PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zysk operacyjny Orlenu w 2010 roku o 2 mld zł lepszy niż przed rokiem

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
10-02-2011 08:52
Zysk operacyjny Orlenu w 2010 roku o 2 mld zł lepszy niż przed rokiem

Zysk operacyjny Grupy Kapitałowej Orlen za IV kwartał 2010 roku wyniósł 747 mln zł w porównaniu z 334 mln zł w analogicznym okresie roku ubiegłego. W skali całego 2010 roku zysk operacyjny Grupy wyniósł 3 123 mln zł i był o 2 026 mln zł wyższy w porównaniu do roku poprzedniego.

Przy zastosowaniu wyceny zapasów metodą LIFO zysk operacyjny Grupy Orlen w IV kwartale 2010 roku wyniósł 248 mln zł i był o 77 mln zł wyższy w porównaniu z analogicznym okresem 2009 roku. Zysk operacyjny za rok 2010 przy zastosowaniu wyceny zapasów metodą LIFO wyniósł 1 715 mln zł i był o 1 770 mln zł wyższy od danych porównywalnych.
W PKN Orlen SA wynik operacyjny był wyższy o 338 mln zł (r/r) i wyniósł 770 mln zł. Poprawa wyników została wypracowana we wszystkich segmentach operacyjnych spółki. Wzrost zysku operacyjnego segmentu rafineryjnego o 324 mln zł (r/r) zawiera pozytywne efekty netto zmian czynników makroekonomicznych obejmujących dyferencjał Ural/Brent, marżę rafineryjną i kursy walutowe oraz dodatni wpływ wzrostu cen ropy naftowej na wycenę zapasów. Poprawa wyników segmentu petrochemicznego o 35 mln zł (r/r) to głównie efekt wyższego poziomu marż petrochemicznych, który został częściowo ograniczony umocnieniem średniego kursu PLN względem EUR. Wyższy o 27 mln zł (r/r) zysk segmentu detalicznego to głównie efekt wyższych wolumenów sprzedaży, jak również marż paliwowych i pozapaliwowych. Wzrost o 48 mln zł (r/r) kosztów funkcji korporacyjnych wynika przede wszystkim z efektów aktualizacji rezerw na świadczenia pracownicze oraz wyższych kosztów dotyczących projektów rozwojowych.

W Grupie Orlen Lietuva wynik operacyjny był niższy o 24 mln zł (r/r) i wyniósł (-) 88 mln zł. Dodatni wpływ wyceny zapasów, poprawa czynników makroekonomicznych oraz wzrost wolumenowej sprzedaży segmentu rafineryjnego zostały pomniejszone o (-) 138 mln zł (r/r) z tytułu pozostałej działalności operacyjnej obejmującej przede wszystkim jednorazowe, niepieniężne efekty aktualizacji wartości składników rzeczowego majątku trwałego oraz rezerwy na ryzyka gospodarcze. W rezultacie wynik segmentu rafineryjnego był niższy o (-) 50 mln zł (r/r). Wyższy o 1 mln zł (r/r) wynik segmentu detalicznego oraz niższe o 25 mln zł (r/r) koszty funkcji korporacyjnych to głównie efekt przeprowadzonych działań w zakresie optymalizacji kosztów działalności.

W Grupie Kapitałowej Unipetrol wynik operacyjny był wyższy o 90 mln zł (r/r) i wyniósł 32 mln zł. Wyższy o 47 mln zł (r/r) wynik segmentu rafineryjnego to przede wszystkim efekt pozytywnego wpływu czynników makroekonomicznych oraz zmian cen ropy na wycenę zapasów przy niekorzystnym wpływie zmiany struktury sprzedaży w rezultacie zmniejszonego obciążenia instalacji Hydrokrakingu rafinerii w Litwinowie. Wynik segmentu petrochemicznego był wyższy o 41 mln zł (r/r) w efekcie wzrostu wolumenów sprzedaży i poprawy marż petrochemicznych oraz pozytywnego oddziaływania zmian cen produktów petrochemicznych na wycenę zapasów. Niższy wynik segmentu detalicznego o (-) 10 mln zł (r/r) to głównie efekt niższych marż ze sprzedaży produktów paliwowych i pozapaliwowych, przy utrzymaniu wolumenów na tle malejącej konsumpcji paliw. Niższe o 12 mln zł (r/r) koszty funkcji korporacyjnych wynikają przede wszystkim z optymalizacji kosztów działalności.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 979 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP