Azerska ropa popłynie do Polski

Azerska ropa popłynie do Polski
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prezydent Lech Kaczyński rozpoczął w czwartek dwudniową wizytę w Azerbejdżanie. W jego obecności przedstawiciele firmy Lotos i miejscowej spółki naftowej SOCAR podpiszą w Baku list intencyjny mówiący o wspólnych działaniach dotyczących wydobycia i przerobu ropy naftowej.

"To jest krok, który wykonują nasze przedsiębiorstwa energetyczne, żeby zagwarantować sobie dostawy ropy z tamtego rejonu" - mówił PAP przed wizytą minister w Kancelarii Prezydenta Mariusz Handzlik.

Ropa z Azerbejdżanu mogłaby być tłoczona do Polski rurociągiem Odessa-Brody. Od kilku lat Polska i Ukraina rozmawiają o projekcie przedłużenia go do Płocka, by następnie przesyłać surowiec do Gdańska. Obecnie rurociąg przetacza rosyjską ropę naftową w kierunku Morza Czarnego.

Uruchomienie rurociągu Brody-Płock do transportu kaspijskiej ropy pozwoliłoby zdywersyfikować dostawy tego surowca do Polski i częściowo uniezależnić nasz kraj, a także Ukrainę od dostaw z Rosji. Podczas szczytów energetycznych, które odbywały się w ostatnich latach z udziałem m.in. władz polskich i azerbejdżańskich, powołano spółkę Nowa Sarmatia i zostało zamówione studium wykonalności całości projektu. W Nowej Sarmatii wśród firm z kilku krajów uczestniczy właśnie SOCAR z Azerbejdżanu.

Handzlik zaznaczył, że podpisanie listu intencyjnego jest kolejnym już krokiem, który przybliża nas do momentu, w którym kaspijska ropa popłynie rurociągiem Odessa-Brody do Polski. Zanim jednak stanie się to faktem - zaznaczył prezydencki minister - przedsiębiorstwa w obu krajach muszą wypracować formę współpracy.

"Mamy nadzieję, że ta wizyta pozwoli nam na realizację wspólnych projektów w obszarze energetycznym, ale również w szerszym kontekście gospodarczym i kulturalnym" - oświadczył Handzlik.

Szef Grupy Lotos Paweł Olechnowicz podkreślał na konferencji prasowej we wtorek w Gdańsku, że dokument, który podpisze, "na dziś" nic nie oznacza. "Jest to wydarzenie, które zbliża do czegoś, co w przyszłości może ujawnić się w charakterze działań produkcyjnych" - mówił.

Poza Olechnowiczem do Azerbejdżanu z prezydentem przyjechali też m.in. prezes PKN Orlen Jacek Krawiec, a także przedstawiciele zarządów PGNiG, Mennicy Polskiej i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Przedsiębiorcy będą na miejscu prowadzić rozmowy biznesowe.

W czasie wizyty prezydenci Polski i Azerbejdżanu powołają stały komitet doradczy. W jego skład wejdą przedstawiciele prezydentów i członkowie rządów obu krajów. Jak podkreślił Handzlik, komitet jest organem, który pozwala na dyskusję i refleksję dotyczącą spraw związanych ze współpracą Polski i Azerbejdżanu. Podobne komitety Polska ma z Ukrainą, Rumunią, Litwą czy Turcją.

Lech Kaczyński poza swoim odpowiednikiem Ilhamem Alijewem spotka się w Baku z premierem Azerbejdżanu Arturem Rasi-Zade i przewodniczącym parlamentu Ogtajem Asadowem.

Prezydent odbierze też tytuł doktora honoris causa, który przyznał mu Bakiński Uniwersytet Słowiański. "To uznanie dla naszego prezydenta nie tylko jako dla przywódcy, ale naukowca" - powiedział Handzlik.

To już czwarta wizyta Lecha Kaczyńskiego w Azerbejdżanie, ostatnio był tam w listopadzie 2008 roku podczas szczytu energetycznego. "Te stosunki, które oceniamy jako bliskie, pokazują, że Azerbejdżan jest dla nas ważnym partnerem w dziedzinach gospodarczo-energetycznych" - podkreślił Handzlik.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Azerska ropa popłynie do Polski

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!