Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zysk PKN zdecydowanie lepszy od prognoz analityków

Autor: PAP
29-02-2008 08:10

Polski Koncern Naftowy Orlen zanotował o ponad 76 proc. lepszy od prognoz analityków zysk netto, ale zdecydowanie słabszy od oczekiwań rynku był wynik operacyjny, który o ponad 55 proc. niższy od oczekiwań analityków.

Z kolei przychody grupy były bliskie rynkowego konsensusu bo zaledwie o 1,8 proc. wyższe od tego na co liczył rynek.
PKN podał w piątek po północy, że zysk netto grupy przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej, wyniósł w IV kwartale ubiegłego roku 600,9 mln zł i był wyższy od prognoz analityków ankietowanych przez PAP, którzy szacowali, że wyniesie 340 mln zł.

Zysk operacyjny grupy wyniósł 120,4 mln zł i był gorszy od oczekiwań rynkowych na poziomie 270 mln zł. W analogicznym okresie 2006 roku Orlen miał 168 mln zł straty operacyjnej.

Przychody za IV kwartał ukształtowały się na poziomie 16,9 mld zł i były nieznacznie lepsze od konsensusu na poziomie 16,6 mld zł.

W całym roku 2007 grupa miała 2,3 mld zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej, 2,6 mld zł zysku operacyjnego i 63,8 mld zł przychodów.

PKN poinformował, że wzrost zysku netto to głównei skutek pozytywnego efektu zapasów i wzrostu wolumenu sprzedaży. Jednak w segmencie detalicznym spółka zanotowała spadek zysku w IV kwartale do 67 mln zł ze 114 mln zł rok wcześiej. Wynikało to ze spadku marż detalicznych.

Orlen Deutschland wypracował w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku 1 mln zł zysku.

Spółka podała, ze korzystny wpływ czynników makroekonomicznych w segmencie petrochemicznym sięgnął poziomu 189 mln zł rok do roku. Z kolei poprawa efektywności segmentu o 89 mln zł przyczyniła się do wzrostu zysku Basell ORLEN Polyolefins o 107 mln zł, PKN Orlen o 63 mln zł, a Grupy Kapitałowej Unipetrol o 60 mln zł.

Utrzymująca się koniunktura na rynku nawozów sztucznych i PCV wpłynęła korzystnie na zysk segmentu chemicznego, który zwiększył się o 22 mln zł do poziomu 246 mln zł w porównaniu z 2006 rokiem.

Poprawa efektywności segmentu detalicznego w 2007 roku spowodowana została wzrostem wolumenu sprzedaży paliw silnikowych o ponad 10 proc. oraz wyższymi marżami na towarach i usługach pozapaliwowych o 56 mln zł.

Z kolei do negatywnych czynników grupa zaliczyła stratę poniesioną w 2007 roku przez Możejki w wysokości 665 mln zł, która była efektem przeprowadzonego remontu generalnego instalacji destylacji próżniowej.

PKN podał też, że postój remontowy instalacji Olefin oraz awaria instalacji POX w Grupie Unipetrol wywarła negatywny wpływ na zysk w wysokości 379 mln zł.

Z kolei postoje remontowe w samym PKN Orlen, a w szczególności postój instalacji hydrokrakingu, krakingu katalitycznego oraz hydroodsiarczania gudronu spowodowały negatywny wpływ na zysk PKN Orlen w wysokości około 200 mln zł.

Płocki koncern poinformował też, że awaria rurociągu produktowego PERN, utrudniająca dostawy produktów PKN, spowodowała wzrost zapasów oraz przyczyniła się do utraty marży i wzrostu kosztów logistycznych o 70 mln zł.

Z kolei negatywny wpływ czynników makroekonomicznych związanych z aprecjacją złotego i spadkiem dyferencjału spowodował obniżenie zysku grupy o 467 mln zł rok do roku.
Podobał się artykuł? Podziel się!

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

32 526 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

727 008 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP