Bułgaria. Negatywna ocena ropociągu Burgas-Aleksandrupolis

Bułgaria. Negatywna ocena ropociągu Burgas-Aleksandrupolis
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Bułgarskie Ministerstwo Ochrony Środowiska i Zasobów Wodnych negatywnie zaopiniowało we wtorek wpływ na środowisko naturalne planowanego ropociągu z Burgas nad Morzem Czarnym do greckiego Aleksandrupolis nad Morzem Egejskim.

W stanowisku przekazanym mediom ministerstwo wskazuje, że proponowana przez inwestorów technologia transportowania ropy z tankowców do terminali na wybrzeżu jest niebezpieczna. Ewentualny wyciek ropy stwarzałby zagrożenie dla flory i fauny wodnej, co mogłoby mieć konsekwencje także dla przemysłu turystycznego.

Zaproponowane przez inwestora ropociągu środki bezpieczeństwa nie gwarantują zapobieżenia awarii - uważają eksperci resortu.

Inwestorem ropociągu jest spółka Trans-Balkan Pipeline, w której 51 proc. udziałów ma Rosja, a Bułgaria i Grecja - po 24 proc.

Według projektu rurociągiem Burgas-Aleksandrupolis o długości 280 km (155 km na terytorium Bułgarii) ma przepływać rocznie 35 mln ton ropy dostarczanej tankowcami z Noworosyjska w Rosji. Zakłada się możliwość późniejszego zwiększenia przepustowości do 50 mln ton. Koszt inwestycji, której celem jest ominięcie zatłoczonej cieśniny Bosfor w Turcji, szacuje się na 900 mln dolarów (709 mln euro).

W Bułgarii trasa przebiega przez regiony objęte unijnym programem Natura 2000. Według ekologów i mieszkańców wybrzeża czarnomorskiego korzyści dla kraju z tej inwestycji - około 36 mln dolarów rocznie z tytułu opłat tranzytowych - nie rekompensują potencjalnych szkód ekologicznych.

Bułgaria nie może wycofać się z tego projektu bez ekspertyzy ekologicznej, ponieważ musiałaby zapłacić duże odszkodowania partnerom. Opublikowane we wtorek negatywne stanowisko resortu nie jest jednak ostateczne. Inwestor ma 30 dni na korektę projektu i udzielenie gwarancji ochrony środowiska.

Poprawiony projekt będzie ponownie zaopiniowany przez ministerstwo, a ostateczna decyzja zapadnie po konsultacjach z przedstawicielami lokalnych władz regionów, przez które ma przebiegać ropociąg.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bułgaria. Negatywna ocena ropociągu Burgas-Aleksandrupolis

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!