pozwoli ograniczyć emisję CO2 w Stanach do 2030 r. o 18 proc.

Ustawa przewiduje też, że tradycyjnie związane z Republikanami firmy naftowe stracą gigantyczne ulgi podatkowe przyznane im przez ekipę Busha. Wyniosły one w ciągu trzech lat ok. 16 mld dol. Zamiast nafciarzy mają dostać je producenci energii z odnawialnych źródeł. Oprócz ulg podatkowych dostaną także federalne dotacje oraz gwarancje kredytów - wyjaśnia "GW".

Zdaniem Demokratów zwrot w kierunku odnawialnych źródeł energii oprócz korzyści ekologicznych przyniesie także zwiększenie niezależności energetycznej. USA są dziś największym światowym konsumentem ropy naftowej, ale większość importują. Natomiast największe źródła ropy znajdują się w krajach, których stosunek do USA jest albo otwarcie wrogi - jak Wenezuela czy Iran - albo niezbyt przychylny - jak Rosja - albo wreszcie są to kraje potencjalnie niestabilne - jak Arabia Saudyjska - czytamy w dzienniku.

Przeciw ustawie bardzo ostro protestowało lobby naftowe. Amerykański Instytut Paliwowy reprezentujący 400 największych korporacji z tej branży tłumaczył, że ustawa oparta jest na fałszywym przeciwstawieniu ropy naftowej i odnawialnych źródeł energii. Zdaniem nafciarzy nowe prawo spowoduje zmniejszenie liczby miejsc pracy.

Żeby przyjęta przez Izbę Reprezentantów ustawa weszła w życie, musi się na nią zgodzić także Senat, a potem podpisać prezydent. Senat przyjął już w czerwcu własny projekt, jest on jednak znacznie bardziej zachowawczy. Teraz kongresmani i senatorowie będą musieli wypracować kompromisowe rozwiązanie.

Największą szansą nafciarzy jest jednak trudne do obalenia weto prezydenta Busha, do którego zachęcają kongresmani z Teksasu. Prezydent w liście wystosowanym w piątek już zagroził niepodpisaniem ustawy. "Ustawa grozi zmniejszeniem krajowej produkcji ropy i gazu oraz zwiększa podatki dla jednej branży" - cytuje "GW" list prezydenta.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zwrot w polityce energetycznej USA

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!