Ceny paliw: koniec obniżek na horyzoncie?

Ceny paliw: koniec obniżek na horyzoncie?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Początek sierpnia na stacjach przyniósł dalsze obniżki cen paliw. Z tej spadkowej tendencji wyłamał się jedynie mocno drożejący autogaz. Na rynkach światowych widać już jednak zmiany, które jeszcze przed końcem wakacji mogą wpłynąć na sytuację kierowców w Polsce.

Komentarz do sytuacji na rynku ropy i paliw w okresie 4-8 sierpnia 2014 r.

Piąty z rzędu tydzień spadają ceny na stacjach, dzięki czemu tankowanie oleju napędowego w tym roku nie było tańsze.

Stabilizacja na rynku hurtowym

Dynamiczny wzrost kursu złotówki obserwowany w ostatnich dniach na rynku walutowym, nie znajduje na razie odzwierciedlenia w cennikach krajowych producentów i notowania paliw na rynku hurtowym od ubiegłego piątku zmieniły się nieznacznie. O niecałe 30 złotych potaniała benzyna bezołowiowa 95, która kosztuje dzisiaj średnio w rafineriach 4205,00 PLN/metr sześc. Zmiana w przypadku oleju napędowego jest jeszcze mniejsza i wynosi jedynie 6 złotych. Metr sześc. diesla na rynku hurtowym kosztuje obecnie 4141,00 PLN.

Wakacyjne podróżowanie coraz tańsze

Dwa grosze w dół – taką zmianę odnotowaliśmy w mijającym tygodniu w detalicznych cenach oleju napędowego i 95-oktanowej benzyny. Litr diesla kosztuje średnio 5,27 PLN i jest to najniższy notowany przez nas w tym roku poziom. Za benzynę kierowcy płacą średnio 5,41 PLN/l. Mocno w górę poszła za to cena autogazu, który podrożał aż o 8 groszy i kosztuje 2,65 PLN/l. Ostatni raz LPG na stacjach tak drogie było w połowie marca tego roku.

W nadchodzącym tygodniu możemy zobaczyć jeszcze kontynuację spadkową trendu i ceny na stacjach mogą się jeszcze nieznacznie obniżyć, ale będzie to już raczej koniec obniżkowej serii. Słabnąca wyraźnie złotówka i wyhamowanie spadków na rynku naftowym sygnalizują możliwe jeszcze przed końcem wakacji podwyżki.

Prognozowe przedziały cenowe na najbliższe dni to: dla 95-oktanowej benzyny 5,34-5,42 PLN/l, dla oleju napędowego 5,24-5,32 PLN/l a dla autogazu 2,64-2,71PLN/l.

Obama ożywił rynek

Piątkowe wyniki ropy okazały się istotnie wyższe od tych, jakie obserwowaliśmy od początku tygodnia – sięgnęły one poziomu bliskiego 107 USD za baryłkę, co oznacza ruch o niemal dwa dolary od wyników z ubiegłego weekendu. W dużej mierze wiązać to można z autoryzacją prezydenta Obamy, dla użycia lotnictwa w działaniach przeciw islamistom w północnym Iraku. Taka decyzja mogłaby mieć na celu ochronę jazydydów i uniemożliwić katastrofę humanitarną. Na rynku ruch okazał się niezwykle dynamiczny – zapewne pojawiła się obawa o utrudnienia eksportu z Iraku, który dotychczas nie był zachwiany, jako że większość wydobycia irackiego realizowała się w południowej części kraju, nieobjętej walkami.

Inne czynniki w cieniu Iraku

Chińskie zapotrzebowanie według prognoz Międzynarodowej Agencji Energii może stanowić około 11 procent światowego popytu na ropę w tym roku. Rynek amerykański może natomiast sięgnąć 21 proc. udziałów. Z pewnością wzrost chińskiego popytu i dobre wyniki obu wspomnianych gospodarek mogą stanowić jeszcze jeden impuls wzrostowy dla cen ropy. Na razie nie ma specjalnej reakcji na wydarzenia na Ukrainie, choć możemy mówić o eskalacji konfliktu – wydaje się, że tutaj musiałoby dojść do bardzo poważnego zawirowania, przekraczającego dotychczasowe sankcje – wtedy zapewne zobaczylibyśmy zmianę o istotnym wydźwięku wzrostowym.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!