Ceny ropy w USA. Saudyjczycy chcą zwiększyć dostawy

Ceny ropy w USA. Saudyjczycy chcą zwiększyć dostawy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ropa w USA jest wyceniana poniżej 70 dolarów za baryłkę już kolejną sesję z rzędu. Arabia Saudyjska jest gotowa zwiększyć dostawy surowca, a w USA rosną zapasy ropy - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na grudzień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 69,18 dol. za baryłkę, po zniżce o 18 centów.

Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 79,50 dol. za baryłkę, po spadku ceny o 33 centy.

Minister energii Arabii Saydyjskiej Khalid Al-Falih zadeklarował w wywiadzie dla agencji TASS, że jego kraj jest gotów w krótkim czasie zwiększyć produkcję ropy do 11 mln baryłek dziennie i nie chce powtórki sytuacji embarga na rynku ropy z 1973 r. w związku z obecnymi kontrowersjami dotyczącymi śmierci saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego.

W ciągu ostatnich dni ceny ropy w USA utrzymują się w okolicach 69 dolarów za baryłkę po osiągnięciu 4-letniego maksimum na początku października.

Wyjaśnienia, jakich udzielają władze Arabii Saudyjskiej w związku ze śmiercią Chaszodżdżiego, wywołały sceptyczne reakcje wśród wielu polityków na całym świecie. Mimo to prezydent USA Donald Trump, który w przyszłym miesiącu nałoży sankcje na Iran, liczy na saudyjską współpracę w nadrobieniu strat w dostawach surowca na rynki paliw i złagodzenie możliwego wzrostu cen.

"Relacje między Arabią Saudyjską a USA nie mogą zostać zerwane dla ich własnego dobra, bo jeśli te stosunki się pogorszą, nikt na tym nie zyska" - ocenia Will Yun, analityk giełd towarowych w Hyundai Futures Corp.

"Ceny ropy utrzymają się prawdopodobnie na obecnym poziomie, ale zawsze jest miejsce na zmienność, ponieważ rynek nadal nie wie, jaki będzie wpływ amerykańskich sankcji na Iran" - dodaje.

4 listopada wejdą w życie restrykcje USA na irańską ropę. Dostawy surowca z Iranu wyniosły we wrześniu 1,72 mln baryłek dziennie, o 260 tys. b/d mniej niż w sierpniu. To ich najniższy poziom od lutego 2016 r. Na rynki dociera też mniej ropy z Wenezueli, z powodu nękającego ten kraj kryzysu gospodarczego.

Tymczasem w USA spodziewany jest kolejny wzrost zapasów ropy - już 5. tydzień z rzędu. Jeśli to się sprawdzi, będzie to najdłuższa seria wzrostu zapasów ropy w USA od marca 2017 r.

Analitycy spodziewają się wzrostu amerykańskich rezerw ropy o 3 mln baryłek.

Dane o zapasach poda we wtorek niezależny Amerykański Instytut Paliw (API), a w środę oficjalne dane przedstawi Departament Energii USA (DoE).

W ciągu poprzednich 4 tygodni zapasy ropy w USA wzrosły łącznie o ponad 22 mln baryłek, bo Amerykanie zwiększyli produkcję ropy, a niektóre rafinerie wstrzymały przerób surowca z powodu przerw na sezonowe przeglądy i konserwację urządzeń.

Ropa w USA zyskała w poniedziałek niecały 0,1 proc., a Brent zdrożała o 5 dolarów.

W ub. tygodniu WTI na NYMEX staniała o 3,1 proc., a Brent na ICE straciła 0,8 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ceny ropy w USA. Saudyjczycy chcą zwiększyć dostawy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!