Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zysk netto Orlenu wzrósł o ponad 40 proc.

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
22-10-2015 09:03
Zysk netto Orlenu wzrósł o ponad 40 proc.
Fot. PTWP

W trzecim kwartale 2015 roku grupa PKN Orlen zarobiła na czysto 885 mln zł, o 43 proc. więcej niż rok wcześniej (615 mln zł). Po dziewięciu miesiącach roku zysk netto wynosi 3,3 mld zł, wobec straty księgowej na poziomie 4,65 mld zł rok wcześniej.

Po dziewięciu miesiącach tego roku Grupa Orlen wypracowała wynik EBITDA wg LIFO (bez uwzględnienia odpisów wartości aktywów) o prawie 3 mld zł wyższy niż rok wcześniej (blisko 7 mld zł). Sam trzeci kwartał zakończyła z zyskiem operacyjnym (EBITDA wg LIFO) na poziomie 2,1 mld zł, przed odpisem wartości czeskich aktywów petrochemicznych w kwocie 100 mln zł.
Płocki koncern informuje, że osiągnął wyższą sprzedaż we wszystkich segmentach i rekordowy wynik w detalu. Sprzyjające otoczenie makroekonomiczne tj. wzrost marży downstream oraz dalszy spadek cen ropy naftowej wspierało osiągnięcie dobrych wyników.

Wynik w trzecim kwartale osiągnięty został między innymi dzięki wyższemu przerobowi ropy oraz wzrostowi sprzedaży (r/r). Wpływ na wyniki koncernu miał także wzrost marży downstream o 2,6 dolarów na baryłce, spadek średniej ceny ropy Brent o 52 dolary oraz osłabienie złotego względem dolara o 20 proc. Pozytywny wpływ otoczenia makroekonomicznego i wyższych wolumenów sprzedaży został ograniczony przede wszystkim przez odkup transzy zapasów obowiązkowych oraz przecenę zapasów do cen możliwych do uzyskania (NRV) w związku z obniżeniem notowań ropy naftowej. W stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego na wszystkich rynkach, na których obecny jest koncern, odnotowano wzrost konsumpcji oleju napędowego. Zużycie benzyny wzrosło na rynku polskim, przy jednoczesnym spadku na rynku niemieckim i litewskim oraz stabilnej konsumpcji w Czechach.

- Sprzyjające otoczenie makroekonomiczne w zestawieniu z naszą dbałością o doskonałość operacyjną przynosi świetne rezultaty. Wyraźnie pokazują to oczyszczone z wpływu odpisów aktywów wyniki za 9 miesięcy tego roku, wskazujące na ponad 70-procentowy wzrost EBITDA LIFO wobec trzech kwartałów ubiegłego roku. Jednak z punktu widzenia długofalowej budowy wartości koncernu jeszcze istotniejsze jest dla nas to, że ostatni kwartał był kolejnym intensywnym okresem wzmacniania fundamentów do dalszego, zrównoważonego rozwoju. Rozpoczęte przez nas projekty - budowa największej w Polsce elektrociepłowni zlokalizowanej w Płocku, proces przejęcia złóż ropy i gazu w Polsce i Kanadzie czy wreszcie budowa nowoczesnej instalacji polietylenu w Czechach doskonale pokazują naszą konsekwencję w realizacji strategii - powiedział Jacek Krawiec, prezes Orlenu.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP