Ceny paliw: długi weekend w cieniu Włoch

Ceny paliw: długi weekend w cieniu Włoch
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wzrostowa seria przerwana gwałtowną korektą - tak można w skrócie scharakteryzować to co działo się w ostatnich dniach na londyńskiej giełdzie ropy. Notowania surowca, które cały czas pozostają pod dominującym wpływem wydarzeń w strefie euro, pną się dzisiaj do góry sięgając poziomu 113,50 dol. W Polsce seria jesiennych podwyżek zdaje się nie mieć końca.

W najbliższych dniach w centrum uwagi inwestorów będą znajdować się w Włochy, które muszą poradzić sobie z rosnącym kosztem swojego zadłużenia. Polscy kierowcy swoją uwagę skupiają na cenach diesla, które biją kolejne historyczne rekordy.

Włochy walczą o przetrwanie

Europejskie kłopoty nie przestają skupiać na sobie uwagi rynków finansowych. Po ustaleniach szczytu przywódców Unii Europejskiej i wycofaniu się greckiego premiera z pomysłu referendum w sprawie akceptacji kolejnego pakietu pomocowego, mogło się wydawać, że sytuacja w strefie euro jest chwilowo pod kontrolą. Pozytywnie odbierane były też pojawiające się doniesienia o możliwej dymisji włoskiego premiera, która mogłaby ułatwić przeprowadzenie skutecznych reform. Poprawa nastrojów była widoczna w rosnących notowaniach ropy, które tydzień zaczęły na plusie. We wtorek baryłka ropy Brent na giełdzie w Londynie kosztowała nawet 116,48 dol. Tak dużo za ropę nie płacono od połowy września.

Optymizm inwestorów był jednak trochę na wyrost. Ignorowali oni sygnały o gwałtownie rosnącej od dłuższego czasu rentowności włoskich papierów skarbowych. W środę oprocentowanie 10-letnich obligacji przekroczyło jednak psychologiczną barierę 7 proc. - to poziom, przy osiągnięciu którego, o międzynarodową pomoc finansową prosiły niedawno takie kraje jak Portugalia i Irlandia. Reakcja graczy na rynku naftowym była bardzo gwałtowna. Cena surowca na giełdzie w Londynie spadła w trakcie jednego dnia o ponad 3 dol.

Inwestorzy będą z pewnością z uwagą śledzić dalszy rozwój wypadków na Półwyspie Apenińskim. Włochy to jedna z największych gospodarek Unii Europejskiej - dług publiczny Italii sięgający 120 proc. PKB, też jest jednym z największych. W razie problemów z jego obsługą nawet międzynarodowe instytucje mogą nie być w stanie pomóc, bo nie dysponują odpowiednimi środkami finansowymi.

"Atomowy" Iran budzi strach

Na wzrost cen czarnego surowca wpływały też w mijającym tygodniu informacje o coraz bardziej napiętej sytuacji w Iranie, który według raportu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej jest już w stanie wyprodukować broń atomową. Irański program jądrowy od dawna niepokoi Stany Zjednoczone i Izrael. Władze tego ostatniego niemal otwarcie mówiły w ostatnich dniach o możliwości ataku prewencyjnego na Iran. Konflikt w tej części świata w istotny sposób wpłynąłby na rynek ropy, bo Iran to drugi największy producent surowca w OPEC, a w rejonie działań zbrojnych znalazłby się Cieśnina Ormuz, jedyny szlak morski łączący Zatokę Perską z otwartym oceanem.

Diesel droższy nie tylko od Pb95…

Sytuacja to dość rzadka, ale jednak pojawiająca się już w historii kilkakrotnie – aby olej napędowy w hurcie przeskoczył już nie tylko benzynę 95 traktowaną jako tradycyjną „rywalkę”, ale też i benzynę 98. Tymczasem dziś różnica między średnimi cenami Pb98 i ON w hurcie wyniosła ponad sześć złotych na korzyść tego drugiego. Jest to dosyć istotna przesłanka pozwalająca sądzić, że w najbliższym czasie poziom stacyjnych cen diesla może ulegać dalszemu podwyższaniu – choć nie do poziomów właściwych Pb98, ale nieco niższych. „98” jest bowiem produktem tradycyjnie wysokomarżowym, który wielu tankujących w okresie drożyzny decyduje się zastąpić popularną Pb95. Olej napędowy tymczasem nie jest paliwem, które ma legalne tańsze odmiany – co szczególnie komplikuje życie użytkownikom ON.

Patrząc na skalę zmian w ostatnich miesiącach – to właśnie olej napędowy jest paliwem, które od początku roku zdrożało najmocniej na rynku detalicznym. Jego zwyżka od stycznia sięgnęła niemal 15 proc., wobec niecałych 10 proc. dla Pb95 czy 8 proc. dla autogazu. Zgodnie z prognozami w najbliższych miesiącach będziemy mieć do czynienia ze stałym utrzymywaniem tej kilkugroszowej przewagi, która po zmianie akcyzy dla ON w 2012 roku może ulec jeszcze powiększeniu.

Co z długim weekendem?

Trzydniowy weekend, jaki przypadnie już jutro, jest okresem mniej intensywnych wyjazdów samochodowych w porównaniu z sytuacją z 1 listopada, jednak nadal ładna - jak na listopadowe realia - pogoda może wielu kierowców zachęcić do wycieczek. Stacje mają tego świadomość i na swoich pylonach szybko odzwierciedlają ostatnie zmiany w sektorze hurtowym. W okolicy długiego weekendu i kolejnych dniach możemy się więc spodziewać poziomu cen bliskiego 5,37 – 5,49 zł/l benzyny bezołowiowej 95, a także 5,41 – 5,54 zł/l oleju napędowego.

Dobre wiadomości dla kierowców możemy wiązać z rynkiem autogazu, który nie drożeje tak dynamicznie, jak paliwa tradycyjne. Jego spodziewany zakres cenowy w najbliższych dniach to 2,84 – 2,95 zł/l. Zapewne ustalenie się w najbliższym czasie relacji USD/PLN pomoże nieco rynkowi LPG i pozwoli cenom kształtować się stabilnie – i nie wzrastać zbyt szybko.

Oprac. Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ceny paliw: długi weekend w cieniu Włoch

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!