Bułgaria wycofuje się z projektu ropociągu Burgas - Aleksandrupolis

Bułgaria wycofuje się z projektu ropociągu Burgas - Aleksandrupolis
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rząd bułgarski podjął w środę decyzję o wycofaniu się z projektu budowy ropociągu, mającego połączyć bułgarski czarnomorski port Burgas z greckim Aleksandrupolisem. Rurą miała być tłoczona rosyjska ropa z pominięciem cieśniny Bosfor.

Celem Bułgarii jest uzyskanie zgody pozostałych dwóch udziałowców w spółce Trans-Balkan Pipeline na natychmiastowe wycofanie się tego kraju z projektu - poinformował wicepremier i minister finansów Simeon Diankow i podkreślił, że Bułgaria ureguluje swoje zadłużenia wobec spółki w wys. 12 mln lewów (6 mln euro). 51 proc. udziałów w spółce posiada Rosja, a Bułgaria i Grecja - po 24,5 proc.

"Według analiz naszych ekspertów ropociąg nie może być realizowany na warunkach zawartych w podpisanym w 2007 r. trójstronnym porozumieniu" - powiedział minister. Dodał, że decyzja została podjęta w większym stopniu ze względów ekonomicznych niż ekologicznych.

W razie braku zgody na natychmiastowe wyjście z projektu, Bułgaria opuści spółkę po 12 miesiącach, jak przewiduje umowa, która powołała ją do życia - poinformował Diankow, dodając, że decyzja rządu nie stwarza żadnych podstaw dla roszczeń finansowych wobec Bułgarii ze strony Rosji i Grecji.

Miesiąc temu resort środowiska i zasobów wodnych w Sofii pozytywnie ocenił projekt.

Rurociągiem Burgas-Aleksandrupolis o długości 280 km (z czego 155 km na terytorium bułgarskim) ma przepływać rocznie 50 mln ton ropy dostarczanej tankowcami z rosyjskiego Noworosyjska. Koszt inwestycji, której celem jest ominięcie zatłoczonej cieśniny Bosfor w Turcji, szacuje się na 900 mln dolarów (709 mln euro).

W Bułgarii trasa przebiega przez regiony objęte unijnym programem Natura 2000. Według ekologów i mieszkańców regionu wybrzeża czarnomorskiego, korzyści dla kraju z tej inwestycji - około 36 mln dolarów rocznie z tytułu opłat tranzytowych - nie rekompensują potencjalnych szkód ekologicznych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bułgaria wycofuje się z projektu ropociągu Burgas - Aleksandrupolis

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!