Ceny benzyny i diesla coraz niższe

Ceny benzyny i diesla coraz niższe
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Mijający tydzień na rynku paliw jest szóstym z rzędu kiedy obserwujemy obniżki cen benzyn i diesla. Co prawda w ostatnim tygodniu benzyna Pb95 i olej napędowy potaniały średnio zaledwie 2 gr./l, jednak wszystko wskazuje na to, że to nie koniec obniżek. Niższe ceny paliw na stacjach to wynik umacniającej się złotówki i taniejącej ropy naftowej. Kolejne dni mogą przynieść dalszy spadek cen benzyn o 5-10 gr./l i diesla w granicach 5 gr./l.

Od połowy września tego roku benzyna potaniała już 24 gr./l. Obecnie w kraju za litr Pb95 płacimy średnio 5,47 PLN i jest to najniższy poziom cen od początku wakacji. W skali całego kraju zróżnicowane cen jest znaczne i litr Pb95 kupimy zarówno po 5,15 PLN/l jak i 5,68 PLN/l. Benzyna Pb95 od końca września jest systematycznie tańsza od oleju napędowego, którego obecnie średnia detaliczna cena w kraju kształtuje się na poziomie 5,52 PLN/l - podobnie jak w przypadku benzyn jest to najniższa cena od początku wakacji. Najdroższym regionem kraju pod względem średniego poziomu cen benzyn i diesla jest województwo zachodniopomorskie i mazowieckie. Zdecydowanie najtaniej zatankujemy w województwie śląskim i świętokrzyskim.

Zważywszy na fakt większego tempa spadku hurtowych cen benzyn w porównaniu z cenami oleju napędowego, różnica między tymi dwoma gatunkami paliw powinna wzrastać tzn. benzyna będzie tanieć szybciej niż olej napędowy. Bardzo prawdopodobne, że w nadchodzących tygodniach ceny Pb95 w skali całego kraju ukształtują się na poziomie ponad 12 gr./l niższym w porównaniu z cenami diesla.

Obecnie autogaz jest jedynym drożejącym gatunkiem paliw. W minionym tygodniu litr LPG na stacjach w kraju podrożał średnio 5 gr./l do poziomu 2,60 PLN/l. Ceny autogazu rosną systematycznie od początku sierpnia. W okresie tym LPG podrożał ponad 30 gr./l. Podkreślenia wymaga fakt, że mimo podwyżek autogaz jest nadal 2,87 PLN/l (48%) tańszy w porównaniu z benzyną Pb95.

Ceny ropy naftowej Brent kończą tydzień spadkiem o ponad 4 USD/bbl (2,8%) i tygodniowa skala przeceny jest największa od połowy czerwca. W piątek rano ropa Brent w Londynie kosztuje 106,50 USD/bbl i jest 9,5 USD/bbl droższa od ropy WTI. Wyższe tempo wzrostu produkcji w krajach poza OPEC (głównie Ameryce Płn.) i związany z tym wzrost wolnych mocy przerobowych OPEC wpływają w dużej mierze na oczekiwania spadku cen w dłuższym okresie. Poza czynnikami fundamentalnymi presję na spadek cen wywiera również odpływająca z rynku premia za ryzyko geopolityczne. Kolejnych postępów można spodziewać się w kwestii programu nuklearnego Iranu. Biały Dom chce aby Senat w USA wstrzymał się z kolejnymi sankcjami. Natomiast Iran przekonuje, że zniesienie sankcji i wzrost eksportu przełożą się na dalszy spadek cen ropy naftowej.

Amerykańskie zapasy ropy z kolei wzrosły w ubiegłym tygodniu 5,3 mln bbl do 379,8 mln bbl. Od połowy września poziom amerykańskich zapasów ropy zwiększył się 24 mln bbl (7%) i jest obecnie najwyższy od czerwca tego roku. Popytu na paliwa tymczasem spadł w minionym tygodniu 3,8% do 18,27 mln bbl/d i jest najniższy od początku kwietnia.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ceny benzyny i diesla coraz niższe

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!