Ceny paliw: drożej, ale tylko przez chwilę?

Ceny paliw: drożej, ale tylko przez chwilę?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ceny paliw ruszyły w górę i w mijającym tygodniu solidarnie drożały zarówno 95-oktanowa benzyna i olej napędowy. Zaniepokojonych tymi zmianami kierowców możemy uspokoić - gwałtowne podwyżki na stacjach na razie nam nie grożą.

Komentarz do sytuacji na rynku ropy i paliw w okresie 3-7 lutego 2014 r.

Styczniowe osłabienie złotówki znalazło swoje przełożenie na sytuację na stacjach paliw w Polsce. Nasza waluta odrabia jednak straty, co przy cenach ropy utrzymujących się poniżej poziomu 108 dolarów, oddala groźbę dalszego wzrostu cen.
.
Cenowa odwilż w rafineriach

Początek lutego w krajowych rafineriach stał pod znakiem spadku cen paliw. Średnia cena benzyn bezołowiowej 95 w hurcie wynosi dzisiaj 4147,70 PLN/metr sześc. i jest o 23,90 PLN niższa niż w ostatnim dniu stycznia. Nieznacznie większy spadek dotknął notowania oleju napędowego, które są 34,30 PLN poniżej poziomu notowanego na koniec poprzedniego miesiąca. Średnio za metr sześcienny diesla płaci się dzisiaj na rynku hurtowym 4196,30 PLN.

Obniżki w rafineriach z pewnością cieszą, ale warto pamiętać, że hurtowe ceny paliw są dzisiaj o około 100 złotych wyższe niż tegoroczne minima notowane jeszcze kilka tygodni temu.

Na stacjach odczuwalnie drożej

Dla kierowców, przyzwyczajonych w ostatnim czasie do systematycznie spadających cen paliw, obecne zmiany na stacjach mogły być małym szokiem. Średnie ceny na rynku detalicznym wzrosły o 3-4 grosze, ale były stacje, na których można było zauważyć skokowe podwyżki o dużo większej skali. W mijającym tygodniu 95-oktanowa odmiana benzyny podrożała średnio o 4 grosze do poziomu 5,33 PLN/l. Cena oleju napędowego wzrosła o 3 grosze i średnio za litr tego paliwa w tym tygodniu płacimy 5,37 PLN. Na poziomie 2,67 PLN/l utrzymała się średnia cena autogazu.

W najbliższych dniach spodziewamy się stabilizacji cen na stacjach. Nasza prognoza na nadchodzący tydzień dla benzyny bezołowiowej 95 zakłada przedział cenowy 5,31-5,39 PLN/l. Szacunki dla oleju napędowego to 5,35-5,43 PLN/l, a dla autogazu 2,63-2,70PLN/l.

Libia i amerykański rynek pracy stymulują ropę

Na pierwsze miejsce wśród dobrych wieści makroekonomicznych w tym tygodniu wysunęły się jak dotychczas dane dotyczące wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Po nieszczególnych wynikach indeksów PMI dla przemysłu i ISM są tą stosunkowo optymistyczne dane, które dodatkowo dziś mogą uzyskać potwierdzenie w danych o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym. Tym samym spodziewać się można, że rynek tego rodzaju komunikat potraktuje jako powód do utrzymania się cen surowca na poziomie w rejonie 107-107,5 USD.

Przed tygodniem w komentarzu zasugerowaliśmy także, że „jednym z niewielu zagrożeń dla jego realizacji jest cały czas niespokojna sytuacji w Libii”. I rzeczywiście jednym z problematycznych zjawisk dla rynku naftowego w końcówce 6 tygodnia może być wiadomość, że z pola naftowego Sharara płynie o około 20 proc. mniej surowca, co wynika z uszkodzenia rurociągu, którego dokonali protestujący w regionie Zintan. Ograniczenie eksportu z tego afrykańskiego państwa niewątpliwe pomogło cenie baryłki ropy Brent w ponownym dojściu do wyniku ponad 107 USD.

Wśród komunikatów z mijającego tygodnia zwraca jednak uwagę jeszcze jeden. Czynnikiem mogącym ograniczyć wzrosty surowca teoretycznie może stać się powrót Iranu do eksportu na większą skalę – pojawia się bowiem sugestia, że francuskie koncerny planują powrót na rynek irański. Na razie wygląda to wprawdzie na sondowanie rynku, jednak Iran jest tak znaczącym elementem w naftowej geografii, że nie sposób pominąć choćby tak błahych doniesień o możliwości zmiany nastawienia krajów zachodnich do niego.

Oprac. Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ceny paliw: drożej, ale tylko przez chwilę?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!