Ameryka dzięki łupkom obniża ceny ropy na świecie

Ameryka dzięki łupkom obniża ceny ropy na świecie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dzięki eksploatacji złóż w łupkach Amerykanie zbijają ceny gazu i ropy naftowej na świecie. Ale politycy w Europie wciąż walczą z łupkami

W tym roku podczas wakacyjnych wyjazdów polscy kierowcy mogli się cieszyć, że na stacjach benzynowych za litr paliwa płacili nawet kilkanaście groszy mniej niż przed rokiem. Być może zawdzięczają to amerykańskim nafciarzom, którzy dzięki eksploatacji złóż w łupkach zatkali dziurę w dostawach "czarnego złota" z państw OPEC.

Obecnie państwa OPEC dostarczają na światowe rynki 29,99 mln baryłek ropy naftowej dziennie i pierwszy raz od dwóch lat dostawy z tych państw spadły poniżej 30 mln baryłek dziennie - poinformowała w swoim najnowszym raporcie Międzynarodowa Agencja Energetyki (MAE). Tymczasem zużycie ropy naftowej na świecie rośnie i wyniesie w tym roku 91 mln baryłek dziennie, o ponad 1 proc. więcej niż w zeszłym roku - szacuje MAE. To głównie skutek gwałtownego rozwoju gospodarczego Chin.

Po spadku dostaw surowca z szybów państw OPEC ich ceny na światowych giełdach mogły gwałtownie wzrosnąć. Ale nie stało się tak, bo niedobory dostaw z państw OPEC zrekompensowało rosnące wydobycie ropy naftowej w USA.

Do połowy przyszłego roku Stany Zjednoczone zostaną największym producentem ropy naftowej poza państwami OPEC, wyprzedzając Rosję - ocenia MAE. Pod koniec zeszłego roku w swojej długoterminowej prognozie MAE oceniła, że do końca tej dekady Stany Zjednoczone mogą wyprzedzić w wydobyciu ropy naftowej nawet Arabię Saudyjską i na 20 lat zostać liderem światowej branży naftowej.

To niezwykły zwrot. Bo wydobycie ropy naftowej w USA kurczyło się systematycznie od 1986 r. aż do końca zeszłej dekady. Renesans amerykańskiej branży naftowej w ostatnich latach to efekt eksploatacji niekonwencjonalnych złóż, jak w łupkach.

Nerwy w Rijadzie i Moskwie

Nagły wzrost wydobycia ropy naftowej w tak mocnym gospodarczo i stabilnym państwie jak USA ma kolosalne znaczenie dla całego świata, podkreśla MAE.

Do tej pory rozwinięte gospodarczo państwa Zachodu były zależne od importu energii z państw kartelu OPEC, które często są niestabilne politycznie - jak dowiodło tego np. załamanie w tym roku eksportu ropy naftowej z Libii, gdzie po obaleniu reżimu Muammara Kaddafiego dochodzi do starć między ugrupowaniami rebeliantów.

Teraz dzięki eksploatacji złóż w łupkach USA ograniczają import ropy, tak jak wcześniej gazu, i stają się niezależne energetycznie.

Państwa OPEC w oficjalnych wypowiedziach bagatelizują tę konkurencję. - Nie sądzę, by wydobycie ropy naftowej w takich ilościach [jak w USA] stanowiło jakikolwiek problem dla OPEC - mówił na początku października sekretarz generalny OPEC Abdullah al-Badri, cytowany przez agencję Reuters. Zdaniem tego urzędnika OPEC wydobycie ropy naftowej z łupków opłaca się tylko wtedy, kiedy ceny surowca są wysokie, tak jak teraz, gdy baryłka ropy naftowej kosztuje ok. 110 dol. - Jeśli ceny spadłyby do 60, 70 dol. za baryłkę, to ta ropa całkowicie zniknie z rynku - stwierdził al-Badri. Ale na razie surowiec z amerykańskich łupków powstrzymuje wzrost cen ropy na świecie.

Jednak większość tradycyjnych producentów ropy nie kryje obaw. "Łupkowa rewolucja doprowadziła do kardynalnej zmiany struktury światowego rynku i według prognoz uczonych po 2020 r. pojawi się nowa technologia, która pozwoli na eksploatację złóż w Chinach, Mongolii i Jordanii. Realizacja tego scenariusza nieuchronnie doprowadzi do spadku wydobycia tradycyjnych państw eksporterów" - mówił w zeszłym tygodniu Daniał Achmetow odpowiedzialny za sektor energetyczny w komisji zarządzającej unią celną Rosji, Kazachstanu i Białorusi.

Łupki doprowadziły też Gazprom do rozdwojenia jaźni. Z jednej strony ten rosyjski koncern zajadle krytykuje plany wydobycia gazu łupkowego w Europie. Z drugiej - popiera eksploatację ropy z łupków. Spółka Gazprom Nieft zainwestuje w dwóch najbliższych latach 100 mln dol. w badania nad eksploatacją takich złóż, jak w zeszłym miesiącu zapowiedział dyrektor spółki Gazpromu Aleksiej Waszkiewicz.

Europejski bastion

Na świecie najbardziej eksploatacji łupków sprzeciwia się część europejskich polityków, pokazał to swoisty antyłupkowy festiwal w zeszłym tygodniu.

Czytaj też: PE nie zablokował gazu łupkowego, ale utrudnia prace

Trudna droga do gazu łupkowego

W poprzedni wtorek Komitet Regionów UE przegłosował opinię o gazie łupkowym. "Niszczy środowisko, powinien być zakazany, aż się udowodni, że jest bezpieczny" - relacjonowała tę opinię europoseł prof. Lena Kolarska-Bobińska (PO).

Następnego dnia wyrok potępiający łupki postanowili wydać europosłowie. Głosami socjalistów, zielonych i liberałów Parlament Europejski zaproponował zaostrzenie przepisów, domagając się żmudnych ocen środowiskowych dla wierceń poszukiwawczych w łupkach. To drastycznie zwiększyłoby administracyjną mitręgę i koszty takich prac, utrudniając Europejczykom sprawdzenie, ile gazu mają w swoich łupkach.

Na razie tylko we Francji obowiązuje zakaz wierceń w łupkach. Ten zakaz wprowadzony bez rzetelnych badań próbowała obalić amerykańska firma, która planowała wiercenia we Francji. Ale w ostatni piątek francuski Trybunał Konstytucyjny uznał, że zakaz jest zgodny z francuską ustawą zasadniczą.

Amerykańska agencja AP przypomniała wtedy: przeciętna francuska rodzina za energię płaci 2,3 tys. euro, natomiast amerykańska - niespełna 1,5 tys. euro i jej rachunek spada, bo dzięki eksploatacji łupków energia w USA tanieje.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ameryka dzięki łupkom obniża ceny ropy na świecie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!