XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ceny paliw na Euro 2012 w dół

Ceny paliw na Euro 2012 w dół
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ceny benzyny na polskich stacjach spadły do najniższego poziomu od 3 miesięcy. Obecnie za litr Pb95 płacimy w kraju 5,81 PLN/l. Spadek cen to efekt przeceny na rynku ropy naftowej, która nie została w całości skompensowana osłabieniem złotówki. Dodatkowo biorąc pod uwagę spadek cen na rynku hurtowym w ostatnim tygodniu możemy spodziewać się dalszych obniżek cen rzędu 5-10 gr./l w nadchodzących tygodniach.

Póki co Euro 2012 nie wpływa na zmianę polityki cenowej operatorów rynku paliwowego i w miastach organizatorów Euro 2012 nie obserwujemy sztucznie zawyżonych poziomów cen. W kraju ceny benzyny pozostają zróżnicowane i Pb95 zatankujemy zarówno po 5,65 jak i 5,95 PLN/l. Przed rokiem dokładnie o tej porze za litr Pb95 płaciliśmy jednak 75 groszy mniej.
 
Podobnie jak benzyna potaniał również olej napędowy. W tej chwili średnio w kraju kosztuje 5,72 PLN/l i jest to najniższy średni poziom cen od 6 miesięcy. Co więcej również w przypadku diesla kolejne dni mogą przynieść dalszy spadek cen.
 
Autogaz LPG natomiast potaniał w minionym tygodniu 1 gr./l do średniego poziomu 2,83 PLN/l. Ceny autogazu pozostają stabilne od października 2011 roku.
 
Najdroższymi województwami jeśli chodzi o ceny paliw są: zachodniopomorskie i świętokrzyskie, najtaniej jest z kolei w łódzkim i śląskim. W przypadku miast organizatorów Euro 2012 najtaniej zatankujemy we Wrocławiu a najdrożej zapłacimy w Warszawie. Różnice cen sięgają od kilku do kilkunastu groszy.
 
Ceny ropy naftowej Brent przez większa część mijającego tygodnia pozostawały w rejonie 97 USD. Od początku kwietnia ceny spadły prawie 30 USD/bbl. Rynek niepewnie patrzy na kolejne dane makro bojąc się spowolnienia światowej gospodarki i co za tym idzie mniejszego popytu na ropę. Istotne tak jak dla pozostałych rynków będę niedzielne wybory w Grecji.
 
Międzynarodowa Agencja Energii w najnowszym raporcie zrewidowała w dół o 0,1 mln bbl/d prognozy wzrostu konsumpcji ropy w tym roku ze względu na niepewną sytuację gospodarczą. Według najnowszych szacunków światowa konsumpcja ropy w tym roku wzrośnie 0,82 mln bbl/d do 89,9 mln bbl/d. W negatywnym scenariuszu jeśli tempo wzrostu światowego PKB spadłoby do 2,5% (z zakładanego 3,5%) wówczas konsumpcja ropy wzrośnie tylko 0,34 mln bbl/d. W Europie w tym roku i przyszłym spodziewany jest dalszy spadek konsumpcji.
OPEC zgodnie z oczekiwaniami pozostawił na niezmienionym poziomie 30 mln bbl/d limity produkcji dla 12 członków kartelu. Rzeczywisty poziom produkcji jest ponad 1,6 mln bbl/d wyższy natomiast kartel nie zwiększając limitów wydobycia pokazał, że jednak obawia się ryzyka znacznego pogorszenia koniunktury. Dodatkowo nieprzestrzeganie limitów produkcji wśród członków kartelu nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami i w ostatnich latach staje się już regułą.
Amerykańskie zapasy ropy spadły w ubiegłym tygodniu 0,2 mln bbl/d jednak pozostają one na bardzo wysokim poziomie – 11% powyżej 5-letniej średniej. Poprawiła się nieco popytowa strona rynku amerykańskiego. Konsumpcja paliw w ubiegłym tygodniu wzrosła 15% do 19,4 mln bbl/d i jest najwyższa od listopada 2011 roku. Powyżej poziomu 9 mln bbl/d wzrósł popyt na benzyny. Co prawd jest najwyższy od 8 miesięcy ale w porównaniu z rokiem ubiegłym konsumpcja pozostaje 2,5% niższa.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ceny paliw na Euro 2012 w dół

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!