Ceny paliw: tankowanie będzie jeszcze droższe

Ceny paliw: tankowanie będzie jeszcze droższe
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Utrzymujące się wysokie ceny paliw już teraz mogą irytować kierowców, ale najgorsze dopiero przed nami. Nadchodzące dni przyniosą podwyżki na stacjach, a najmocniej drożeć będzie olej napędowy.

  • W mijającym tygodniu średnia cena 95-oktanowej benzyny utrzymała się jeszcze na poziomie z zeszłego tygodnia i wyniosła 5,11 PLN/l.
  • W górę poszły już jednak koszty tankowania diesla, o 3 grosze do poziomu 5,08 PLN/l. Kolejny tydzień z rzędu mocno drożał autogaz – tym razem o 6 groszy do poziomu 2,43 PLN/l.
  • Prognoza e-petrol.pl na drugi tydzień października dla poszczególnych gatunków paliw wygląda następująco: 5,10-5,20 PLN/l dla benzyny 95-oktanowej i dla oleju napędowego oraz 2,43-2,50 PLN/l dla autogazu.

Notowania ropy Brent w ostatnich dniach poprawiały tegoroczne rekordy cenowe. Baryłka surowca pierwszy raz od 2014 r. kosztowała ponad 85 dolarów, a jej cena wyrażona w złotówkach przekroczyła już poziom 300 złotych. Co prawda do rekordowych poziomów z 2012 r., które wyniosły blisko 380 złotych za baryłkę ropy Brent, dystans jest jeszcze spory, ale dynamika zmian na rynku naftowym budzi uzasadnione obawy.

W rafineriach już wyraźnie drożej

Początek października przyniósł wyraźny wzrost hurtowych cen oleju napędowego. Nieco wolniej w górę szły notowania benzyny. W piątek średnia hurtowa cena diesla wyniosła 4311,80 PLN i była aż o 130,80 złotych wyższa niż na koniec września. Co więcej ostatni raz tak drogi olej napędowy był ponad pięć lat temu. Benzyna bezołowiowa Pb95 w cennikach rafinerii kosztuje dzisiaj średnio 4116,40 PLN/metr sześc. i od początku miesiąca podrożała o 60 złotych.

W detalu jeszcze spokojnie

Właściciele stacji paliw, jak tylko mogą odwlekają w czasie przeniesienie zmian z rynku hurtowego na kierowców. Poziom marż, szczególnie w przypadku oleju napędowego jest już jednak tak niski, że podwyżki są nieuniknione. W mijającym tygodniu średnia cena 95-oktanowej benzyny utrzymała się jeszcze na poziomie z zeszłego tygodnia i wyniosła 5,11 PLN/l. W górę poszły już jednak koszty tankowania diesla, o 3 grosze do poziomu 5,08 PLN/l. Kolejny tydzień z rzędu mocno drożał autogaz – tym razem o 6 groszy do poziomu 2,43 PLN/l.

Prognoza e-petrol.pl na drugi tydzień października dla poszczególnych gatunków paliw wygląda następująco: 5,10-5,20 PLN/l dla benzyny 95-oktanowej i dla oleju napędowego oraz 2,43-2,50 PLN/l dla autogazu.

Ropa coraz bliżej „setki”?

Ostatni tydzień upływał pod znakiem coraz wyższych cen ropy - sięgających poziomów ostatni raz widzianych na londyńskiej giełdzie w październiku 2014 roku. Cały czas motorem zwyżek są informacje związane z napiętą sytuacją między Iranem i USA. Od 4 listopada eksport irańskiego surowca obarczony będzie sankcjami, które dla większości uczestników rynku są skuteczną zaporą przed współpracą z Teheranem. Tym samym możliwości eksportowe Iranu kurczą się, a na rynku pojawia się podażowa luka, która stymuluje cenowe zwyżki. Z irańskimi dostawami pożegnali się kluczowi odbiorcy - Japonia, Korea Płd., Indie, a częściowo nawet Chiny, które relacje z Amerykanami za rządów Donalda Trumpa mają co najmniej chłodne.

Szereg informacji o poprawie zaopatrzenia globalnego nie jest bynajmniej hamulcem dla cen. Amerykanie produkują aktualnie 11,1 miliona baryłek dziennie, zaś Arabia Saudyjska zwiększyła w październiku produkcję do 10,7 miliona baryłek dziennie, co zbliża ją do rekordu sprzed dwóch lat.

Taka sytuacja na rynku światowym powoduje, że analitycy coraz chętniej prognozują możliwość dojścia cen baryłki nawet do 100 USD w roku 2018, a do podobnych opinii przychylają się także politycy. Przykładem może służyć tu chociażby rosyjski minister energii Aleksander Nowak, sugerujący że wskutek działań sankcyjnych administracji amerykańskiej ceny ropy na światowych giełdach notują dawno niewidziane poziomy. Wprawdzie pojawiają się też głosy, że w nowym roku zobaczymy odwrót od zwyżek, jednak na razie przed nami czas droższej ropy, za którą winić chyba można walkę o prymat na naftowym rynku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Ceny paliw: tankowanie będzie jeszcze droższe

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!