XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

29 stycznia walne Orlenu zdecyduje o zmianach w Radzie Nadzorczej

29 stycznia walne Orlenu zdecyduje o zmianach w Radzie Nadzorczej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PKN Orlen odbędzie się 29 stycznia 2016 roku - poinformowała spółka w środę.

Najważniejszym punktem obrad walnego są zmiany w składzie rady nadzorczej spółki.

Przypomnijmy, że już pod koniec listopada doszło do kadrowych ruchów w radzie PKN Orlen. Minister skarbu państwa, w imieniu akcjonariusza - Skarbu Państwa, 23 listopada br. odwołał Macieja Bałtowskiego ze składu rady nadzorczej koncernu. Jednocześnie na jej członka powołany został Remigiusz Nowakowski.

Czytaj więcej:
Zmiana w składzie rady nadzorczej Orlenu

W mediach, ale też w samym PKN Orlen, pojawiają się głosy, że zmiany w RN PKN Orlen, największego w Polsce podmiotu branży rafineryjno-petrochemicznej i jednego z największych w Europie, mogą być wstępem do zmian w pięcioosobowym zarządzie tej spółki. Część mediów wymienia jako kandydata na nowego szefa płockiego koncernu b. ministra skarbu państwa w latach 2006-07, wieloletniego posła PiS z okręgu płockiego Wojciecha Jasińskiego, który miałby zastąpić obecnego prezesa Jacka Krawca, pełniącego to stanowisko od 2008 r. Od połowy listopada Jasiński jest szefem sejmowej komisji finansów publicznych.

Według statutu PKN Orlen rada nadzorcza może liczyć tam od 6 do 9 osób, przy czym jednego członka rady może wyznaczyć skarb państwa, który nie musi w tej sprawie uzyskać akceptacji pozostałych akcjonariuszy. Z tego właśnie zapisu skorzystał w ostatnim czasie minister skarbu państwa Dawid Jackiewicz, odwołując 23 listopada z obecnego dziewięcioosobowego składu rady nadzorczej PKN Orlen Macieja Bałtowskiego i powołując w jego miejsce Remigiusza Nowakowskiego.

Nowakowski, doktorant w katedrze strategii i metod zarządzania na wydziale zarządzania, informatyki i finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, absolwent tego wydziału, a także wydziału prawa i administracji Uniwersytetu Wrocławskiego, od 2008 r. związany jest z działającym w Polsce koncernem energetycznym Fortum - odpowiadał tam m.in. za zaopatrzenie w paliwa oraz planowanie i optymalizację produkcji energii elektrycznej i ciepła w elektrociepłowniach.

Bałtowski, profesor zwyczajny na wydziale ekonomicznym UMCS w Lublinie, został powołany przez ministra skarbu państwa do rady nadzorczej płockiego koncernu w maju 2014 r. Wcześniej zasiadał m.in. w radzie nadzorczej Polskiej Grupy Energetycznej (PGE), a także Banku Cukrownictwa w Lublinie i Lubelskiej Fabryki Wag FAWAG. W 2010 r. został członkiem kolegium Najwyższej Izby Kontroli.

W maju 2014 r. podczas Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia akcjonariuszy PKN Orlen zdecydowano jednocześnie o wprowadzeniu do rady nadzorczej płockiego koncernu Adama Ambrozika i Radosława Kwaśnickiego, rozszerzając tym samym jej skład z 7 do 9 członków. Od tego czasu do chwili obecnej akcjonariusze PKN Orlen nie podejmowali w głosowaniu zmian w radzie nadzorczej spółki. Obecnie w radzie nadzorczej płockiego koncernu zasiadają: Angelina Sarota - przewodnicząca (w radzie od 2008 r., a od 2013 r. jej przewodnicząca), Leszek Pawłowicz - wiceprzewodniczący, Adam Ambrozik - sekretarz oraz członkowie - Cezary Banasiński, Grzegorz Borowiec, Artur Gabor, Radosław Kwaśnicki i Cezary Możeński, a także Remigiusz Nowakowski.

Większość z zasiadających w RN PKN Orlen, o których wyborze decydowali w głosowaniu akcjonariusze spółki, została wówczas zgłoszona przez skarb państwa - tak było w czerwcu 2013 r., gdy Zwyczajne Walne Zgromadzenie płockiego koncernu wybrało na szefową rady Angelinę Sarotę, pełniącą tam wcześniej funkcję sekretarza. Na członków rady nadzorczej PKN Orlen nowej kadencji akcjonariusze wybrali wówczas także zgłoszonych przez skarb państwa: Leszka Pawłowicza, Cezarego Banasińskiego, Grzegorza Borowca i Cezarego Możeńskiego.

Według najbardziej aktualnych danych z kwietnia 2015 r., skarb państwa ma 27,52 akcji PKN Orlen, Nationale-Nederlanden OFE - 9,12 proc., Aviva OFE - 7,95 proc., a pozostali akcjonariusze, w tym instytucjonalni i indywidualni - 55,41 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 29 stycznia walne Orlenu zdecyduje o zmianach w Radzie Nadzorczej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!