PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zysk operacyjny Orlenu za IV kw. ubr. wyniesie ok.0,1 mld zł

Autor: PAP
26-01-2012 09:05
Zysk operacyjny Orlenu za IV kw. ubr. wyniesie ok.0,1 mld zł

Szacowany zysk operacyjny PKN Orlen za 4 kw. 2011 roku wyniesie około 0,1 mld zł - podała spółka we wstępnych danych finansowych i operacyjnych za ostatnie trzy miesiące zeszłego roku. Efekt LIFO, zwiększający wynik, szacowany jest na około 0,7 mld zł.

Jak podał Orlen, ujemny wpływ zmian czynników makroekonomicznych obejmujących marżę rafineryjną, petrochemiczną, dyferencjał URAL/Brent, zmiany kursów PLN względem walut obcych w wysokości wyniósł minus 0,3 mld zł i został częściowo zniwelowany przez pozytywny efekt wzrostu wolumenów sprzedaży w wysokości około 0,2 mld zł.
Utrzymujące się wysokie ceny ropy naftowej, przy osłabieniu kursu złotego względem USD, spowodowały wzrost cen paliw, co z kolei wpłynęło na zmniejszenie marż detalicznych o około 0,2 mld zł.

Niekorzystnie na wyniki w tym okresie przełożyły się również zmiany legislacyjne w zakresie opodatkowania biokomponentów w paliwach. Negatywny wpływ tego czynnika wyniósł 0,3 mld zł.

"Zmiana salda na pozostałej działalności operacyjnej obniży wynik operacyjny o około minus 0,2 mld zł (r/r), co wynika głównie z konieczności dokonania odpisów z tytułu trwałej utraty wartości składników rzeczowych aktywów trwałych w Spolana (Anwil), Paramo (Unipetrol), Orlen Lietuva oraz segmencie detalicznym PKN Orlen SA" - napisano w raporcie.

Łączna kwota dokonanych w 4 kwartale 2011 roku odpisów wyniosła około 0,6 mld zł.

Szacowany efekt LIFO, zwiększający wynik PKN Orlen, wyniesie ok. 0,7 mld zł

"Ujemny efekt netto przeszacowania kredytów w 4 kw. 2011 roku, dotyczący głównie kredytów w USD, szacowany jest na około 0,3 mld zł, z czego około 0,2 mld zł dotyczy kredytów w USD powiązanych z inwestycją w ORLEN Lietuva oraz kredytów jednostek zagranicznych i zostanie ujęte w kapitałach własnych" - podała spółka.

Pozostała kwota, w wysokości około minus 0,1 mld zł, zostanie ujęta w rachunku wyników.

Koszty finansowe netto z tytułu przeszacowania pozostałych pozycji w walutach obcych oraz odsetki wyniosły około 0,3 mld zł.

W związku z finalizacją transakcji sprzedaży akcji Polkomtela w 4 kwartale 2011 roku, w przychodach finansowych zostanie ujęty zysk w wysokości 2,3 mld zł.

Jak podała spółka, przerób ropy w PKN Orlen w IV kw. 2011 roku zmniejszył się o 5 proc. rok do roku, do poziomu 7,2 mln t, na skutek planowanych postojów remontowych w Unipetrolu oraz ograniczenia produkcji w Orlen Lietuva ze względów ekonomicznych.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

38 381 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

732 045 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 992 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP